Finanssiala ry

Fiva pitää asuntolainakaton ja pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen ennallaan – FA: lainakattoa kannattaisi nostaa, jos hallituksen esitys menee läpi eduskunnassa

26.3.2026 11:45:22 EET | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
  • Finanssivalvonta (Fiva) pitää asuntolainojen lainakaton perustasollaan. Ensiasunnon hankintaan otettujen lainojen katto on siis edelleen 95 prosenttia ja muiden asuntolainojen 90 prosenttia.
  • Lisäksi Fivan johtokunta päätti pitää pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen 0 prosentissa.
  • Jos asuntolainakattoa koskeva hallituksen esitys hyväksytään eduskunnassa, FA:n mielestä esityksen mukainen joustomahdollisuus olisi perusteltua ottaa käyttöön mahdollisimman pian.

Finanssivalvonta (Fiva) on päättänyt pitää ennallaan asuntolainakaton ja pankkien muuttuvan lisäpääomavaatimuksen. Finanssiala ry pitää päätöstä nykyisessä taloustilanteessa perusteltuna. Maailmantalouden näkymiä varjostavat Lähi-idän konfliktin myötä merkittävästi kasvaneet geopoliittiset epävarmuudet. Myös sekä euroalueen että Suomen talouskehitys on jatkunut vaisuna.

”Suomen pankkisektori on kestänyt hyvin talouden taantuman ja maailmanpolitiikan mullistukset. Sektorin vakavaraisuus on vahva ja kannattavuus erittäin hyvä. Ongelmaluotot ja luottotappiot ovat pysyneet Euroopan matalimpien joukossa”, muistuttaa Finanssiala ry:n johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila.

Myös Fiva toteaa, että Suomen rahoitusjärjestelmän edellytykset ottaa vastaan Lähi-idän konfliktista aiheutuvia kielteisiä markkina- ja talousvaikutuksia ovat hyvät.

Lainakattoa varaa höllentää

Parhaillaan eduskunnan käsittelyssä on hallituksen lakiesitys, jossa muun muassa ehdotetaan Finanssivalvonnalle valtuutta nostaa muiden kuin ensiasunnon ostajien lainakatto enimmillään 95 prosenttiin asuntomarkkinoiden laskusuhdanteen rajoittamiseksi. Nyt se voi olla enintään 90 prosenttia vakuuksien arvosta.

Tämä joustovara tulisi  FA:n mielestä ottaa täysimääräisesti käyttöön mahdollisimman pian, jos vain eduskunta hyväksyy esityksen. Eduskunnan talousvaliokunta puolsi asiaa omassa mietinnössään, joka julkistettiin eilen. Vaikka Suomen asuntomarkkinoilla nähtiin viime vuonna joitain merkkejä piristymisestä, tilanne on kokonaisuudessaan yhä haastava, erityisesti uudisasuntojen kaupassa.

”Joustovaran käytölle asetetut edellytykset täyttyvät selvästi nykyisessä markkinatilanteessa, ja lainakaton höllentäminen voisi tukea asuntokaupan elpymistä. Tällä olisi laajemminkin heijastusvaikutuksia talouteen. Olisi suotavaa, että Finanssivalvonta harkitsisi vakavasti joustovaran käyttöä”, Mattila toteaa.

Lue lisää

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Laura Welling johtajaksi Finanssiala ry:hyn – uudella johtajalla vahva finanssialan tausta30.4.2026 09:00:49 EEST | Tiedote

Laura Welling on nimitetty johtajaksi Finanssiala ry:hyn (FA). Welling aloittaa tehtävässään 1.9.2026 ja on osa FA:n johtoryhmää. Hän tulee FA:han eläkkeelle jäävän Taina Ahvenjärven tilalle. Ahvenjärven vetämän ryhmän vastuualueita ovat muun muassa maksamisen, tunnistamisen ja maksujärjestelmien edunvalvonta, petos- ja vahingontorjunta sekä kyberturvallisuus, varautuminen ja rahanpesun torjunta. Ennen FA:ta Welling on työskennellyt muun muassa Deloittella ja Danske Bankissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye