VAS Andersson: Orpon EU-politiikka on ilmastolle ja ympäristölle haitallista
6.3.2026 15:35:23 EET | Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson pitää pääministeri Petteri Orpon komissiolle osoittamaa sääntelynpurkukirjettä täydellisenä rimanalituksena. Orpo vaatii tuoreessa kirjeessä Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille EU-sääntelyn höllentämistä sekä purkamista erityisesti ympäristölakien kohdalla, mutta myös esimerkiksi energiasääntelyssä.

Orpon hallituksen 43:a asetusta ja direktiiviä koskeva lista asettuu samaan jatkumoon komission sääntelynpurkutalkoiden kanssa. EU:n ympäristö- ja yritysvastuuvaatimuksia on systemaattisesti heikennetty keskieurooppalaisen teollisuuden sekä parlamentin oikeistoryhmien vaatimuksesta, perusteluna yleensä yritysten hallinnollinen taakka. Esimerkiksi jätevesidirektiivin avaamista perustellaan lääke- ja kosmetiikkateollisuuden huolilla.
– Tällä kaudella komissio on jo palkinnut saastuttavia ja ihmisoikeusongelmiin syyllistyviä yrityksiä vastuullisten yritysten kustannuksella. Orpolle tämä ei kuitenkaan riitä, vaan hän haluaa tehdä Suomen tunnetuksi maana, joka jatkaa sinnikkäästi esimerkiksi EU:n tärkeimmän luonnon tilaa parantavan lainsäädännön, ennallistamisasetuksen, vesittämistä, Andersson sanoo.
Suurin osa ennallistamisasetuksen kustannuksista sisältyy jo Suomen muihin olemassa oleviin velvoitteisiin ja ne liittyvät esimerkiksi vesistöjen huonoon tilaan.
– Suomalaiset rakastavat luontoamme ja sen monimuotoisuuden suojelusta pitää olla myös valmis maksamaan. Orpon hallitus on jakanut esimerkiksi mittavia veronkevennyksiä rikkaille, mutta luonnon tilan parantaminen on sille liian kallista. Myös löysä puhe hallinnollisen taakan purkamisesta ilman mitään tarkennuksia on vain kiertoilmaus sille, että ilmasto- ja ympäristösääntelyä ei oikeistossa pidetä oikeasti tärkeänä, Andersson sanoo.
Andersson korostaa, miten Suomi on aiemmin profiloitunut korkean kunnianhimon maana esimerkiksi ilmastopolitiikassa, mutta nyt oikeistohallituksen johdolla Suomi on profiloitumassa ennen kaikkea ympäristövastaisuudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Li AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiAleksi KarppinenViestinnän erityisavustaja
MEP Li Anderssonin kabinetti
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
VAS Kortelainen ja Kyllönen: Polttoainekriisin laskua ei saa kaataa työssäkäyvien ja pk-yrittäjien maksettavaksi14.9.2026 15:52:58 EEST | Tiedote
Polttoaineiden nopea kallistuminen uhkaa työssäkäyvien toimeentuloa ja polttoaineista riippuvaisten pienten ja keskisuurten yritysten kannattavuutta. Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Miikka Kortelainen ja europarlamentaarikko Merja Kyllönen vaativat hallitukselta kohdennettuja toimia niiden ihmisten ja yritysten tukemiseksi, joille ajoneuvo tai työkone ja polttoaine ovat välttämättömiä työnteon ja yritystoiminnan edellytyksiä.
VAS Saramo: Sinä maksat Orpon ja Purran himoverotuksen26.8.2026 11:54:34 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Jussi Saramo korosti tänään vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että Orpon ja Purran hallituksen veropolitiikan suurimpina maksajina ovat tavalliset suomalaiset, jotka maksavat Euroopan toisiksi korkeimpia arvonlisäveroja. Samalla yritysten voittoja verotetaan keskimääräistä vähemmän.
VAS Andersson: Elinkustannuskriisit syntyvät fossiiliriippuvuudesta26.8.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Li Andersson korosti tänään puheessaan vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että keskellä toistuvia energiakriisejä ja Euroopassa tappavia helteitä EU:lla ei ole varaa ottaa taka-askelia ilmastopolitiikassa. Andersson painotti, että kysymys on myös ihmisten arjen kustannuksista ja oikeudenmukaisuudesta.
VAS Andersson: EU:n ilmastopolitiikkaa heikennetään keskellä tappavia helleaaltoja17.7.2026 14:42:00 EEST | Tiedote
Euroopan komissio on julkaissut ehdotuksen EU:n päästökauppajärjestelmän uudistamiseksi. Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson, joka toimii kokonaisuudessa vasemmistoryhmän neuvottelijana, pitää uudistusta kokonaisuudessa suurena heikennyksenä, jossa komissio taipuu Euroopan saastuttavan teollisuuden ja oikeiston painostuksen alla.
Kyllönen ja Kulmuni: AdBlue-ongelmat on otettava mukaan EU:n ajoneuvolainsäädännön uudistukseen8.7.2026 16:42:27 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentissa alkanut Automotive Omnibus -käsittely avaa europarlamentaarikkojen Merja Kyllösen ja Katri Kulmunin mukaan tärkeän mahdollisuuden korjata AdBlue- ja SCR-järjestelmien ongelmia. Mepit vaativat, että pohjoiset olosuhteet huomioidaan EU:n ajoneuvolainsäädännössä nykyistä paremmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
