Tietopyyntö paljastaa: lihatalojen aktiivinen lobbaus johti kastraatiokiellon perumiseen
18.2.2026 08:31:00 EET | Eläinoikeusakatemia ry | Tiedote
Suuret lihatalot Atria, HKScan ja Snellman lobbaavat maa- ja metsätalousministeriötä erittäin aktiivisesti. Ne ovat myös onnistuneet huolestuttavalla tavalla heikentämään eläinsuojelulainsäädäntöä. Asia selviää Eläinoikeusakatemian tekemästä tietopyynnöstä.

Lihatalot lobbasivat voimakkaasti porsaiden kirurgisen kastraation puolesta
Eläinoikeusakatemian tietopyyntö koskee lihatalojen ja maa- ja metsätalousministeriön välistä viestinvaihtoa. Viestit käsittelevät porsaiden kirurgisen kastraation kieltoa, jonka lihatalot halusivat saada kumottua.
Kirurginen kastraatio aiheuttaa porsaille tutkitusti voimakasta kärsimystä, joka kestää jopa useiden päivien ajan. Vuoden 2025 alussa voimaan tullut laki eläinten hyvinvoinnista kielsi kirurgisen kastraation. Myöhemmin kielto kuitenkin peruttiin.
Syy perumiselle käy ilmi tietopyynnöllä saaduista asiakirjoista. Varsinkin Atria on lobannut ministeriötä voimakkaasti ja vaatinut kastraatiokiellon perumista. Lihatalot pyytävät viesteissä asian uudelleenkäsittelyä ja tarjoavat ministeriölle raporttia, jonka avulla kielto olisi mahdollista kumota.
Asia koskee vuosittain noin 850 000 porsasta eli on mittakaavaltaan huomattava.
Lihatalojen ja ministeriön lämmin suhde
Asiakirjoista käy ilmi lämmin suhde erityisesti Atrian ja ministeriön välillä. Atria Tuottajien toimitusjohtaja Reijo Flink kiittelee maa- ja metsätalousministeri Sari Essayhia useaan otteeseen. Ministeriötä kiitellään Atrian taholta muun muassa “mukavasta illasta” ja siitä, että se on ”ottanut vakavasti huolemme”. Atrian yhteiskuntasuhdejohtaja kirjoittaa Essayhille: “Olemme olleet erittäin tyytyväisiä toimiinne ministeriössä”.
Kun ministeriö kesällä 2025 perui kirurgisen kastraation kiellon, Atria viestitti Sari Essayahille: ”Kesäloman paras uutinen. Te perutte sikojen kastraatiokiellon. Se on toimialalle valtava helpotus ja suuri asia, jotta meidän Aasian maiden vienti voi jatkua. Siis suuri KIITOS!!!!!"
Lihatalot asettavat liikevoitot eläinten hyvinvoinnin edelle
Tietopyyntö paljastaa, että kastraatiokiellon purku on ollut lihateollisuudelle ensisijainen tavoite tällä hallituskaudella. Syy kiellon perumiselle on puhtaasti taloudellinen.
Lihantuottajien yhteisessä raportissa korostetaan, että kiellosta olisi koitunut lihateollisuudelle vuosittain 2,6 miljoonan euron kulut alkutuotannossa. Lisäksi alussa olisi tullut investointikuluja, ja kielto olisi saattanut heikentää vientiä.
Lihatalojen liikevoittoihin nähden kyse on kuitenkin pienistä summista. Yksistään Atria teki vuonna 2024 liikevoittoa peräti 65,4 miljoonaa euroa. Ylipäätään on kyseenalaistettava, miksi raha asetetaan eläinten hyvinvoinnin edelle.
Maa- ja metsätalousministeriö epäonnistunut yhdessä avaintehtävässään
Maa- ja metsätalousministeriö vastaa eläinten hyvinvointia koskevasta lainsäädännöstä, jonka tavoitteena on suojella eläimiä kivulta, kärsimykseltä ja tuskalta sekä edistää eläinten hyvää kohtelua. Tietopyynnön valossa ministeriö on kuitenkin epäonnistunut tässä tehtävässä.
“Ministeriö antaa kohtuuttoman paljon valtaa lihataloille ja tekee siksi ratkaisuja, jotka ovat suoralla tavalla vastakkaisia sille annetun tehtävän kanssa. Porsaiden kirurgisen kastraation salliminen nimittäin nimenomaan aiheuttaa eläimille kipua, kärsimystä ja tuskaa ja siten rikkoo eläinten hyvinvointia rajusti”, toteaa eläinetiikan dosentti ja Eläinoikeusakatemian toiminnanjohtaja Elisa Aaltola.
Eläinteollisuuden ei tule voida sanella, miten eläimiä kohdellaan
Tietopyynnön tulos on vain yksi esimerkki siitä, miten eläinsuojelulainsäädäntö ei niinkään turvaa eläinten, vaan eläinteollisuuden intressejä. Eläinoikeusakatemia peräänkuuluttaakin eläinsuojeluasioihin selvästi vastuullisempaa ja tiedepohjaisempaa päätöksentekoa sekä lainvalmistelua.
“Lihatalojen ei tule voida itse sanella omaa toimintaansa koskevaa lainsäädäntöä tai päättää, miten eläimiä kohdellaan. Kun niin tapahtuu, on seurauksena eläinten huomattavaa kärsimystä. Niin myös tässä tapauksessa. Lihatalojen lobbaamisen seurauksena joka vuosi liki miljoona karjuporsasta tulee kokemaan suurta tuskaa ja kipua”, toteaa Aaltola.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elisa AaltolaEläinoikeusakatemia ry
Puh:0503738051elanaa@utu.fiKuvat

Eläinoikeusakatemia
Eläinoikeusakatemia on uusi suomalainen järjestö. Tuomme eläimiä koskevaa tiedettä ja taidetta kansantajuisesti jokaisen saataville.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Eläinoikeusakatemia ry
Uusi kysely: 82 % suomalaisista vastustaa porsaiden kastraatiokiellon perumista18.5.2026 08:40:00 EEST | Tiedote
Hallituksen lakiesitys porsaiden kastraatiokiellon kumoamiseksi etenee nopeaa vauhtia eduskunnassa. Lakiesitys sallisi kirurgisen kastraation tajuissaan oleville porsaille. Tuore kyselytutkimus kuitenkin paljastaa, että vain 18 % suomalaisista kannattaa hallituksen esitystä.
Yli 16 000 ihmistä vaatii: pesimäaikaiset hakkuut kiellettävä4.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Pesimäaikaisissa hakkuissa kuolee joka vuosi arviolta puoli miljoonaa linnunpoikasta. Kansalaiset vaativat asiaan muutosta: pesimäaikaiset hakkuut on viimein kiellettävä kokonaan.
Tuore kyselytutkimus paljastaa: kolmannes suomalaisista valmiita viettämään kinkkuvapaata ja kasvispohjaista joulua22.12.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kolmannes suomalaisista on periaatteessa avoimia kasvispohjaiselle joululle. Neljännes taas haluaisi vähentää punaisen lihan käyttöä myös arkisesti ja 12% raportoi välttävänsä punaista lihaa kokonaan. Varsinkin sukupuoli, koulutus ja asuinseutu vaikuttavat haluun syödä punaista lihaa – ja välttää kinkkua jouluna.
Susia koskeva lakiesitys sivuuttaa EU-lainsäädännön ja estää metsästyksen oikeudellisen arvioinnin8.12.2025 12:28:22 EET | Tiedote
Susien metsästyksen salliva lakiesitys on vastoin tieteellistä tietoa, perustuu EU:n kyseenalaistamaan Ruotsin malliin ja estää metsästyksen oikeudellisen arvioinnin myös tulevaisuudessa, huomauttavat eläinjärjestöt.
Tietopyyntö paljastaa: metsästäjien etujärjestöillä kohtuuton vaikutus susia koskevaan päätöksentekoon, ministeriötä kannustettu jopa EU-lainsäädännön rikkomiseen6.12.2025 11:49:59 EET | Tiedote
Eläinoikeusakatemia ry teki tietopyynnön koskien maa- ja metsätalousministeriön sekä Suomen Metsästäjäliiton, MTK:n ja Suomen Riistakeskuksen välistä viestinvaihtoa. Tietopyynnön tulokset viittaavat etujärjestöjen kohtuuttoman voimakkaaseen vaikutukseen susia koskevan metsästyslain valmistelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme