KPY jakaa osuuskorkoa noin 2,6 miljoonaa euroa
11.3.2026 09:00:03 EET | Osuuskunta KPY | Tiedote
Osuuskunta KPY:n edustajiston varsinainen kokous pidettiin 10.3.2026. Kokouksessa edustajisto vahvisti tilinpäätöksen vuodelta 2025.
KPY-konsernin taloudellinen kehitys on vahvistunut selkeästi, mikä näkyy niin tuloksessa kuin konsernin parantuneessa taloudellisessa asemassa. Ensimmäistä kertaa tilinpäätöstiedotteessa julkaistu KPY:n omaisuuden nettovarallisuusarvo (NAV) oli vuonna 2025 yhteensä 246,3 (179,6) miljoonaa euroa, eli 9,65 (8,09) euroa osuutta kohden. Tilikauden oikaistu liikevoitto oli 9,0 (2,5) miljoonaa euroa. Konsernin omavaraisuusaste oli 54,4 (46,5) prosenttia. Suluissa esitetyt luvut viittaavat edellisen vuoden vastaaviin lukuihin.
Edustajisto päätti hallituksen esityksen mukaisesti, että vuoden 2025 tuloksesta osuuskorkoa jaetaan 0,10 (0,09) euroa osuudelta. Yhteensä osuuskorkoa jaetaan noin 2,6 (2,0) miljoonaa euroa. Osuuskorko on noin 25 % omistusten KPY:lle vuonna 2025 tuomasta nettokassavirrasta.
Päätös vastaa KPY:n taloudellista tavoitetta. KPY:n tavoitteena on jakaa osuuskorkoa omistusten tuottamasta nettotuotosta vähintään 20 %, kasvattaen osuuskorkona jaettavaa osuutta noin 60 %:iin vuoteen 2030 mennessä.
”Osuuskorkopäätöksessä on tarkasteltu kokonaisuutta. Siinä on huomioitu sekä osuuskorkoa koskeva taloudellinen tavoitteemme että KPY:n mahdollisuudet tehdä strategian mukaisia sijoituksia. KPY on sijoitusyhtiö, joka sijoittaa kolmeen salkkuun: infrastruktuuriin, private equityyn ja tasesijoituksiin. Tavoitteenamme on kasvattaa pitkäjänteisesti omistustemme arvoa. Tähtäämme siihen, että tämä heijastuu tulevaisuudessa omistajillemme sekä osuuden arvon että osuuskoron positiivisena kehityksenä”, KPY:n toimitusjohtaja Anssi Lehikoinen kertoo.
Osuuskorko maksetaan KPY:n osuudenomistajille 30.3.2026. Täsmäytyspäivä on 18.3.2026.
Hallitus jatkaa aiemmalla kokoonpanolla
Edustajisto päätti myös hallituksen kokoonpanosta. Juha Yrjänheikki jatkaa KPY:n hallituksen puheenjohtajana ja Pekka Loikkanen hallituksen varapuheenjohtajana. Hallituksen jäseninä jatkavat Mikko Junttila ja Karoliina Malmi.
Lisäksi edustajisto käsitteli muut varsinaiseen kokoukseen liittyvät asiat. Kokouksen pöytäkirja julkaistaan myöhemmin KPY:n verkkosivuilla.
Yhteyshenkilöt
Anssi LehikoinenToimitusjohtajaOsuuskunta KPY
Puh:050 328 2648anssi.lehikoinen@kpy.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Yli 140-vuotias KPY on arvopohjainen osuuskunta, jonka omistaa noin 19 000 osuudenomistajan muodostama yhteisö.
KPY:n tehtävänä on luoda omistajilleen arvoa ja edistää yhteiskunnan elinvoimaisuutta rakentamalla Suomeen liike-elämänvoimaa, eli vahvistamalla kotimaisen elinkeinoelämän kilpailukykyä, kasvua ja uusiutumista. KPY:n tavoitteena on kasvattaa pitkäjänteisesti omistustensa arvoa ja mahdollistaa pysyvää liike-elämänvoimaa suomalaisiin kasvaviin yrityksiin. Tätä strategista tavoitetta KPY toteuttaa infrastruktuuri-, private equity- ja tasesijoituksillaan. www.kpy.fi
KPY – liike-elämänvoimaa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskunta KPY
KPY-konsernin tilinpäätöstiedote tammi-joulukuu 2025: KPY jatkaa vahvistumistaan − liike-elämänvoimaa rakennetaan kolmen sijoitussalkun kautta26.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
KPY kirkasti strategiaansa ja uudisti sijoitussalkkunsa loppuvuonna 2025. Strategiaa toteutetaan kolmen sijoitussalkun – infrastruktuuri, private equity ja tasesijoitusten – kautta.
Osuuskunta KPY:n edustajiston puheenjohtajisto jatkaa – Antti Haapakorva valittiin toiselle puheenjohtajakaudelle23.1.2026 08:58:58 EET | Tiedote
Osuuskunta KPY:n edustajisto valitsi järjestäytymiskokouksessaan 22.1.2026 puheenjohtajiston alkavalle kaudelle. Nykyinen puheenjohtajisto jatkaa tehtävissään. Edustajiston puheenjohtajana jatkaa kauppatieteiden maisteri Antti Haapakorva, joka valittiin toiselle kolmivuotiskaudelle. Varapuheenjohtajiksi valittiin Aleksi Eskelinen (1. varapuheenjohtaja), Tuula Väätäinen (2. varapuheenjohtaja) ja Markku Söderström (3. varapuheenjohtaja).
KPY tukee lasten ja nuorten hyvinvointia ja oppimista 50 000 euron avustuksella12.12.2025 09:29:24 EET | Tiedote
Osuuskunta KPY jatkaa pitkäjänteistä työtään pohjoissavolaisten lasten ja nuorten hyväksi myöntämällä vuoden 2025 avustushaussa tukea yhteensä lähes 50 000 euroa. Avustukset ovat osa KPY:n vastuullisuustyötä ja sitoutumista alueen elinvoimaisuuden kehittämiseen. KPY on jakanut avustuksia pohjoissavolaisille toimijoille jo lähes kahden vuosikymmenen ajan.
KPY:n edustajiston vaalin tulos4.12.2025 09:11:46 EET | Tiedote
Osuuskunta KPY:n edustajiston vaalit järjestettiin 19.11.–3.12.2025, ja vaalitulokset on nyt vahvistettu. Vaalissa valittiin 15 edustajaa. Ehdokkaita oli yhteensä 72.
Novapolikselta merkittävä kasvuavaus Kuopion keskustaan – Mehiläinen ankkurivuokralaiseksi21.11.2025 10:38:59 EET | Tiedote
Keskisuomalainen Oyj (Keskisuomalainen) ja KPY Novapolis Oy (Novapolis) ovat sopineet järjestelystä, joka mahdollistaa uuden Novapolis-kiinteistön rakentamisen Kuopion keskustaan Vuorikadulle. Kiinteistöinvestoinnin koko on vajaat 30 miljoonaa euroa ja kohteen pitkäaikaiseksi ankkurivuokralaiseksi on tulossa Mehiläinen Oy (Mehiläinen). Järjestelyn myötä Keskisuomalaisesta tulee Novapoliksen vähemmistöomistaja neljän miljoonan euron sijoituksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme