Tulli aloittaa neuvottelut itärajan henkilöstön lomautuksista
5.3.2026 15:31:50 EET | Tulli | Tiedote
Tulli on antanut henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluesityksen, joka koskee itärajan tullitoimipaikkojen henkilöstön lomauttamista toistaiseksi. Lomautuksen uhka koskee enintään 140 työntekijää.
Itärajan rajanylityspaikat ovat olleet suljettuina joulukuusta 2023 lähtien. Sulusta johtuen Tullilla ei ole ollut töitä rajanylityspaikoilla Vainikkalan ja Niiralan rautatieliikenteen ylityspaikkoja lukuun ottamatta. Tulli ei kuitenkaan ole lomauttanut itärajalla työskentelevää henkilöstöään, vaan sille on osoitettu tehtäviä muualta Suomesta sekä Tullin omissa tehtävissä että virka-apuna yhteistyöviranomaisille. Itärajan sulun aikana liikennevirrat ovat suuntautuneet etelä- ja länsirannikon satamiin, minkä johdosta työmäärätarve tullitehtäviin on lisääntynyt näillä alueilla.
Tulli on ylläpitänyt valmiutta käynnistää tullitehtävät nopeasti rajanylityspaikoilla. Tämän valmiuden ylläpitämiseksi Tulli on saanut lisärahoitusta lisätalousarvioiden kautta henkilöstön komennusmenoihin.
Komennusten avulla on pyritty turvaamaan osaavan henkilöstön pitäminen palveluksessa, heidän osaamisensa ylläpitäminen sekä samalla säilyttämään valmius itärajan rajanylityspaikkojen avaamiseen. Komennukset ovat perustuneet työnantajan varautumissuunnitelmaan, jonka perusteella Tullilla on ollut valmius palauttaa toiminta kaikille rajanylityspaikoille lyhyellä varoitusajalla.
Nyt henkilöstön komennusmenoihin saatu lisärahoitus on päättynyt, rajanylityspaikkojen sulku jatkuu edelleen kolmatta vuotta, eikä näkymää ylityspaikkojen avaamiseen ole, joten Tullin on muutettava varautumistaan itärajan rajanylityspaikkojen osalta.
Jatkossa Tulli varautuu siihen, että yksi tai vain osa ylityspaikoista aukeaisi sellaisella aikataululla, jolla rajalla toimivat viranomaiset pystyvät mahdollistamaan rajaliikenteen käynnistymisen.
Tulli huolehtii mahdollisista lomautuksista huolimatta tarvittavista tullitoimenpiteistä itärajalla. Osaa itärajan henkilöstöstä pidetään töissä komennusperiaatteella niillä toimipaikoilla, joilla liikennemäärät ovat kasvaneet. Mahdollisen lomautuksen kohteeksi joutuvat tullilaiset varaudutaan kutsumaan takaisin töihin nopealla aikataululla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ylijohtaja Stefan Aniszewski ja johtaja Pekka Pylkkänen, yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee uusi käsittelymaksu23.10.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Marraskuussa EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee kahden euron käsittelymaksu. Lisäksi EU:n ulkopuolelta tulevista halpatuontilähetyksistä täytyy ilmoittaa tuotetunnisteet.
Tulli ja Sisä-Suomen poliisilaitos paljastivat laittoman savukkeiden maahantuontiverkoston – savukkeita takavarikkoon 11 miljoonaa kappaletta19.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tulli ja Sisä-Suomen poliisilaitos ovat paljastaneet yhteistoiminnassa kevään ja kesän 2026 aikana kaksi Pirkanmaalle, Kanta-Hämeeseen ja Uudellemaalle keskittynyttä laitonta savukkeiden maahantuontisarjaa. Viranomaiset epäilevät, että maahan on tuotu ainakin 40 miljoonaa savuketta, joista takavarikoitiin esitutkintojen aikana 11 miljoonaa kappaletta. Vältetyt tupakkaverot nousevat jopa 16,5 miljoonaan euroon.
Hiilirajamekanismin ensimmäiset kustannukset muodostuvat jo nyt14.10.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
EU:n hiilirajamekanismin (CBAM) ensimmäiset maksulliset todistukset on ostettava vuonna 2027, mutta niiden peruste syntyy jo nyt. Vuonna 2026 maahantuotujen tavaroiden päästöt vaikuttavat siihen, kuinka paljon maksullisia CBAM-todistuksia maahantuojien on ensi vuonna hankittava. Hiilirajamekanismissa siirryttiin vuoden 2026 alussa varsinaiseen soveltamisvaiheeseen, kun maahantuonnista tuli luvanvaraista.
Viranomaiset vahvistavat yhteistyötä riskien tunnistamisessa13.10.2026 08:06:29 EEST | Tiedote
Viranomaisten yhteinen Riskienhallinnan ohjausryhmä kokoontui 1. lokakuuta toiseen kokoukseensa. Yhteistyön tavoitteena on tunnistaa ilmiöitä ja riskejä yli viranomaisrajojen sekä vahvistaa valvonnan vaikuttavuutta.
Suomen tavaravienti kasvoi elokuussa 21,8 % viime vuodesta – Yhdysvallat ohitti Ruotsin suurimpana vientikumppanina8.10.2026 09:26:47 EEST | Tiedote
Tullin ennakkotilaston mukaan elokuun 2026 tavaraviennin arvo oli 6,3 miljardia euroa. Elokuun vienti kasvoi 21,8 prosenttia ja tammi–elokuun yhteenlaskettu vienti 11,5 prosenttia vuoden 2025 vastaaviin ajanjaksoihin verrattuna. Nopeinta viennin kasvu oli lääkkeissä, josta suurin osa suuntautuu Yhdysvaltoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme