Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itämerennorppa saa oman turvapaikan - Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa aiotaan laajentaa
2.3.2026 15:24:30 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä pitää Itäisen Suomenlahden kansallispuiston laajentamista 63 000 hehtaarilla osoituksena hallituksen sitoutumisesta luonnon ja erityisesti merialueiden suojeluun.

Kokoomuksen kansanedustaja, ympäristövaliokunnan jäsen ja itämeriparlamentaarikko Pauli Aalto-Setälä on tyytyväinen hallituksen aikeisiin laajentaa Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa puiston saaria ja luotoja ympäröiville merialueille.
”Tämä on loistava uutinen meille Itämeren ystäville. Itämeren luonto on ainutlaatuinen, ja se tarvitsee juuri tällaisia konkreettisia luontotoimia. Kansallispuiston merkittävä laajentaminen hyödyttää erityisesti vedenalaista luontoa ja lajistoa, kuten vaarassa olevaa Itämeren norppaa, jonka pesimäalueesta on kysymys. Alue on tärkeä myös lintujen pesimä- ja levähdysalueena”, Aalto-Setälä toteaa.
Itäisen Suomenlahden kansallispuiston koko on nykyisellään vain noin 936 hehtaaria. Puistoon liitettävät merialueet ovat valtion hallinnassa ja sijaitsevat Virolahden ja Pyhtään kunnissa sekä Haminan, Kotkan ja Loviisan kaupungeissa.
”Uudistus laajentaa kansallispuistoa merkittävästi ja muuttaisi sen yhdeksi Suomen tärkeimmistä merikansallispuistoista”, Aalto-Setälä jatkaa.
Aalto-Setälän mukaan hanke on selkeää jatkumoa hallituksen kunnianhimoiselle Itämeripolitiikalle. Hallitus myönsi aiemmin 6 miljoonan euron tuen ravinteiden kierrätyksen edistämiseen Itämeren alueella.
”Tukea saavat hankkeet vähentävät suoraan Itämereen päätyviä ravinteita. Lisäksi olemme kieltäneet lumen ja rahtialusten käymälävesien laskemisen Itämereen omilla vesialueillamme. Erityisesti Saaristomeren tila on huono. Tiukasta taloustilanteesta huolimatta hallitus tekee parhaansa, jotta ainutlaatuisen meremme tilannetta saataisiin parannettua”, Aalto-Setälä päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauli Aalto-SetäläKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote
Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme