Miltä puumarkkinat näyttävät? Tutustu MTK:n puumarkkinakatsauksiin
10.2.2026 14:03:34 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK julkaisee joka kuukauden alussa tutkimuspäällikkö Kalle Karttusen koostaman puumarkkinakatsauksen. Puumarkkinakatsaukset kertovat metsäteollisuuden ajankohtaisesta markkinatilanteesta ja miten se vaikuttaa metsänomistajien puukauppamahdollisuuksiin. Tutustu helmikuun katsaukseen!

MTK:n puumarkkinakatsaus tarjoaa medialle ja metsänomistajille selkeän, ajantasaisen ja asiantuntevan kuvan puumarkkinoiden kehityksestä. Katsaus kokoaa yhteen keskeiset trendit ja muutokset, jotka vaikuttavat sekä metsänomistajien päätöksiin että metsäalan toimijoiden näkymiin.
”Seuraamme tiiviisti puumarkkinoiden tapahtumia ja ne kiinnostavat metsänomistajia. Metsät ovat arvokasta omaisuutta, jonka arvoa seurataan syystäkin tiiviisti. Metsänomistajat hoitavat metsiään erilaisista lähtökohdista ja pyrimme tuomaan esille mahdollisimman kattavaa tietoa raakapuun ja lopputuotteiden markkinoilta”, MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen korostaa.
Yksi seuratuimmista tilastoista on Metsäteollisuus ry:n ylläpitämä viikoittainen puukauppatilasto. Tilasto avaa menneiden puukauppojen trendiä kauppamäärien ja puun hinnan kautta. MTK on koonnut puumarkkinasivulleen myös tilastoja metsäteollisuuden lopputuotemarkkinoista.
”Tavalliselle metsänomistajille oman metsän ajankohtaisten hoitotarpeiden tunnistaminen ja oman metsän tulevaisuuden suunnitelmat ovat kuitenkin edelleen ne taustatekijät, jotka määrittävät monelle pääraamit, joilla puukauppaan yleensä ryhdytään. Puun hinta ja kysyntä ovat myös hyvin suuria tekijöitä, jos katsotaan metsän ulkopuolisia asioita. Puukaupan kilpailuttamisella on kuitenkin selkeitä hyötyjä metsänomistajalle, kun hinnat vaihtelevat”, Karttunen kommentoi.
Lue tiistaina julkaistu helmikuun puumarkkinakatsaus!
Lisätietoja:
Kalle Karttunen, tutkimuspäällikkö, MTK
kalle.karttunen@mtk.fi, +358 44 373 9377
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kuivuus ja korkeat lannoitehinnat siirtävät lannoitusta – kylvöistä 90–95 % tehty15.6.2026 10:08:39 EEST | Tiedote
Suomessa kevätkylvöistä on tehty arviolta 90–95 prosenttia. Kuiva kevät ja edelleen korkeat lannoitehinnat ovat lisänneet jaetun lannoituksen käyttöä: lisälannoitukset ajoitetaan entistä tarkemmin sään, kasvuston ja satopotentiaalin mukaan. Lähiviikkojen sateet ratkaisevat sadon ja lisälannoituksen ajoituksen, kun osassa maata pellot ovat yhä kuivia.
MTK:n Puumarkkinakatsaus: Puukaupan painopiste siirtymässä loppuvuoteen11.6.2026 12:56:15 EEST | Tiedote
Puukauppa on käynyt alkuvuonna selvästi edellisvuosia hitaammin. Markkinatilanteeseen ovat vaikuttaneet erityisesti metsäteollisuuden varovaisuus, maailmantalouden epävarmuus sekä kuitupuun hinnan voimakas lasku, arvioi tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
MTK vauhdittaa luonnonarvomarkkinoita perustamalla ostajarenkaan9.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriö julkaisi 1. kesäkuuta luonnonarvomarkkinoiden kansallisen tiekartan, jonka yhteydessä korostettiin ostajien keskeistä roolia markkinoiden käynnistämisessä ja kasvattamisessa. Kehityksen vauhdittamiseksi Suomeen perustetaan uusi yhteistyömalli, ostajarengas, kertoo MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin.
Kotimaisen varhaisperunan satokausi on käynnissä – tuore pottu on kesän odotettu herkku6.6.2026 08:52:00 EEST | Tiedote
Kotimaisen varhaisperunan satokausi on alkanut haastavan kevään jälkeen. Viileät jaksot ja vaihtelevat sääolot ovat koetelleet viljelijöitä, mutta näkymät ovat parantuneet kesäkuun alussa. Sadosta odotetaan keskinkertaista. Kotimaisen varhaisperunan suurin valtti on tuoreus: parhaimmillaan peruna päätyy pellolta kattilaan saman päivän aikana. Kotimaisen varhaisperunan saapuminen kauppoihin ja kesäpöytiin on yksi suomalaisen ruokakesän odotetuimmista hetkistä.
MTK: Karhunmetsästyksen tulee perustua kiintiömetsästykseen5.6.2026 14:58:06 EEST | Tiedote
Korkeimman hallinto-oikeuden tuore ennakkopäätös vahvisti viime vuonna Pohjois-Karjalaan myönnetyt poikkeusluvat lainvoimaisiksi. Päätös luo merkittävän oikeudellisen pohjan karhukannan hallintaa koskevan sääntelyn jatkovalmistelulle. MTK:n mukaan karhunmetsästyksen toimintamalleja on kuitenkin tarpeen päivittää, jotta kannanhoidollisen metsästyksen vaikuttavuus voidaan turvata.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme