Tulli paljasti gammabutyrolaktonin eli lakan salakuljetuksen
27.3.2026 08:19:00 EET | Tulli | Tiedote
Tulli on tutkinut salakuljetustapausta, jossa gammabutyrolaktonia (GBL) eli lakkaa on toimitettu pikarahtina Keski-Euroopasta Suomeen. Tutkinnan perusteella ainetta toimitettiin Suomeen useissa erissä yhteensä 360 litraa.

Tulli on tutkinut gammabutyrolaktonin maahantuonti- ja levitystoimintaa kesäkuusta 2025 tammikuuhun 2026. Salakuljettajien epäillään järjestäneen ainetta Suomeen pikarahtina Saksasta ja Sloveniasta yhteensä 360 litraa. Tullin tutkinnan mukaan levitykseen on päätynyt 190 litraa lakkaa, pääasiassa Uudenmaan alueelle. Tulli on takavarikoinut ainetta yhteensä 170 litraa.
– Esitutkinnan perusteella levitykseen päätyneen lakan katukauppa-arvo on ollut noin 190 000 euroa ja toiminnalla on tavoiteltu rikoshyötyä jopa 720 000 euroa, kertoo tutkinnanjohtaja Sirpa Hara.
Toiminta on ollut suunnitelmallista. Salakuljetuskaksikko tilasi useita kertoja gammabutyrolaktonia Saksaan ja Sloveniaan, missä he vastaanottivat lähetykset ja siirsivät aineen muovipurkkeihin ja kanistereihin. Tämän jälkeen he lähettivät aineet Suomeen fiktiivisillä vastaanottotiedoilla ja vastaanottivat itse lähetykset Suomessa.
– Toinen epäillyistä kertoi, että he toimittivat aineen Suomessa edelleen kolmannelle vastaanottajalle. Esitutkinnassa emme kuitenkaan ole tunnistaneet yhtään henkilöä, joka olisi vastaanottanut epäillyiltä lakkalähetyksiä, Hara sanoo.
Epäiltyjen asunnolta takavarikoitiin kotietsinnässä myös muun muassa väärennetty poliisin virkakortti ja eri kaliiberisia tuliaseiden panoksia.
Lakka on erittäin vaarallista ainetta
Tullin takavarikkoon jäi viime vuonna lakkaa noin 133 litraa ja vuonna 2024 viisi litraa. Gammabutyrolaktoni (GBL) eli lakka on väärinkäytön vuoksi luokiteltu kuluttajamarkkinoilta kielletyksi psykoaktiiviseksi aineeksi (KKP-aine). Se on liuotin, jota käytetään esimerkiksi teollisuussiivouksessa. Lakka on huomattavan vaarallista, sillä rasvaliukoisena aineena se pääsee keskushermostoon helpommin ja muuttuu elimistön aineenvaihdunnassa gammaksi. Molemmat aineet ovat hyvin vaarallisia, koska annostuksessa päihdyttävän ja tappavan välinen ero on pieni. Aineet ovat erityisen vaarallisia alkoholin kanssa nautittuina. Lakka on myös gamman lähtöaine eli lakasta voidaan valmistaa gammaa eli gammahydroksibutyraattia tai gammahydroksivoihappoa (GHB). Gamma on luokiteltu huumausaineeksi.
Tapauksen päätekijöiksi epäillään kahta Suomessa asuvaa Viron kansalaista, joista toinen on ollut vangittuna. Tulli on tehnyt asiassa kansainvälistä yhteistyötä Slovenian ja Viron viranomaisten kanssa. Tullin rikostutkinnassa rikosnimikkeinä ovat olleet 38 salakuljetusta, väärennetyn aineiston hallussapito sekä ampuma-aserikos. Esitutkinta on valmistumassa ja tapaus siirtyy lähiaikoina syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Kuvia Tullin takavarikoimasta gammabutyrolaktonista Tullin kuvapankissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sirpa Hara, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta(at)tulli.fi
Kuvat
Linkit
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullin tilastot osoittavat risteilyalusten merkityksen Suomen Yhdysvaltojen tavaraviennille – kasvua 10,8 % vuonna 202512.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että vuonna 2025 Yhdysvallat oli Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 % verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 %. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.
Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät Tullissa – Tulli lomauttaa noin sata henkilöä itärajalta4.5.2026 16:00:10 EEST | Tiedote
Tulli on saanut päätökseen itärajan henkilöstön lomautuksia koskevat muutosneuvottelut. Lomautus tehdään toistaiseksi ja se koskee enintään 102 työntekijää. Lomautettavista työntekijöistä enintään 45 työskentelee Nuijamaan tullissa, 41 Imatran tullissa ja 16 itärajan pohjoisilla rajanylityspaikoilla.
Satamien turvallisuuden ja yritysten kilpailukyvyn välille on haettava toimiva tasapaino29.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden torjuminen Suomen satamissa on välttämätöntä kansallisen turvallisuuden takaamiseksi. Samaan aikaan, kun turvallisuutta parannetaan, on huolehdittava myös yritysten kilpailukyvyn säilymisestä. Satamaturvallisuutta parantava työryhmä keskusteli Tullin johdolla siitä, miten yritysten kilpailukyky voidaan huomioida satamaturvallisuutta kehitettäessä. Yhteistä näkemystä turvallisuuden vähimmäisvaatimuksista kartoitetaan satamatoimijoille tarkoitetulla kyselyllä.
EU:n 20. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty – ammoniakille tuontikiintiö23.4.2026 21:53:00 EEST | Tiedote
EU jatkaa paineen lisäämistä Venäjää kohtaan heikentämällä Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. EU:n Venäjän vastaisten pakotteiden 20. pakotepaketti on julkaistu. Uudet pakotteet tulevat voimaan 24.4.2026. Uusin paketti laajentaa jälleen tuonti- ja vientikieltolistoja, ja ammoniakin tuonnille asetetaan kiintiö.
Tulliuudistuksessa otettiin merkittävä askel kohti EU:n yhtenäisempää tullia16.4.2026 10:57:03 EEST | Tiedote
EU:n tullitoiminta yksinkertaistuu ja yhdenmukaistuu ennennäkemättömällä tavalla, kun tullitiedot annetaan jatkossa EU:n yhteiseen tullidatakeskukseen. Lisäksi EU:ssa sijaitsevissa tullivarastoissa on mahdollista tarkastaa entistä suurempia eriä EU:n ulkopuolelta tulevia verkkokauppalähetyksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



