Tilasto vahvistaa: Polttonesteet kallistuivat selvästi maaliskuussa, kevyt polttoöljy eniten
31.3.2026 08:02:51 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Iranin sodan vaikutukset näkyivät selkeästi huoltoasemilla maaliskuussa. Polttonesteiden hinnat nousivat, mikä kiihdytti kuluttajahintojen nousuvauhtia edelliskuusta.
Kaikkien polttonesteiden keskihinnat nousivat, mutta eniten helmikuuhun verrattuna nousi kevyen polttoöljyn hinta, 41 %, ja toiseksi eniten dieselin, 16 %. Tämä selviää Tilastokeskuksen tiedoista.
95-oktaanisen bensiinin hinta nousi keskimäärin 10 % ja 98-oktaanisen puolestaan 9 %. Paineistetun ja nesteytetyn biokaasun yrityshinnat nousivat 3 %.
“Maaliskuussa toteutui energiamarkkinoiden geopoliittinen riski, kun Yhdysvallat hyökkäsi Iraniin. Tämän seurauksena öljyn ja maakaasun kuljetus maailmanmarkkinoille Hormuzin salmen kautta lähes pysähtyi. Noin viidennes maailman öljystä kulkee salmen kautta, joten vaikutukset tästä ovat välittömät”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kristiina Nieminen sanoo.
“Brent-öljylaadun hinta lähti nousuun ja oli maaliskuussa muutamaan otteeseen yli sadan dollarin barrelilta. Tämä heijastui välittömästi kansallisiin polttonesteiden hintoihin. Jokainen autoilija pystyi tämän toteamaan maaliskuun loppupuolella bensa-aseman taululta”, Nieminen lisää.
EU-asetuksen mukaisen yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI) ennakkotiedon mukaan maaliskuun inflaatio oli 2,4 %, kun helmikuun lopullinen tieto oli 1,8 %. Ennakkotiedosta puuttuu vielä muun muassa sähkön siirtohintojen, pitkien linja-automatkojen, junamatkojen ja matkaviestintäpalvelun hintojen muutos. Ennakkotieto tarkentuu YKHI:n lopullisessa julkistuksessa 14.4.
Ennakkotietojen mukaan eniten inflaation muodostumiseen vaikuttivat nyt lämmitysöljyn sekä polttonesteiden hintojen nousut.
Tilastokeskus julkaisee polttonesteiden keskihinnat joka kuukauden viimeisenä päivänä. Aineisto kattaa kunkin kuukauden polttonesteiden kuluttajahinnat kahta viimeistä päivää lukuun ottamatta. Siten se antaa nopeimman arvion öljykriisin välittömistä vaikutuksista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina NieminenYliaktuaari
Puh:029 551 2957kristiina.nieminen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin31.3.2026 08:02:13 EEST | Tiedote
Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi vuoden 2026 helmikuussa 3,1 % vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.
Lähestymiskieltojen määrässä huomattavaa kasvua vuonna 202527.3.2026 08:02:12 EET | Tiedote
Lähestymiskieltojen määrä kasvoi Suomessa viime vuonna selvästi. Kieltoja määrättiin 1 650, mikä on lähes 15 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Lähestymiskieltoon määrätyistä miehiä oli 1 516. Määrä oli 16 % edellisvuotta suurempi.
Nuorten toimintarajoitteisuus yleistynyt selvästi – erityisesti keskittymisen ja muistamisen vaikeudet lisääntyneet26.3.2026 08:01:47 EET | Tiedote
Toimintarajoitteisten nuorten määrä ja osuus ovat kasvaneet Suomessa vuosien 2022 ja 2025 välillä. Samaan aikaan ikääntyneiden toimintarajoitteisuus on vähentynyt.
Korjaus aamun tiedotteeseen " Maastamuutot Viroon laskivat Suomen väkilukua helmikuussa 2026 – kyse on tietojen korjauksesta väestötietojärjestelmässä"24.3.2026 09:36:14 EET | Tiedote
Tämänaamuisessa uutisessa kerrottiin että maamme väkiluku väheni tammi-helmikuun aikana runsaalla 1 200 henkilöllä. Oikea tieto on että maamme väkiluku väheni pelkästään helmikuun aikana runsaalla 1 200 henkilöllä.
Mökkimatkailu hiipui vuonna 2025 – myös maksullisen majoituksen matkat vähenivät edellisvuodesta24.3.2026 08:03:36 EET | Tiedote
Vapaa-ajanmatkailu kotimaassa väheni vuonna 2025. Yöpymisen sisältäneiden vapaa-ajanmatkojen määrä painui viime vuonna ennätyksellisen alas, noin 20 miljoonaan. Tämä on pienin mitattu määrä suomalaisten matkailu -tilaston kattamalla aikavälillä 2012–2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme