Sofia Virta: Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa
12.3.2026 16:42:18 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kannattaa opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmän ehdotusta korvata peruskoulun erillinen uskonnon- ja elämänkatsomustiedon opetus kaikille yhteisellä katsomusaineella.

Opetus- ja kulttuuriministeriön työryhmä esittää, että uskonnonopetuksesta luovuttaisiin nykyisessä muodossaan ja tilalle tulisi kaikille oppilaille yhteinen katsomusaine. Ehdotuksen taustalla ovat muun muassa oppilasmäärien väheneminen ja tarve tarkastella koulutuksen järjestämistä uudessa tilanteessa.
– Yhteinen katsomusaine olisi askel kohti koulua, jossa kaikkien oppilaiden olisi hyvä oppia yhdessä ymmärtämään erilaisia uskontoja, katsomuksia ja kulttuureja. Se ei tarkottaisi suomalaisen kulttuurin ja perinteiden murentamista, vaikka välillä näin julkisuudessa yritetäänkin pelotella. Katsomusopetus voi yhdistää suomalaisia koulussa ja rakentaa vahvempaa yhteiskuntaa, Virta sanoo.
Virran mukaan vihreät on pitkään kannattanut mallia, jossa katsomusaineita opetetaan nykyistä enemmän yhdessä.
– Olemme esittäneet yhteistä katsomusainetta jo aiemmin. Se antaisi oppilaille parhaat eväät ymmärtää nykymaailmaa ja toimia monikulttuurisessa yhteiskunnassa, Virta toteaa.
– Yhteinen katsomusaine olisi myös hyvä paikka vahvistaa kulttuurien tuntemusta. Siellä voidaan oppia ymmärtämään niin maailman eri uskontoja kuin myös suomalaisia perinteitä ja kulttuuria. Kun esimerkiksi jouluun, pääsiäiseen tai muihin suomalaisiin tapoihin liittyvä historia ja merkitys avataan kaikille, myös muista kulttuureista tulevat lapset pääsevät paremmin osaksi yhteistä kulttuurista ymmärrystä, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteinen katsomusaine tukisi myös lasten oikeutta rakentaa omaa maailmankatsomustaan.
– Jokaisella lapsella pitäisi olla oikeus kasvaa omaksi itsekseen myös katsomuksen osalta. Koulun tehtävä on tarjota turvallinen tila tutkia erilaisia ajattelutapoja ja maailmankatsomuksia sekä muodostaa oma näkemys maailmasta, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteinen katsomusaine ei tarkoita yksittäisen uskonnon korostamista, vaan eri maailmankatsomusten ymmärtämistä.
– Kyse ei ole minkään uskonnon opettamisesta, vaan uskontojen ja katsomusten ymmärtämisestä. On tärkeää, että oppilaat tuntevat sekä kristinuskon roolin länsimaisessa kulttuurihistoriassa että muiden maailmanuskontojen ja katsomusten merkityksen, Virta sanoo.
Virran mukaan yhteisen katsomusaineen valmistelussa on tärkeää kuulla opettajia ja varmistaa, että vähemmistöuskonnot ja erilaiset katsomukset näkyvät opetuksessa tasavertaisesti.
– Tämä olisi iso muutos koulujen arkeen, joten valmistelu on tehtävä huolella ja opettajien asiantuntemusta kuunnellen, Virta sanoo.
Virta muistuttaa, että oppilasmäärien väheneminen ei saa johtaa koulutuksen heikentämiseen.
– Oppilasmäärien väheneminen ei saa tarkoittaa koulutuksen hiljaista alasajoa. Päinvastoin: siitä syntyvä liikkumavara pitää käyttää opetuksen vahvistamiseen – pienempiin ryhmiin, parempaan tukeen ja laadukkaampaan kouluarkeen, Virta sanoo.
Virran mukaan katsomusopetuksen uudistaminen on osa laajempaa tavoitetta rakentaa koulusta paikka, jossa kaikki lapset voivat oppia yhdessä.
– Koulun tehtävä on auttaa lapsia ymmärtämään maailmaa ja toisia ihmisiä. Yhteinen katsomusaine voisi parhaimmillaan lisätä empatiaa, uteliaisuutta ja kunnioitusta erilaisia katsomuksia kohtaan, Virta päättää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Inka Hopsu vaatii ulkomaalaislainsäädäntöön tehtyjen lukuisten muutosten kokonaisarviota9.4.2026 17:17:25 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu arvostelee hallitusta siitä, että ulkomaalaislakiin on tehty kuluvalla hallituskaudella useita muutoksia ilman kokonaisarviota niiden yhteisvaikutuksista. Hopsu osoittaa tukensa yhdenvertaisuusvaltuutetun eduskuntakertomuksessa esitetyille suosituksille.
Hyrkkö kommentoi 8 miljardin veroraporttia: ”Näivettämällä ei Suomea nosteta”9.4.2026 13:14:17 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) kommentoi torstaina julkaistua Uuden talousajattelun keskus UTAK:n velkajarruraporttia, joka ehdottaa jopa 8 miljardin veronkorotuksia vaihtoehtona leikkauksille. Hyrkkö pitää yksioikoista leikkauspolitiikkaa kyseenalaistavaa keskustelunavausta tervetulleena ja väläyttää miljardiluokan verouudistusta.
Kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen ministereiden ilmastopuheet: “Hallituksen ilmastopolitiikka on vuosisadan sumutus”8.4.2026 15:03:50 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriön tekemä ilmastolain välitarkastelu on valmistunut. Tarkastelun mukaan ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan lisää toimia. Hallituksen suunnalta kommentointi on keskittynyt toteamaan, että lisätoimia ei tehdä ja myös arvostelemaan koko tarkastelua. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää hallituksen vastuunpakoilua täysin vastuuttomana.
Vihreiden Tiina Elo vastaa Essayahille: Fossiiliriippuvuus vaarantaa ruokaturvan, ja juuri siksi maataloustukia on uudistettava8.4.2026 14:04:51 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo perää hallitukselta toimia maataloustukien uudistamiseksi ja kierrätyslannoitteiden käytön vauhdittamiseksi. Hänen mukaansa Suomen ruokaturvaa uhkaavat paitsi riippuvuus fossiilisista tuontilannoitteista, myös erityisesti ilmastokriisi sekä luontokato.
Sofia Virta: Hallituksen politiikan seurauksena pian lähes joka kuudes lapsi Suomessa elää köyhyydessä8.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton tänään jättämässä välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee kohtalokkaan virheen, kun se syventää kuiluja suomalaisten välillä epävarmassa ajassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme