Veronika Honkasalo: Myös Kelan etuustietojärjestelmän pilvisiirto on peruttava
25.3.2026 09:37:41 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote
Oikeusministeriö tiedotti eilen, että vaalitietojärjestelmää ei olla siirtämässä yhdysvaltalaiseen pilvipalveluun. Samaan aikaan Kelan etuustietojärjestelmän datankäsittelyn siirtoa pilvipalveluihin valmistellaan edelleen vuodelle 2027. Kansanedustaja Veronika Honkasalo vaatii hallitukselta riippuvuuksien vähentämistä yhdysvaltalaisista teknologioista.

– Käytännössä Kela on ulkoistamassa päätösten valmisteluun liittyviä toimintoja yhdysvaltalaiseen teknologiaan. Tällaisen riippuvuuden kasvattaminen tilanteessa, jossa geopoliittinen toimintaympäristö heittelehtii, on kestämätöntä, Honkasalo sanoo.
Kelan tietojärjestelmäuudistuksen teknologia perustuu yhdysvaltalaisen ohjelmistoyhtiön Salesforcen järjestelmiin, ja Kelan asiakkaiden tietoja on tarkoitus käsitellä Länsi-Euroopassa sijaitsevissa datakeskuksissa. Kansanedustaja Veronika Honkasalo kysyi asiasta tammikuussa hallitukselta kirjallisella kysymyksellä.
Ministeri Rydman toteaa vastauksessaan, että Suomessa on käytössä lainsäädäntöä täydentäviä ohjeita ja kriteeristöjä kansainvälisten pilvipalvelujen turvallisen käytön ja henkilötietojen suojan varmistamiseksi. Vastauksessa kuitenkin myös myönnetään geopoliittisen tilanteen muuttuneen.
– Juuri muuttuneessa maailmantilanteessa hallituksen tulisi tehdä selkeä linjaus siitä, että kriittisten viranomaisjärjestelmien ja arkaluonteisten henkilötietojen osalta riippuvuutta Yhdysvalloista on vähennettävä, ei lisättävä, Honkasalo sanoo.
Kelan etuustietojärjestelmässä käsitellään laajasti suomalaisten toimeentuloon, terveydentilaan ja elämäntilanteeseen liittyviä tietoja. Uudistukseen liittyy myös etuuspäätösten valmistelun automatisointi.
– On myös aiheellista kysyä, voidaanko suomalaisten etuuspäätöksiä hyödyntää yhdysvaltalaisomisteisten tekoälyjärjestelmien kehittämisessä, Honkasalo saloo.
Asiantuntijat ovat varoittaneet kansainvälisistä esimerkeistä, joissa laajojen tietojärjestelmähankkeiden kustannukset ovat moninkertaistuneet alkuperäisistä arvioista.
Honkasalo pitää myönteisenä, että vaalitietojärjestelmään liittyvät riskit tunnistettiin ja siirto peruttiin.
– Myös Kelan arkaluonteiset etuustiedot tulee säilyttää suomalaisilla palvelimilla ja suomalaisessa määräysvallassa olevissa järjestelmissä. Suomen on rakennettava määrätietoisesti vahvempaa julkisomisteista digitaalista kapasiteettia. Se edellyttää pitkäjänteistä strategiaa ja investointeja. Lyhytnäköinen halpuuttaminen voi tulla yhteiskunnalle vielä kalliiksi, Honkasalo sanoo.
Yhteyshenkilöt
Veronika Honkasalokansanedustaja
Puh:040 555 9409veronika.honkasalo@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Aino-Kaisa Pekonen: Työttömyysturvaan voitaisiin säätää 500 euron suojaosa väliaikaisena kriisitoimena25.3.2026 10:11:46 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen ehdottaa työttömyysturvan ja yleisen asumistuen suojaosien palauttamista sekä suojaosien korottamista väliaikaisesti 500 euroon. Pekosen ministerikaudella korotettu työttömyysturvan 500 euron suojaosa oli käytössä yhtenä koronakriisin tukitoimista vuosien 2020-2021 aikana.
Minja Koskela: Vasemmiston varautumiskeinoja Iranin sodasta johtuvaan hintojen nousuun25.3.2026 09:03:33 EET | Tiedote
Donald Trumpin aloittaman Iranin sodan vuoksi elinkustannukset ovat vaarassa nousta ja inflaatio kiihtyä. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan poliitikkojen on varauduttava tilanteeseen ennakoimalla toimenpiteitä kansalaisten elinkustannusten hillitsemiseksi.
Minja Koskela ja Li Andersson: Palkkavarkaus voidaan kriminalisoida ilman minimipalkkaa – Leena Meri ei tunne Norjan mallia24.3.2026 14:12:12 EET | Tiedote
Oikeusministeri Leena Meri (ps) esitti keskiviikkona 18.3. eduskunnassa, että alipalkkausta ei voida kriminalisoida ilman, että lakiin säädetään minimipalkka.
Hanna Sarkkinen: Kaikille oppilaille yhteinen katsomusaine edistäisi yhdenvertaisuutta ja yhteisymmärrystä24.3.2026 12:32:32 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Hanna Sarkkinen esitteli lähetekeskustelussa lakialoitteen, jolla koulujen uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetus korvattaisiin kaikille yhteisellä katsomusaineella. Aloitteen jättivät yhdessä Sarkkisen kanssa vasemmistoliiton kansanedustajat Mai Kivelä ja Pia Lohikoski.
Jessi Jokelainen: Vasemmistolaisella politiikalla tekoälyn hyödyt kaikkien käyttöön21.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen esittää toimenpiteitä tekoälyn tuomiin yhteiskunnallisiin haasteisiin. Jokelaisen mukaan perustulon on oltava tekoälytulevaisuuden sosiaaliturvamalli ja tekoälyn mahdollistama tuottavuuden kasvu on ulosmitattava lyhyempänä työaikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme