Helsingin ainoa belgialaisravintola Belge avaa ovensa uusissa tiloissa Helsingin ydinkeskustassa
12.2.2026 09:35:47 EET | HOK-Elanto | Tiedote
Ravintola Belge avaa ovensa uusissa tiloissa Keskuskatu 4:ssä torstaina 12.2.2026. Muutto uusiin tiloihin on mahdollistanut ravintolan kokonaisvaltaisen päivityksen – säilyttäen kuitenkin Belgen ikonisen ja lämpimän tunnelman.

Ravintola Belge on harvinainen helmi Helsingissä, sillä se on pääkaupungin ainoa belgialainen ravintola. Belgen huomioiva palvelu, belgialaiset oluet sekä bistrohenkinen maukas ruoka houkuttelevat viihtymään kellonajasta riippumatta.
- Belge on ollut yli 20 vuoden ajan paikka, johon tullaan viihtymään ja syömään hyvin, ja nyt meillä on tähän entistä paremmat puitteet. Raamit ovat ympärillä uudistuneet, mutta ainutlaatuinen tunnelma, herkullinen ruoka sekä laaja belgialaisten oluiden valikoima pysyvät ennallaan, lupaa Belgen ravintolapäällikkö Anne Pennanen.
Ravintolan uudistuksen myötä on uusiutunut myös Belgen ruokalista. Tutut belgialaiset klassikot – simpukat eri liemivaihtoehdoilla, belgialaiset vohvelit ja Belgen perunat – säilyvät listalla ennallaan, mutta ruokalista tulee elämään asiakkaiden toiveiden ja sesonkien mukaan. Juomalistalta löytyy kattava valikoima belgialaisia oluita, laadukkaita viinejä, herkullisia cocktaileja sekä runsaasti alkoholittomia juomia. Uudessa osoitteessa Belge jatkaa myös lounastarjoilua.
Muuton myötä Belge saa merkittävästi suuremman, noin 100-paikkaisen terassin, joten ravintola tulee näkymään myös entistä paremmin Helsingin ydinkeskustan katukuvassa.
Vanhan Belgen kalustoa ja astioita on hyödynnetty mahdollisuuksien mukaan, ja suuri osa tavaroista on saanut uuden elämän osana uudistunutta Belgeä. Vanhaa on kierrätetty ja yhdistetty uuteen, joten ravintolan tuttu tunnelma on säilynyt, mutta saanut samalla uuden raikkaan, modernin ilmeen.
Belge on paikka, johon on helppo tulla lounaalle, afterworkiin, lasilliselle virkistäytymään tai illalliselle ystävien ja perheen kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HOK-Elannon viestintäMediapuhelin
HOK-Elannon viestintä tarjoaa medialle ajankohtaista tietoa HOK-Elannosta. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16. Uudenvuodenaattona, kiirastorstaina ja juhannusviikon torstaina mediapalvelumme palvelee klo 9–14.
HOK-Elanto
S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 700 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli yli 2,6 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee lähes 7 000 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla.
Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkku, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
S-market Martinlaaksoa uudistetaan – myymälä palvelee asiakkaita taas 7.5. alkaen31.3.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
S-market Martinlaakso Vantaalla sulkeutuu lauantai-iltana 11.4. myymälässä tehtävän uudistuksen vuoksi. Myymälä palvelee asiakkaita jälleen torstaista 7.5. alkaen. Remontissa myymälän ilmettä uudistetaan nykyaikaisemmaksi, valikoimaa kehitetään vastaamaan entistä paremmin asiakkaiden toiveita ja kassa-alueelle avataan uusi itsepalvelukassa nopeuttamaan asiointia.
HOK-Elannon hyvä työ henkilöstön mielenterveyteen panostamisessa palkittiin jälleen – Hyvän mielen työpaikka ‑tunnustus jo viidettä vuotta peräkkäin24.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
HOK-Elannolle on myönnetty Hyvän mielen työpaikka® -merkki nyt viidettä vuotta peräkkäin – lähes ainoana yrityksenä Suomessa. Suomen suurimmassa osuuskaupassa on tehty henkilöstön mielenterveyttä tukevaa työtä pitkäjänteisesti ja suunnitelmallisesti jo pitkään.
Prisma Itäkeskuksen uudistus päätökseen – uudistuneen myymälän avajaisia juhlitaan 26.3. alkaen23.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Tammikuussa alkaneet uudistustyöt ovat tulossa päätökseen Prisma Itäkeskuksessa. Uudistuneen myymälän avajaisia juhlistetaan 26.3. alkaen. Uudistuksen myötä myymälästä löytyvät muun muassa suositut siipi- ja kebabbuffetit, laajennettu hedelmä- ja vihannesosasto sekä uudistettu käyttötavarapuoli.
Tuusulan ensimmäinen Prisma rakentuu hyvää vauhtia – 100 työpaikkaa aukeaa hakuun kevään aikana20.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
HOK-Elanto rakentaa parhaillaan uutta Prismaa Tuusulan Hyrylään. Prisma rakentuu Tuusulan uuden kunnantalon naapuriin, ja valmista on syksyllä 2026. Valmistuessaan Prisma Tuusula työllistää noin 100 kaupan alan ammattilaista.
Uudistunut Alepa Porvoonkatu avataan 26.3. – luvassa mahtavia avajaistarjouksia19.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingissä sijaitsevan Alepa Porvoonkadun remontti on valmistumassa, ja myymälä avaa ovensa asiakkaille 26.3. klo 10. Remontissa uudistettiin myymälän valikoimaa, sisustusta ja kylmäkalusteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme