Uusi R-kioski tuo ruokapaikan ja arjen tarvikkeet Hämeenlinnan Assi-sairaalaan
9.3.2026 12:26:09 EET | R-kioski | Tiedote
Uusi R-kioski avattiin Hämeenlinnan Assi-sairaalaan helmikuussa 2026, tarjoten potilaille, omaisille ja henkilökunnalle nopeaa ruokaa, kahvia ja arjen tarvikkeita. Kioskin valikoima on suunniteltu sairaalaympäristöön. Avajaisia juhlitaan 16. maaliskuuta, klo 10-12.

Sairaalaympäristössä kioskilla on erityinen rooli: sen tarkoituksena on helpottaa sairaalassa asioivien arkea ja tarjota mahdollisuus nopeaan taukoon tai välipalaan kesken päivän. Uuden kioskin valikoimaa on suunniteltu juuri tätä ympäristöä varten. Tarjoama painottuu ruokatuotteisiin ja juomiin.
– Olen ollut tästä kioskista innoissani jo pitkään. Halusimme tehdä tästä enemmän kuin perinteisen kioskin, paikan, josta saa terveellistä ruokaa tai lohduttavia herkkuja, kertoo R-kauppias Abbas Rashidi.
Valikoimassa on huomioitu myös sairaalassa usein tarvittavat pienet mutta tärkeät tuotteet. Kioskista saa esimerkiksi hygieniatarvikkeita, hammasharjoja sekä leluja lapsille, eli tuotteita, jotka saattavat helposti unohtua, mutta joita tarvitaan nopeasti.
Sairaalan asiakkaita palvelee myös R-kioski GO -itsepalveluautomaatti, joka tuo uudenlaisen tavan asioida ja täydentää sairaalan palvelutarjontaa myös niinä aikoina kun R-kioski ei ole auki.
Uusi kioski työllistää neljä työntekijää, joista yhdellä on jo aiempaa kokemusta R-kioskilla työskentelystä. Rashidi toimii kauppiaana myös Riihimäen aseman R-kioskilla, ja Hämeenlinna on hänelle tuttu kaupunki: hän on asunut kaupungissa kahdeksan vuotta ja toiminut aiemmin kauppiaana myös Hämeenlinnan torin R-kioskilla.
– Sairaalassa asioivat ihmiset voivat olla kiireisiä tai huolissaan, joten ystävällinen ja sujuva palvelu on erityisen tärkeää, Rashidi sanoo.
Kioskin avajaisia vietetään maanantaina 16. maaliskuuta 2026 kello 10–12, jolloin tarjolla on kahvia ja kakkua sekä maistiaisia kioskin ruokavalikoimasta, kuten Picadeli-salaatteja.
Yhteyshenkilöt
Heiju SimolaVastuullisuus- ja viestintäpäällikkö
Puh:0408431991Heiju.simola@r-kioski.fiwww.r-kioski.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta R-kioski
R-kioskin uusi operatiivinen johtaja vauhdittaa ketjun uudistumista9.3.2026 09:35:42 EET | Tiedote
R-kioski vahvistaa johtoryhmäänsä nimittämällä yhtiön uudeksi operatiiviseksi johtajaksi Ossi Cavénin, joka vastaa ketjun operatiivisen toiminnan kehittämisestä ja suorituskyvyn vahvistamisesta valtakunnallisesti.
R-kioski tuo valikoimiinsa uudenlaisen kreatiinia sisältävän valmisjuoman23.2.2026 09:17:28 EET | Tiedote
R-kioski laajentaa funktionaalisten juomien valikoimaansa tuomalla myyntiin Clean sav:D + Creatine -juoman. Kyseessä on valmiiksi tölkitetty, kreatiinia sisältävä hiilihapotettu juoma, joka kuuluu Suomessa vielä harvinaisuuksien listalle.
R-kioski Koivulaan uusi kauppias – Maria Dali kutsuu avajaisiin 27.2.20.2.2026 15:21:01 EET | Tiedote
Maria Dali aloitti kauppiaana R-kioski Koivulassa 12.1., ja luvassa on lämminhenkinen ja yhteisöllinen uusi alku alueen asukkaille. R-kauppiaan uran alkua ja kioskin avajaisia juhlitaan perjantaina 27.2. klo 14–17.
Ensimmäinen työpäivä ei unohdu – R-kioski tarjoaa nuorille ensiaskeleen työelämään kesällä 20269.2.2026 11:18:31 EET | Tiedote
Nuorten suhde työhön on murroksessa, ja työelämään kasvaminen tapahtuu yhä useammin erilaisten kokemusten kautta. Siksi ensimmäisillä työkokemuksilla on poikkeuksellisen suuri merkitys. Kesällä 2026 R-kioski tarjoaa kymmenille nuorille mahdollisuuden ensimmäiseen työkokemukseen Tutustu työelämään ja tienaa -kesätyömallin kautta.
Neljäs kioski palkitulle kauppiaalle - Raaseporissa asuva R-kauppias Joni Grundström ottaa vetovastuun Kemiön R-kioskista4.2.2026 08:40:00 EET | Tiedote
(Pressmeddelande på svenska nedan) R-kioski Kemiössä saa uuden kauppiaan, kun Joni Grundström ottaa kioskin johdettavakseen 16. helmikuuta. Kyseessä on Grundströmin neljäs R-kioski. Hänellä on entuudestaan kioskit Karjaalla, Hangossa ja Halikossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme