Talvinen pakkassää jatkuu ensimmäisellä talvilomaviikolla
12.2.2026 14:26:11 EET | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Ensimmäinen talvilomaviikko on pääosin poutainen ja pakkasvoittoinen. Poutainen sää ennakoi myös sujuvaa menoliikennettä loman alkuun.
Ilmatieteen laitoksen 12. helmikuuta tekemän ennusteen mukaan ensimmäisellä talvilomaviikolla on tiedossa pääosin poutaista talvisäätä. Päivälämpötilat vaihtelevat -5 ja -15 asteen välillä, öisin pakkanen voi kiristyä selkeällä säällä etelässä -15 ja -20, maan keski- ja pohjoisosassa -20 ja -30 asteen välille.
Ystävänpäiväviikonloppuna Suomen yllä oleva korkeapaine edesauttaa pakkasen kiristymistä. Yli 20 asteen pakkaslukemia on yleisesti maan keski- sekä pohjoisosassa ilta- ja aamuaikaan. Etelässä pakkasen purevuutta voi perjantai-illan ja lauantai-iltapäivän välillä lisätä kohtalaisena puhaltava pohjoistuuli.
Viikonloppuna aurinko voi näyttäytyä monin paikoin. “Hyvää ulkoilusäätä on laajalti tiedossa, kunhan muistaa pukeutua lämpimästi. Poutainen pakkassää tarkoittaa lisäksi hyvää ajokeliä talviloman menoliikenteeseen”, sanoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Oskari Rockas.
Ensimmäisellä talvilomaviikolla pilvisyys on vaihtelevaa ja sateet jäävät vähäisiksi. Suurin riski ajoittaisille lumisateille on alkuviikolla maan pohjoisosassa.
Kylmästä alkuvuodesta huolimatta lunta on selvästi tavanomaista vähemmän
Alkuvuosi on ollut koko maassa tavanomaista kylmempi. Helmikuun alkupuolella poikkeama kylmään suuntaan on ollut laajalti 5–10 astetta Lappia lukuun ottamatta. Korkeapaineen keskus on pysytellyt pitkään Pohjois-Euroopan ympäristössä ja aiheuttanut vallitsevan kylmän, mutta vähäsateisen säätyypin.
Lumensyvyydet ovat laajalti tavanomaista vähäisempiä. Itäisissä maakunnissa lunta on ajankohtaan nähden jopa harvinaisen vähän. Esimerkiksi Pohjois-Karjalassa lunta on nyt noin 20 senttimetriä, kun keskimääräinen lumensyvyys alueella on 20–35 senttimetriä suurempi.
Maan etelä- ja keskiosassa lunta on yleisesti 5–30 senttimetriä, Lapissa ja Kainuun pohjoisosissa 40–80 senttimetriä. Etelässä lumensyvyydet ovat paikoin lähellä tavanomaista. Lapin itäosissa lunta on osin tavanomaista enemmän.
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Tammikuussa koettiin poikkeuksellista säätä sekä pohjoisella että eteläisellä pallonpuoliskolla10.2.2026 05:00:00 EET | Tiedote
EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan tammikuu 2026 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian viidenneksi lämpimin. Eri puolilla maailmaa koettiin voimakkaita sään ääri-ilmiöitä: pohjoisella pallonpuoliskolla oli laajoja kylmyysjaksoja, kun taas eteläisellä pallonpuoliskolla mitattiin poikkeuksellista kuumuutta.
Pakkanen ei hellitä – viikonloppuna kylmimmillä alueilla hätyytellään -30 asteen lukemia5.2.2026 14:33:58 EET | Tiedote
Ennusteen mukaan kireille pakkasille ei todennäköisesti ole loppua vielä ensi viikollakaan, vaan Suomeen virtaa kylmää ilmaa Jäämereltä.
Pohjoismainen raportti AMOC-kiertoliikkeen keikahduspisteen vaikutuksista kehottaa tehostamaan ilmastonmuutoksen hillitsemistä, seurantaa ja varautumista5.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tuoreeseen raporttiin on koostettu tieteellinen tieto Pohjois-Atlantin kiertoliikkeen (AMOC) mahdollisen romahduksen vaikutuksista Pohjoismaissa. Raportissa annetaan toimenpidesuosituksia alueen päätöksentekijöille.
Nordic report on the impacts of AMOC tipping urges stronger mitigation, monitoring and preparedness5.2.2026 10:00:00 EET | Press release
The report A Nordic Perspective on AMOC Tipping reviews the current state of science on the impacts of potential Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) collapse and provides recommendations for policy actions.
Pakkasjakso on lisännyt jään määrää Itämerellä3.2.2026 13:50:35 EET | Tiedote
Perämeri, Merenkurkku ja Suomenlahden itäosa ovat jäätyneet kauttaaltaan. Itämeri on kuitenkin vielä tavanomaista lämpimämpi, ja jään paksuus voi vaihdella pienelläkin alueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme