SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Hallitus leikkaa taas kaikkein heikoimmilta – missä on empatia?

1.3.2026 09:01:27 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Toimeentulotuen muutokset astuvat voimaan tänään 1.3.2026. Perusosaa leikataan kaikilta täysi-ikäisiltä ja samalla poistetaan 150 euron ansiotulovähennys. Myös aiemmin vähäisinä pidetyt avustukset huomioidaan jatkossa täysimääräisesti tulona. SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen pitää hallituksen linjaa kohtuuttomana ja lyhytnäköisenä.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Taas leikataan sieltä, missä ihmiset ovat kaikkein heikoimmassa asemassa. Toimeentulotuki on viimesijainen turva. Kun siitä leikataan, viesti on kylmä: kaikkein vaikeimmassa tilanteessa olevien arjesta voidaan vielä nipistää, Kymäläinen painottaa.

Kymäläisen mukaan hallitukselta puuttuu ymmärrys ihmisten todellisista elämäntilanteista.

– Missä on empatia? Missä on ymmärrys siitä, millaista arkea eletään, kun jokainen euro on laskettava? 10 tai 20 euroa kuukaudessa voi ratkaista sen, ostetaanko ruokaa, maksetaanko lääkkeet vai jätetäänkö lasku odottamaan, kuvaa Kymäläinen.

Erityisen huolissaan Kymäläinen on ansiotulovähennyksen poistamisesta.

– Hallitus puhuu työn kannustavuudesta, mutta samaan aikaan vie pienituloisilta mahdollisuuden ottaa vastaan lyhyitä töitä ilman, että tuki leikkaantuu heti täysimääräisesti. Tämä ei lisää toivoa – tämä lisää epävarmuutta, korostaa Kymäläinen.

Kymäläinen varoittaa hallituksen päätösten seurauksista.

– Hallituksen päätökset ovat jo ennestään huonossa asemassa oleville myrkkyä. Kun leikataan toimeentulotuen perusosaa, viedään ihmisiltä viimeinenkin turva. Vaarana on, että syntyy ihmisiä, joilla ei ole kohta mitään menetettävää, ja kun menetettävää ei ole, ihminen voi ajautua vaarallisille poluille, Kymäläinen nostaa esiin.

Lyhyen aikavälin säästöt kääntyvät pitkän aikavälin kustannuksiksi.

– Meidän olisi syytä ymmärtää yhteiskunnan kustannukset pitkällä tähtäimellä. Kun ihmiset vaipuvat toivottomuuteen, seuraukset näkyvät lisääntyvinä terveysmenoina, syrjäytymisenä ja inhimillisenä kärsimyksenä. Se on kallis hinta maksaa, toteaa Kymäläinen.

Kymäläisen mukaan julkista taloutta on tasapainotettava, mutta arvovalinnat ratkaisevat.

– Taloutta voi sopeuttaa monella tavalla. Nyt hallitus valitsi kohdistaa leikkaukset niihin, joilla ei ole enää mitään mistä leikata. Se kertoo arvovalinnoista, ja ne arvovalinnat osuvat kaikkein heikoimpiin.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: Liikuntapalvelujen erilainen verokohtelu ei ole yhdenvertaista6.3.2026 11:10:30 EET | Tiedote

Verotuksellisesti liikuntapalvelun ostossa sovelletaan alennettua arvonlisäkantaa. Asiaan kuitenkin liittyy Verohallinnon tulkintaa siitä, mikä katsotaan liikuntapalveluksi ja mikä taas ei. Liikuntapalveluita tuottaville yrityksille tämä tulkinnanvaraisuus on saattanut tulla verotarkastuksen yhteydessä esiin tulevana yllätyksenä. Hallituksen tulisikin nyt välittömästi muuttaa tilannetta lainsäädännöllisesti niin, että verottajan nykyiset alv-kantojen verotulkinnat olisivat linjassa liikuntapalvelujen yhdenvertaisen kohtelun kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye