Koneoppiminen parantaa paikannuksen tarkkuutta, luotettavuutta ja yksityisyyttä
16.3.2026 09:35:26 EET | Vaasan yliopisto | Tiedote
Satelliittipaikannuksesta on tullut olennainen osa arkea, mutta se toimii yhä epäluotettavasti sisätiloissa ja tiiviissä kaupunkiympäristöissä, joissa korkeat rakennukset heikentävät signaalien etenemisen. Vaasan yliopistossa tarkastettavassa väitöskirjassaan Akpojoto Siemuri tutkii, miten mukautuva koneoppiminen ja kehittynyt sensorifuusio voivat parantaa paikannuksen tarkkuutta, toimintavarmuutta ja tehokkuutta.

Tarkka paikannus on monien yhteiskunnan keskeisten palvelujen perusta. Se tukee älypuhelinten navigointia, mahdollistaa tehokkaan logistiikan ja liikennejärjestelmät sekä on tärkeä apu hätätilanteissa, joissa jokaisella sekunnilla on väliä.
Korkeat rakennukset voivat kuitenkin estää satelliittisignaalit, ja sisätiloissa paikannus on usein epätarkkaa. Tämä näkyy käyttäjälle sijainnin äkillisinä hyppyinä tai tarkkuuden heikkenemisenä. Akpojoto Siemurin automaatiotekniikan alan tutkimus selvittää, miten koneoppiminen voidaan yhdistää älypuhelinten olemassa oleviin sensoreihin tarkan sijaintitiedon varmistamiseksi.
– Älypuhelimet ovat maailman yleisimpiä digilaitteita, joten niiden paikannusominaisuuksien parantaminen on tehokas tapa tukea älykkäitä kaupunkeja ja palveluita. Yhdistämällä satelliittinavigointijärjestelmät (GNSS), inertia-anturit ja ultralaajakaistateknologia voimme saavuttaa saumattoman paikannuksen sisä- ja ulkotilojen välillä, kertoo Siemuri.
Luotettava tekoäly suojaa tietoja ja säästää akkua
Väitöskirjassa tarkastellaan TinyML-teknologiaa eli koneoppimismalleja, jotka toimivat suoraan älypuhelimissa ja puettavissa laitteissa. Laitteessa tapahtuva koneoppiminen vähentää riippuvuutta pilvipalveluista, mikä vahvistaa käyttäjän yksityisyyden suojaa.
– Kun laskenta tapahtuu paikallisesti laitteessa, järjestelmän energiatehokkuus paranee. Samalla edistetään keskustelua luotettavasta ja vastuullisesta tekoälystä EU:n tekoälyasetuksen periaatteiden mukaisesti. Nämä mallit on suunniteltu kevyiksi, jolloin tarkempi paikannus ei kuluta akkua loppuun tai lyhennä sen käyttöikää, Siemuri selittää.
Tulevaisuudessa Siemuri näkee mahdollisuuksia hyödyntää koneoppimista matalan Maan kiertoradan satelliittien radanmäärityksessä, mikä voisi vahvistaa tulevaisuuden paikannusinfrastruktuureja.
– Koska nämä satelliitit kiertävät Maata lähempänä kuin perinteiset GNSS-satelliitit, niillä voi olla etuja signaalin voimakkuudessa ja paikannuksen toimintavarmuudessa. Yhdessä mukautuvien koneoppimismenetelmien kanssa ne voisivat parantaa paikannusta merkittävästi monimutkaisissa ympäristöissä, Siemuri sanoo.
Väitöskirja
Siemuri, Akpojoto (2026). Adaptive Localization Using Machine Learning: Models, Methods, and Applications. Acta Wasaensia 578. Väitöskirja. Vaasan yliopisto.
Väitöstilaisuus
DI Akpojoto Siemurin väitöstutkimus ”Adaptive Localization Using Machine Learning: Models, Methods, and Applications” tarkastetaan maanantaina 23.3.2026 klo 12 Vaasan yliopiston Nissi-auditoriossa.
Väitöstilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteyden kautta:
https://uwasa.zoom.us/j/64043025696?pwd=KpqiUrGMsW6iMghp12fu4z5tZMH9R4.1
Password: 458632
Vastaväittäjänä tilaisuudessa toimii professori Johan Lilius (Åbo Akademi) ja kustoksena professori Mohammed Elmusrati.
Lisätiedot
Akpojoto Siemuri, p. 046 951 3709, akpo.siemuri@gmail.com
Akpojoto Siemuri on syntynyt Nigeriassa vuonna 1985. Hän on suorittanut kandidaatin tutkinnon Federal University of Technologyssa Nigeriassa sekä tekniikan maisterin tutkinnon (Wireless Industrial Automation) Vaasan yliopistossa. Tällä hetkellä hän työskentelee oneNav Finland Oy:ssä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Akpojoto Siemuri, p. 046 951 3709, akpo.siemuri@gmail.com
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Vaasan yliopiston uusi innovaatiopolitiikan professori Helka Kalliomäki tutkii kaupunkien ja alueiden roolia yhteiskunnallisessa muutoksessa30.4.2026 08:58:29 EEST | Tiedote
Helka Kalliomäki on aloittanut innovaatiopolitiikan professorina Vaasan yliopistossa maaliskuussa. Kalliomäen professuuri sijoittuu aluetieteen oppiaineeseen ja kytkeytyy erityisesti innovaatiopolitiikan poikkitieteiseen tutkimusalaan kaupunkien ja alueiden kehittämisen rajapinnassa. Häntä kiinnostaa etenkin se, millainen rooli kaupungeilla ja alueilla on yhteiskunnallisessa muutoksessa ja miten voidaan toimia yhdessä vaikuttavasti kohti kestävää tulevaisuutta.
Uutta tietoa alueellisen energiamurroksen rakentamiseen Pohjanmaalla28.4.2026 15:31:59 EEST | Tiedote
Vaasan yliopiston koordinoima ja Aktion Österbottenin kanssa toteutettu PEAK-hanke on tuottanut uutta tietoa hiilineutraalin energiajärjestelmän kehittämisen tueksi Pohjanmaalla.
Yritykset raportoivat kyberturvallisuudesta enemmän, mutta markkinat eivät reagoi27.4.2026 09:23:40 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiset yritykset raportoivat kyberturvallisuudestaan entistä tarkemmin, mutta osakemarkkinoilla reaktiot jäävät vaisuiksi. Vaasan yliopiston ja Aalto-yliopiston uusi tutkimus osoittaa, että pakollinen kyberraportointi ei innosta sijoittajia tai osakeanalyytikkoja. Sen sijaan suurin hyöty näyttää syntyvän yritysten sisällä.
Companies disclose more on cybersecurity – but markets remain indifferent27.4.2026 09:23:40 EEST | Press release
U.S. companies are reporting on cybersecurity in greater detail, yet stock market reactions remain muted. A new study by the University of Vaasa and Aalto University shows that mandatory cybersecurity disclosure does not prompt reactions from investors or stock analysts. Instead, the main benefits appear to materialise within firms themselves.
Vaasan yliopisto avaa toimiston Brysseliin21.4.2026 12:34:10 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto avaa toimiston Brysseliin vahvistaakseen yhteistyötä eurooppalaisten toimijoiden kanssa sekä lisätäkseen näkyvyyttään tutkimus- ja innovaatiotoiminnassa. Toimiston avajaisia vietetään tiistaina 21. huhtikuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme