Vasemmistoliitto

Minja Koskela ja Li Andersson: Palkkavarkaus voidaan kriminalisoida ilman minimipalkkaa – Leena Meri ei tunne Norjan mallia

24.3.2026 14:12:12 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Oikeusministeri Leena Meri (ps) esitti keskiviikkona 18.3. eduskunnassa, että alipalkkausta ei voida kriminalisoida ilman, että lakiin säädetään minimipalkka.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Antti Yrjönen

– [m]eillä pitäisi olla minimipalkka laissa, jos me halutaan tämmöinen teidän toivoma alipalkkaus tai palkkavarkaus erikseen mainittavaksi, Meri totesi eduskunnan täysistunnossa.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela kyseenalaistaa Meren näkemyksen.

– Norjan lainsäädäntö osoittaa, että palkkavarkaus on mahdollista sanktioida ilman lakisääteistä minimipalkkaa. Norjassa ei ole lakisääteistä minimipalkkaa vaan vähimmäispalkka määräytyy työehtosopimusten mukaan. Palkkavarkaus on kriminalisoitu, jolloin standardi muodostuu työsopimusten perusteella. En ymmärrä, miksi vastaavaa ei voitaisi toteuttaa myös Suomessa, Koskela sanoo.

Koskela vieraili Norjassa 22.3. - 23.3. yhdessä vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Anderssonin kanssa tapaamassa työministeriä, rakennusalan toimijoita sekä paikallista ammattiyhdistysliikettä.

– Sen lisäksi, että Norja on kriminalisoinut alipalkkauksen ensimmäisenä maana Euroopassa vuonna 2022, on se myös rajoittanut tiukasti vuokratyövoiman käyttöä. Oslon alueella vuokratyövoiman käyttö on kokonaan kielletty korkean riskin sektoreilla, kuten rakennus- ja siivousaloilla, Andersson toteaa.

Korkean riskin sektoreilla viitataan ammattiryhmiin, joiden keskuudessa työvoiman hyväksikäyttö on keskimääräistä korkeampaa. Koskelan ja Anderssonin mukaan Suomen tulisi seurata Norjan esimerkkiä työvoiman hyväksikäytön kitkemisessä sekä työntekijöiden oikeuksien vahvistamisessa. Alipalkkauksen kriminalisointi olisi hyvä alku.

– Oikeusministeri on perustellut nykyistä lainsäädäntöä vastoin Norjan esimerkkiä, sillä Norjan lainsäädäntö osoittaa alipalkkauksen olevan mahdollista kriminalisoida ilman, että minimipalkasta säädetään laissa. Vasemmistoliitto tukee molempia tavoitteita, mutta on tärkeää ynmärtää, että ne eivät ole toisiaan poissulkevia, Koskela sanoo.

– Suomen hallitus on selittänyt lukuisia työelämäheikennyksiä vetoamalla pohjoismaiseen malliin. Tämä perustelu ei kestä merivettä, sillä Norjankin esimerkki osoittaa, että on mahdollista samaan aikaan kitkeä epätervettä kilpailua sekä vahvistaa työntekijöiden oikeuksia. Siksi palkkavarkaudesta tulisi tehdä laitonta myös Suomessa, Andersson päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Veronika Honkasalo: Suomi ei voi seurata sivusta kun Israel pommittaa siviilejä Libanonissa20.3.2026 09:24:15 EET | Tiedote

Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo on jättänyt kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaatii Suomelta reaktiota Israelin laajeneviin sotatoimiin Libanonissa. Israelin ja Hizbollahin välinen tilanne on eskaloitunut maaliskuun alusta lähtien. Israelin iskujen on kerrottu kohdistuneen Hizbollahin tukikohtiin, mutta samalla niitä on tehty myös tiheästi asutuille siviilialueille, muun muassa Beirutin eteläisiin esikaupunkeihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye