Vasemmistoliitto

Vasemmistonaiset: Seksuaalinen häirintä ja vihapuhe uhkaavat demokratiaa

11.2.2026 11:20:40 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Eduskunnassa ilmi tulleet avustajiin kohdistuneet häirintätapaukset osoittavat, että seksuaalinen ja sukupuolittunut häirintä läpäisee politiikan kaikki tasot. Työpaikoilla, kuten eduskunnassa, tapahtuva seksuaalinen häirintä on kielletty työsuojelulaissa ja työnantajalla on velvollisuus ennaltaehkäistä häirintää sekä päävastuu häirintään puuttumisessa.

Politiikassa luottamushenkilöinä toimivia naisia ja vähemmistöjen edustajia ei suojaa yhtä vahvat lakipykälät. Sukupuoli voi toimia rikoksen koventamisperusteena ja vihapuhe voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön, mutta Suomen lainsäädännössä ei erikseen mainita vihapuhetta eikä aseteta sille rangaistuksia, kuten on esimerkiksi Saksassa.

Vasemmistonaisten puhenainen Gashaw Bibani
Vasemmistonaisten puhenainen Gashaw Bibani

 ”Naiset ja etenkin vähemmistöihin kuuluvat poliittisesti aktiiviset naiset kohtaavat suuren määrän törkyä. Erityisesti jos he puhuvat naisten oikeuksista tai antirasistisista teemoista. Vähätteleviä, halventavia ja hyökkääviä puheenvuoroja sekä viestejä saattaa tulla satoja päivässä,” kertoo Vasemmistonaisten puhenainen Gashaw Bibani.

Vasemmistonaiset muistuttaa, että politiikassa toimivien naisten kohtaama seksuaalinen häirintä ja sukupuolittunut vihapuhe ovat uhka naisten demokraattisten oikeuksien toteutumiselle. Naispoliitikot joutuvat kohtaamaan seksismiä ja vihapuhetta erityisesti sosiaalisessa mediassa. Mutta seksuaalista häirintää, halventavaa puhetta ja rasismia joutuu kohtaamaan myös esim. valtuustoissa. Vihapuhe ja poliittinen keskusteluilmapiiri, jossa rasismi ja seksismi ovat arkipäivää vaikuttavat naisten poliittiseen osallistumiseen.

Olen erittäin huolissani rasistisen ja naisvihamielisen puheen vaikutuksesta naisten intoon lähteä mukaan politiikkaan. Ensi vuoden keväällä käymme Suomen tulevaisuuden kannalta ratkaisevan tärkeät eduskuntavaalit ja tarvitsemme ehdolle ihmisiä kaikista sukupuolista ja taustoista. Demokratia ei toteudu täysimääräisesti, ellei jokainen voi osallistua turvallisesti ja yhdenvertaisesti,” toteaa Bibani.

Vasemmistonaiset huomauttaa, että poliisin puuttumattomuus häirintätapauksiin on hyvin ongelmallista. Jos ei ole puuttumisen rakenteita niin rangaistukset tai niiden koventaminen menettävät merkityksensä. Merkittävä osa vihapuheesta ja häirinnästä tapahtuu anonyymina. Poliisilla tulisi olla mahdollisuus selvittää henkilöt anonyymien tilien takana.

Vasemmistonaiset vaatii, että rasistinen vihapuhe kriminalisoidaan. Päättäjien tulee edellyttää somealustoilta puuttumista alustoilla esiintyvään vihapuheeseen ja seksuaalisiin häirintään. Lisäksi kunnille sekä hyvinvointialueille tulee laatia selkeät ja velvoittavat ohjeet, miten puuttua esille tulleisiin häirintätapauksiin.

Lisätiedot:

Milla Pyykkönen
Tasa-arvopoliittinen asiantuntija, Vasemmistoliitto
0406630031

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Puheenjohtaja Minja Koskela linjapuheessaan: Orpon oikeistohallitus on pettänyt ilmaston14.3.2026 10:20:34 EET | Tiedote

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kritisoi puoluevaltuuston kokouksessa lauantaina 14.3. pitämässään linjapuheessa hallituksen ilmastopolitiikkaa. Koskela nosti esiin huolensa siitä, että päästökaupan heikentäminen uhkaa Suomen miljardi-investointeja. Hallituksen ja erityisesti perussuomalaisten nihkeys vihreän siirtymän investointeja kohtaan johtaa talouden ja työllisyyden kärsimiseen. -Riikka Purra ja Jani Mäkelä eivät ole kiinnostuneita siitä, että myös työpaikat ovat tulilinjalla, jos vihreän siirtymän investoinneista aletaan peruutella.Persuille ilmastonmuutos on pelkkää identiteettipolitiikkaa, Koskela sanoo. -Persuille näyttää sopivan hyvin, että hiiletöntä terästä tuotetaan jatkossa Ruotsissa eikä Raahessa. Viis työpaikoista, kunhan hallitus ei käytä termiä vihreä siirtymä, Koskela jatkaa. Koskela vetosi puoluevaltuustossa puheessaan pääministeri Petteri Orpoon, jotta tämä osoittaisi ilmastojohtajuutta ja estäisi päästökaupan vesittämisen. -Jos päästökauppa vesittyy,

Anna Mäkipää jatkaa puoluesihteerinä14.3.2026 10:16:57 EET | Tiedote

Vasemmistoliiton puoluevaltuusto kokoontui lauantaina 14.3. ja valitsi yksimielisesti jatkokaudelle puoluesihteeriksi Anna Mäkipään. Mäkipää on toiminut vasemmistoliiton puoluesihteerinä joulukuusta 2022 alkaen. -Lähiaikojen tärkein tehtävämme on voittaa yhdessä eduskuntavaalit. Tarvitsemme vaalivoiton, jotta voimme yhdessä pelastaa hyvinvointivaltion ja turvata ihmisten elintärkeät palvelut, Mäkipää kommentoi. -Minulla on intoa ja paloa puoluesihteerin tehtävään. Vasemmistoliitto on saanut erinomaisia vaalivoittoja lähivuosina. Haluan varmistaa, että voittoputkemme vaaleissa saa jatkoa, Mäkipää jatkaa. Vasemmistoliiton puoluesihteerin valinnan tekee puoluevaltuusto. Puoluesihteerin kausi kestää puoluekokouskauden 2026-2028.

Veronika Honkasalo: Asekauppaa ei tule tehdä ihmisoikeuksia rikkovien maiden kanssa13.3.2026 12:12:07 EET | Tiedote

Vasemmistoliiton kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Veronika Honkasalo tukee Laki särmään -kansalaisaloitetta puolustushankintojen sääntelystä. Aloite ei kuitenkaan saanut tänään tukea ulkoasianvaliokunnan enemmistöltä. Vasemmistoliiton mielestä ihmisoikeusarvioinnin ja humanitaarisen oikeuden tavoitteiden huomioimisen tulisi olla osa kaikkea asekauppaa, ei vain asevientiä. Puolustushankinnat sitovat Suomen turvallisuuden toimittajamaihin jopa vuosikymmeniksi.

Timo Furuholm: Nuorisoministeri Poutala veti röyhkeästi kotiin päin, eikä kohdellut nuorisojärjestöjä yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti13.3.2026 12:08:00 EET | Tiedote

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) on myöntänyt kahdelle itseään lähellä olevalle kristilliselle nuorisojärjestölle nuorisoalan yleisavustusta vastoin virkamiesten kantaa. Opetus- ja kulttuuriministeriön virkamiehet eivät esittäneet näille järjestöille rahaa, koska ne eivät täyttäneet yleisavustuksen ehtoja. Vasemmistoliiton kansanedustaja Timo Furuholmin mielestä näyttää siltä, että Poutala veti röyhkeästi kotiin päin, eikä toiminut asiassa yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti. Hän jätti asiasta tänään kirjallisen kysymyksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye