Tulli aloittaa neuvottelut itärajan henkilöstön lomautuksista
5.3.2026 15:31:50 EET | Tulli | Tiedote
Tulli on antanut henkilöstöjärjestöille yhteistoimintaneuvotteluesityksen, joka koskee itärajan tullitoimipaikkojen henkilöstön lomauttamista toistaiseksi. Lomautuksen uhka koskee enintään 140 työntekijää.
Itärajan rajanylityspaikat ovat olleet suljettuina joulukuusta 2023 lähtien. Sulusta johtuen Tullilla ei ole ollut töitä rajanylityspaikoilla Vainikkalan ja Niiralan rautatieliikenteen ylityspaikkoja lukuun ottamatta. Tulli ei kuitenkaan ole lomauttanut itärajalla työskentelevää henkilöstöään, vaan sille on osoitettu tehtäviä muualta Suomesta sekä Tullin omissa tehtävissä että virka-apuna yhteistyöviranomaisille. Itärajan sulun aikana liikennevirrat ovat suuntautuneet etelä- ja länsirannikon satamiin, minkä johdosta työmäärätarve tullitehtäviin on lisääntynyt näillä alueilla.
Tulli on ylläpitänyt valmiutta käynnistää tullitehtävät nopeasti rajanylityspaikoilla. Tämän valmiuden ylläpitämiseksi Tulli on saanut lisärahoitusta lisätalousarvioiden kautta henkilöstön komennusmenoihin.
Komennusten avulla on pyritty turvaamaan osaavan henkilöstön pitäminen palveluksessa, heidän osaamisensa ylläpitäminen sekä samalla säilyttämään valmius itärajan rajanylityspaikkojen avaamiseen. Komennukset ovat perustuneet työnantajan varautumissuunnitelmaan, jonka perusteella Tullilla on ollut valmius palauttaa toiminta kaikille rajanylityspaikoille lyhyellä varoitusajalla.
Nyt henkilöstön komennusmenoihin saatu lisärahoitus on päättynyt, rajanylityspaikkojen sulku jatkuu edelleen kolmatta vuotta, eikä näkymää ylityspaikkojen avaamiseen ole, joten Tullin on muutettava varautumistaan itärajan rajanylityspaikkojen osalta.
Jatkossa Tulli varautuu siihen, että yksi tai vain osa ylityspaikoista aukeaisi sellaisella aikataululla, jolla rajalla toimivat viranomaiset pystyvät mahdollistamaan rajaliikenteen käynnistymisen.
Tulli huolehtii mahdollisista lomautuksista huolimatta tarvittavista tullitoimenpiteistä itärajalla. Osaa itärajan henkilöstöstä pidetään töissä komennusperiaatteella niillä toimipaikoilla, joilla liikennemäärät ovat kasvaneet. Mahdollisen lomautuksen kohteeksi joutuvat tullilaiset varaudutaan kutsumaan takaisin töihin nopealla aikataululla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ylijohtaja Stefan Aniszewski ja johtaja Pekka Pylkkänen, yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
EU:n 21. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty24.7.2026 08:55:42 EEST | Tiedote
Euroopan unioni on asettanut uusia pakotteita, jotka heikentävät Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. Uusi pakotepaketti laajentaa entisestään tuonti- ja vientikieltolistoja. Pakotteet tulevat voimaan heti eli 23.7.2026.
Tullivalvontalaitteita uusitaan Torniossa – asennustöitä tehdään neljässä kohteessa9.7.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Tulli uusii valvontalaitteitaan Torniossa heinäkuusta alkaen. Uusilla valvontalaitteilla parannetaan Tullin kykyä suojata yhteiskuntaa ja laillista kauppaa. Asennustöistä aiheutuu tilapäistä haittaa liikenteelle, mutta vaikutusten arvioidaan jäävän vähäisiksi.
Tulli valvoo tehostetusti lemmikkien rajanylityksiä Torniossa 11.–12.7.20266.7.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Viikonloppuna 11.–12.7.2026 on odotettavissa tavallista enemmän lemmikkien rajanylityksiä Torniossa, koska Suomessa Keminmaalla ja Ruotsissa Piteåssa järjestetään koiranäyttelyt. Tulli valvoo lemmikkien maahantuloehtojen täyttymistä tällöin tehostetusti Torniossa.
Kesällä Tullimuseoon – tule muistelemaan itärajan jännittäviä vaiheita3.7.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Suomenlinnassa sijaitseva Tullimuseo tarjoaa kesälomareissulle mielenkiintoisen vierailukohteen. Ilmaisessa Tullimuseossa pääset tutustumaan Tullin vaiherikkaaseen historiaan. Toukokuussa avattu uusi teemanäyttely käsittelee Suomen itärajan vaiheita vuodesta 1944 alkaen sekä rajan yli kulkenutta kauppaa ja salakuljetusta.
Nikotiinipusseja ei saa tilata Suomeen – tilaamalla voi syyllistyä rikokseen30.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Nikotiinipusseja ei ole saanut tilata ulkomailta Suomeen 1.8.2025 lähtien. Kiellosta huolimatta Tullin haaviin jää ulkomailta laittomasti tilattuja lähetyksiä päivittäin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme