Yleisradio Oy

Nu gick det som på Strömsö – Yle-produktbutiken öppnade till ära av Yles 100-årsjubileum

20.2.2026 10:00:00 EET | Yleisradio Oy | Pressmeddelande

Dela

Bland utbudet finns önskade och älskade Yle-varumärken från Merisää till Radiomafia och från Lilla Tvåan till Strömsö.

Yle-produktbutiken öppnade.
Yle-produktbutiken öppnade. Johanna Kannasmaa Yle

Produkter med Yles älskade innehåll finns att få från Yle-butiken som öppnade idag den 20 februari för att fira Yles jubileumsår. I sortimentet finns såväl nuvarande som tidigare årtiondenas favoritinnehåll och varumärken representerade enligt önskemål från kunderna.

"Vi får regelbundet frågor om var man kan skaffa Yle-produkter. Vi ville jubileumsåret till ära svara på dessa önskemål och grunda en Yle-butik, med produkter som låter dig visa din uppskattning för ditt favoritinnehåll. Temat för jubileumsåret är gemensamma stunder, och sådana har programmen som finns i Yle-butiken erbjudit oss under årens lopp", berättar Yles kommunikations-, varumärkes- och marknadsföringsdirektör Jere Nurminen.

När butiken öppnar finns produkter från legendariska innehåll som Merisää (finska sjörapporten), Kansanradio och Strömsö tillgängliga. Också Lilla Tvåan (Pikku Kakkonen), älskad av finländare i alla åldrar, finns med. Man kan klä sig i Lilla Tvåans färger och välkända logga genom att skaffa sig till exempel en t-shirt, en reflex, en huvtröja, en mugg eller en tygkasse.

För de nostalgihungriga finns produkter med 90-talets ungdomskanal Radiomafias logotyp, bland annat keps och midjeväska. Fans av 2010-talets välkända dramaserie En ny dag (Uusi päivä) kan i sin tur klä sig i till exempel en t-shirt från denna långkörare.

Yles nyare innehåll och yngre målgruppers favoriter representeras av produkter från spelkanalen Luuttiklubi och dramaserien Sorry för det (Sori siitä). För djurvänner och fans av långa livesändningar finns dessutom olika Valplive-produkter att välja mellan.

Yle har även tidigare haft produktförsäljning. På 1990-talet hade Yle Yle Shop-butiker i Böle i Helsingfors och i Tohloppi i Tammerfors. Från mitten av 2000-talet såldes Yles produkter i Yles nätbutik, vars verksamhet upphörde år 2015.

Bekanta dig med Yle-butiken och dess uppdaterade sortiment här.

Yle fyller jämna 100 år den 9.9.2026 och jubileumsårets tema är gemensamma stunder. I centrum för firandet står människorna och känslan av samhörighet.

yle.fi/yle100

Pressmeddelandet på Yles webbplats.

Kontakter

Bilder

Yle-produktbutiken öppnade.
Yle-produktbutiken öppnade.
Johanna Kannasmaa Yle
Ladda ned bild
Lilla Tvåan
Lilla Tvåan
Johanna Kannasmaa Yle
Ladda ned bild
Radiomafia
Radiomafia
Johanna Kannasmaa Yle
Ladda ned bild

Yle är finländarnas eget public service-bolag, grundat år 1926. Vår unika uppgift är att förmedla tillförlitlig information, upplysa och underhålla, stärka demokratin och kulturen samt främja yttrandefrihet, jämlikhet och sammanhållning. Vi betjänar finländarna på tv, radio och webben varje dag, dygnet runt.

Prenumerera på nyhetbrevet Aktuellt om Yle. Om du inte längre vill få pressmeddelanden från Yles kommunikation, skicka ett meddelande till yleisradio@yle.fi. Här är Yles dataskyddsbeskrivning för pressmeddelanden från Yles kommunikation.

Andra språk

Följ Yleisradio Oy

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Yleisradio Oy

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye