R-kioskin uusi operatiivinen johtaja vauhdittaa ketjun uudistumista
9.3.2026 09:35:42 EET | R-kioski | Tiedote
R-kioski vahvistaa johtoryhmäänsä nimittämällä yhtiön uudeksi operatiiviseksi johtajaksi Ossi Cavénin, joka vastaa ketjun operatiivisen toiminnan kehittämisestä ja suorituskyvyn vahvistamisesta valtakunnallisesti.

R-kioski on viime kuukausina käynnistänyt laajan kehitysvaiheen, jossa ketjun toimintamalleja, kaupallista tekemistä ja asiakaskokemusta uudistetaan vastaamaan entistä paremmin muuttuvaa kuluttajakäyttäytymistä. Samalla johtoryhmää vahvistetaan nyt toisella uudella nimityksellä. [Tammikuussa R-kioskilla aloitti uusi henkilöstöjohtaja]
– R-kioski on suomalaisille ikoninen brändi ja aidosti osa arkea. Kaiken kehittämisemme lähtökohtana on asiakas. Haluamme ymmärtää entistä paremmin, mitä ihmiset arjessaan tarvitsevat ja tehdä asioinnista mahdollisimman sujuvaa, helppoa ja relevanttia. Näen ketjussa merkittävää potentiaalia kasvuun juuri asiakaskokemusta vahvistamalla. Tavoitteemme on rakentaa entistä ketterämpi ja kaupallisesti vahvempi R-kioski, jossa asiakas on aidosti tekemisen keskiössä, Cavén sanoo.
Cavén siirtyy R-kioskille Procter & Gamble:n myyntijohtajan paikalta ja hänellä on vahva kokemus tuloksellisesta myynnin johtamisesta sekä kansainvälisestä brändi- ja kategoriakehityksestä. Hänen vastuullaan on varmistaa, että R-kioskin 276 myymälän verkosto toimii tehokkaasti, yhtenäisesti ja asiakaslähtöisesti koko Suomessa.
R-kioskin toimitusjohtaja Niklas Lilius näkee nimityksen tärkeänä osana yhtiön uudistumista:
– R-kioski on siirtymässä seuraavaan vaiheeseen kehityksessään. Luomme uutta, vahvistamme kilpailukykyämme ja uudistamme toimintatapojamme. Uudet johtoryhmän jäsenet tuovat mukanaan osaamista ja energiaa, jotka tukevat tätä muutosta.
R-kioskin tavoitteena on vahvistaa asemaansa Suomen nopeimpana ja helpoimpana arjen palvelupisteenä. Uudistumisen keskiössä ovat asiakaskokemuksen kehittäminen, myymäläkonseptin modernisointi sekä kaupallisen tekemisen terävöittäminen.
Yhteyshenkilöt
Heiju SimolaVastuullisuus- ja viestintäpäällikkö
Puh:0408431991Heiju.simola@r-kioski.fiwww.r-kioski.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta R-kioski
Uusi R-kioski tuo ruokapaikan ja arjen tarvikkeet Hämeenlinnan Assi-sairaalaan9.3.2026 12:26:09 EET | Tiedote
Uusi R-kioski avattiin Hämeenlinnan Assi-sairaalaan helmikuussa 2026, tarjoten potilaille, omaisille ja henkilökunnalle nopeaa ruokaa, kahvia ja arjen tarvikkeita. Kioskin valikoima on suunniteltu sairaalaympäristöön. Avajaisia juhlitaan 16. maaliskuuta, klo 10-12.
R-kioski tuo valikoimiinsa uudenlaisen kreatiinia sisältävän valmisjuoman23.2.2026 09:17:28 EET | Tiedote
R-kioski laajentaa funktionaalisten juomien valikoimaansa tuomalla myyntiin Clean sav:D + Creatine -juoman. Kyseessä on valmiiksi tölkitetty, kreatiinia sisältävä hiilihapotettu juoma, joka kuuluu Suomessa vielä harvinaisuuksien listalle.
R-kioski Koivulaan uusi kauppias – Maria Dali kutsuu avajaisiin 27.2.20.2.2026 15:21:01 EET | Tiedote
Maria Dali aloitti kauppiaana R-kioski Koivulassa 12.1., ja luvassa on lämminhenkinen ja yhteisöllinen uusi alku alueen asukkaille. R-kauppiaan uran alkua ja kioskin avajaisia juhlitaan perjantaina 27.2. klo 14–17.
Ensimmäinen työpäivä ei unohdu – R-kioski tarjoaa nuorille ensiaskeleen työelämään kesällä 20269.2.2026 11:18:31 EET | Tiedote
Nuorten suhde työhön on murroksessa, ja työelämään kasvaminen tapahtuu yhä useammin erilaisten kokemusten kautta. Siksi ensimmäisillä työkokemuksilla on poikkeuksellisen suuri merkitys. Kesällä 2026 R-kioski tarjoaa kymmenille nuorille mahdollisuuden ensimmäiseen työkokemukseen Tutustu työelämään ja tienaa -kesätyömallin kautta.
Neljäs kioski palkitulle kauppiaalle - Raaseporissa asuva R-kauppias Joni Grundström ottaa vetovastuun Kemiön R-kioskista4.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
(Pressmeddelande på svenska nedan) R-kioski Kemiössä saa uuden kauppiaan, kun Joni Grundström ottaa kioskin johdettavakseen 16. helmikuuta. Kyseessä on Grundströmin neljäs R-kioski. Hänellä on entuudestaan kioskit Karjaalla, Hangossa ja Halikossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme