Omakotiliiton asumiskustannusselvitys: Omakotiliitto julkaisi asumiskustannusselvityksen jo kymmenennen kerran
5.3.2026 08:00:00 EET | Suomen Omakotiliitto ry | Tiedote
Asumiskustannukset ovat pysyneet melko ennallaan viime vuoteen verrattuna, käy ilmi Omakotiliiton selvityksestä. Liitto selvitti kymmenettä kertaa sadan kunnan kunta- ja aluekohtaisia maksuja kiinteistöveron sekä sähkö-, vesi- ja jätemaksujen osalta.

Keskimäärin omakotitalossa asuva maksaa kunta- ja aluekohtaisia maksuja tänä vuonna 5 927 euroa vuodessa. Viime vuoteen verrattuna kulut ovat pysyneet melko samanlaisina, nousua on tullut keskimäärin 81 euroa vuodessa.
Tänä vuonna omakotitalossa asuva maksaa kalleimpia maksuja Savonlinnassa, jossa kuntakohtaisiin maksuihin menee 6 755 euroa vuodessa. Savonlinnassa kustannukset nousivat 298 euroa edellisestä vuodesta.
Halvimmalla omakotitaloasuja selviää Kittilässä, jossa asuva maksaa 5 140 euroa kuntakohtaisia maksuja vuodessa. Kittilässä kustannukset nousivat 27 euroa. Ero kahden ääripään välillä on siis 1 615 euroa.
Sähkön hinta pysynyt lähes ennallaan
Sähkön hinnat pysyivät hyvin lähellä viime vuotta. Keskimäärin lämmitys- ja käyttösähkön kustannus nousi 0,7 prosenttia. Sähkön siirtomaksut nousivat 2,4 prosenttia. Selvityksessä on huomioitu 1.4.2026 voimaan tuleva huoltovarmuusmaksun korotus, mikä nostaa sähköveroa. Sähkömaksuihin eli lämmitykseen ja käyttösähköön menee 69 prosenttia kaikista selvityksessä tarkastelluista asumiskuluista kolmihenkiseltä perheeltä, joka asuu sähkölämmitteisessä 120 neliömetrin kokoisessa omakotitalossa.
”Asumiskustannuksia tarkasteltaessa maksuihin sisältyvät verot jäävät usein huomioimatta”, huomauttaa Omakotiliiton toiminnanjohtaja Marju Silander.
”Kun kokonaisuudessaan lämmitys- ja käyttösähkö haukkaa merkittävimmän osan kustannuksista, keskimäärin 4 122 euroa vuodessa, niin tästä summasta verojen osuus on kolmannes. Sähköveroa maksetaan noin 419 euroa ja arvonlisäveroa noin 838 euroa.”
Kustannusselvityksen laskentatapaa uudistettiin vuodelle 2026, ja samalla myös vertailuluvut oikaistiin uuden laskentatavan mukaisiksi. Sähkön perusmaksu ja sähköenergia on huomioitu selvityksessä mukana olevien kuntien toimitusvelvollisen sähkösopimuksen hintojen keskiarvon perusteella. Muutoksen myötä sähköenergian hinta ei vaikuta kunnan sijoittumiseen selvityksessä. Tämä muutos on tehty, koska kotitalous voi kilpailuttaa sähköenergian. Energian hinta on kuitenkin edelleen mukana, jotta voidaan tarkastella asumiskustannuksia kokonaisuudessaan.
Vesimaksuissa ja jätemaksuissa paikoin suuria nousuja
Eniten kuntakohtaisista maksuista ovat nousseet vesimaksut, joiden hinnat nousivat keskimäärin 4,2 prosenttia eli 43 euroa viime vuodesta. Vesimaksuihin menee keskimäärin kolmen hengen taloudessa 1 064 euroa vuodessa.
Kalleimmat vesimaksut ovat Parikkalassa, 1 721 euroa, ja edullisimmat viime vuosien tapaan Kempeleessä, 625 euroa.
Paikoin vesimaksut ovat nousseet reilusti. Kirkkonummella nousua on tullut 192 euroa, Heinolassa 184 ja Laukaassa 181 euroa. Heinolassa hintaan vaikuttaa tänä vuonna lisätty hulevesimaksu.
Jätemaksut nousivat keskimäärin vuodessa 1,7 prosenttia eli kuusi euroa. Hurjia nousuja tuli Iisalmessa, 128 euroa, ja Asikkalassa, 90 euroa. Sen sijaan hintoja pystyivät laskemaan huomattavasti Kauhava, Kokkola ja Pietarsaari, joissa hinnat laskivat 69 euroa.
Kiinteistöverossa suuria alueellisia eroja
Kiinteistöveron erot ovat aikaisempien vuosien tapaan suuria. Kalleinta tontin kiinteistöveroa maksetaan Espoossa, 895 euroa, ja edullisinta kahdeksassa kunnassa, 10 euroa vuodessa.
Kiinteistöveroihin tuli keskimäärin korotusta koko maassa 0,6 prosenttia.
”Omakotiliiton tavoitteena on kohtuulliset asumiskustannukset, ja esimerkiksi juuri kiinteistöveron nousu on laittanut kotitalouksien kukkarot viime vuosina koetukselle”, toteaa Omakotiliiton puheenjohtaja Jukka Malila.
”Selvitys osoittaa, miten eri maksut kohdentuvat vaihtelevasti eri puolella Suomea. Esimerkiksi juuri kiinteistöverossa alueelliset erot ovat tuntuvia”, Malila sanoo.
Omakotiliitto teki selvityksen kunta- ja aluekohtaisesti maksettavista maksuista nyt kymmenennen kerran. Selvityksellä halutaan tuoda läpinäkyvyyttä asumismenoihin.
”Tulokset osoittavat, että kuntien ja alueellisten toimijoiden päätöksillä vaikutetaan tuntuvasti asukkaiden taloudelliseen tilanteeseen. Siksi on erittäin tärkeää läpivalaista tilannetta ja verrata kehitystä muihin kuntiin säännöllisesti toteutettavalla selvityksellä”, Jukka Malila sanoo.
Selvityksessä on käytetty tyyppitalona 120 neliömetrin sähkölämmitteistä omakotitaloa, joka sijaitsee 1 000 neliömetrin omalla tontilla. Aineistossa ostosähkön hintana käytetään kuntien alueella toimivien toimitusvelvollisten sähkön myyjien toistaiseksi voimassa olevan sähkösopimuksen hinnan keskiarvoa. Edellisinä vuosina selvityksessä on käytetty kunkin kunnan alueen toimitusvelvollisen sähkön myyjän toistaiseksi voimassa olevan sähkösopimuksen hintaa. Selvityksen toteutti KTI Kiinteistötieto Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marju SilanderToiminnanjohtaja
Edunvalvonta, yleisjohto, sidosryhmät, viestintä, median yhteydenotot
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Omakotiliitto edustaa pientalo- ja vapaa-ajan asukkaita, toimii kohderyhmän edunvalvojana ja tarjoaa monipuolisia jäsenpalveluita. Olemme valtakunnallinen, poliittisesti riippumaton ja yleishyödyllinen kansalaisjärjestö, jossa on yli 230 jäsenyhdistystä, joihin kuuluu jo 70 000 jäsentä (kotitaloutta). Suomessa on yhteensä noin 1,2 miljoonaa omakotitaloa, joissa asuu noin 2,7 miljoonaa ihmistä. Lisäksi Suomessa on noin 0,5 miljoonaa vapaa-ajan asuntoa, joita käyttää 2,4–2,9 miljoonaa ihmistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Omakotiliitto ry
Omakotiliitto nostaa asumisen vaalien ytimeen – pientalo- ja vapaa-ajan asuminen on koko Suomen elinvoimatekijä18.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Omakotiliitto haluaa, että kohtuuhintainen, sujuva ja kestävä asuminen nousee vahvasti seuraavien eduskuntavaalien teemoihin. Liitto korostaa, että pientalot ja vapaa-ajan asunnot ovat merkittävä osa Suomen elinvoimaa, taloutta, huoltovarmuutta ja ilmastoratkaisuja.
Omakotiliitto selvitti mökkeilyn maksuja - mökkikuntien alueelliset maksut nousseet ja erot kasvaneet4.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kesämökin omistaminen maksaa Suomessa hyvin eri verran riippuen siitä, missä mökki sijaitsee. Omakotiliiton vertailu osoittaa, että mökkeilyn alueelliset maksut ovat nousseet viime vuotta jyrkemmin ja samalla alueellisten maksujen erot ovat kasvaneet.
Rovaniemi ja Sipoo palkittiin vuoden 2026 pientalomyönteisimpinä kuntina20.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Omakotiliitto, Pientaloteollisuus ja Hirsitaloteollisuus tiedottavat - tänä vuonna vuoden pientalomyönteisimmiksi kunniksi valittiin Rovaniemi ja Sipoo. Molemmissa kunnissa pientaloasujilla on asiat mukavasti useista syistä.
Sähkön siirtomaksujen rakenne ja hinta vaativat avoimuutta kuluttajille, sanoo Omakotiliitto6.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Omakotiliitto vertaili sähkön siirtohintoja kaikissa Suomen sähkön jakeluverkkoyhtiöissä. Perusmaksuissa on eroa 39 euroa/kk, ja kaksi kolmasosaa yhtiöistä on nostanut yleissiirron perusmaksua viime vuodesta. Sähkönsiirtoon liittyvä huoli kuuluu Omakotiliiton jäsenistössä.
Kohtuulliset asumiskustannukset ovat perusoikeus25.4.2026 13:55:50 EEST | Tiedote
Omakotiliitto on huolissaan pientaloasumisen jatkuvasti kohoavista kustannuksista. Myös energiamurros ja sääntelyn muuttuminen tuovat uutta huomioitavaa asukkaille. Liitto korostaa, että koko Suomea voidaan vahvistaa huolehtimalla, että pientaloasuminen on taloudellisesti mahdollista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme