Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma: Työttömyys on ihmiselle suurempi riski kuin määräaikainen työ

12.3.2026 19:22:32 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Hallitus esittää muutoksia määräaikaisia työsopimuksia koskevaan lainsäädäntöön, jotta työnantajien kynnys palkata madaltuisi ja useampi suomalainen pääsisi kiinni työelämään. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauman mukaan keskustelussa unohtuu usein, että määräaikaisen työn vaihtoehto ei monelle ole vakituinen työ, vaan työttömyys.

Pia Kauma. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Pia Kauma. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

– Liian moni suomalainen on tällä hetkellä vailla työtä. Siksi on tärkeää, että työnantajien on helpompi tarjota työtä myös määräaikaisesti. Minusta on aina parempi, että ihmisellä on edes määräaikainen työ kuin ettei työtä ole lainkaan. Tämä koskee niin miehiä kuin naisia, sanoo Kauma.

Tuoreen nuorisobarometrin mukaan työllistyminen on nuorten suurin huolenaihe. Jopa 70 prosenttia nuorista kokee paineita työn saamisesta.

– Määräaikainen työ on monelle ensimmäinen askel työelämään ja usein myös ponnahduslauta vakituiseen työhön. Samaan aikaan hallituksen tekemällä muutoksella voimme tarjota enemmän mahdollisuuksia vaikkapa niissä tilanteissa, joissa varttuneempi työntekijä haluaa siirtyä täysin toiselle alalle, jolta ei vielä ole työkokemusta, Kauma korostaa.

Eurostatin mukaan parhaimmillaan jopa puolet suomalaisista työntekijöistä on siirtynyt määräaikaisesta työsuhteesta vakituiseen työhön kahden vuoden sisällä.

– Kokoomuksessa ajattelemme, että tärkeintä on madaltaa kynnystä palkata ja helpottaa pääsyä työelämään, vaikka aluksi määräaikaisen työn kautta. Tilastojen mukaan merkittävän moni määräaikaisista työsuhteista johtaa myöhemmin vakituiseen työhön, Kauma sanoo.

Hallituksen uudistuksessa vahvistetaan samalla työntekijöiden suojaa.

– Raskaus- ja perhevapaasyrjintä on yksiselitteisesti laitonta. Lakiin lisätään myös nimenomainen kirjaus, jonka mukaan määräaikaista työsopimusta ei saa tehdä syrjivin perustein. Jos määräaikaista työsuhdetta ei jatketa raskauden tai perhevapaan vuoksi, työnantajan on jatkossa annettava asiasta selvitys. Päätösten pitää kestää päivänvaloa. Raskaussyrjinnälle tule antaa mitään sijaa yhteiskunnassa, Kauma sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Wallinheimo: 17 vuotta ilman korotusta – hallitus nostaa liikunta- ja kulttuuriedun arvoa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 200913.6.2026 09:49:44 EEST | Tiedote

Orpon hallitus esittää työnantajan tarjoaman verovapaan liikunta- ja kulttuuriedun enimmäismäärän nostamista 400 eurosta 540 euroon. Liikunta- ja kulttuuriedun arvoa ei ole korotettu sitten vuoden 2009. Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mukaan korotus vahvistaa suomalaisten hyvinvointia, lisää osallistumista harrastuksiin ja tukee samalla tapahtuma-alaa sekä kotimaista palvelutaloutta. Muutosta on tarkoitus soveltaa takautuvasti vuoden 2026 alusta.

Kokoomuksen Limnell ehdottaa Suomeen kansallista kansalaistaitohaastetta13.6.2026 09:30:23 EEST | Tiedote

Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell ehdottaa Suomeen kansallista kansalaistaitohaastetta. Jokaisen suomalaisen olisi hyvä hallita kolme turvallisuuden perustaitoa. Tavoitteena olisi vahvistaa suomalaisten käytännön valmiuksia toimia erilaisissa häiriötilanteissa sekä lisätä arjen turvallisuutta, yhteisöllisyyttä ja yhteiskunnan kriisinkestävyyttä.

Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan edustajat: Ennallistamissuunnitelma tullaan toteuttamaan maanomistajan oikeudet sekä maa- ja metsätalouden toimintaedellytykset huomioiden12.6.2026 17:21:35 EEST | Tiedote

Tänään 12.6. valmistuneessa ympäristövaliokunnan mietinnössä määritellään puitteet EU:n ennallistamisasetukseen liittyvän kansallisen suunnitelman toteuttamiselle. Kokoomuksen maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet eivät allekirjoita oppositiosta esitettyä kritiikkiä esitystä kohtaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye