Öljyn maailmanmarkkinahintojen kallistuminen sai inflaation nousuun
13.5.2026 08:02:22 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Kansallinen inflaatio on noussut alkuvuoden aikana tasaisesti. Tammikuussa inflaatio oli vielä nollan tuntumassa, mutta huhtikuussa kuluttajahintojen vuosimuutos kipusi jo 1,5 prosenttiin.
Tiedot selviävät Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksistä.
Syynä inflaation nousuun ovat öljyn maailmanmarkkinahinnat, jotka ovat maalis-huhtikuussa useaan otteeseen ylittäneet sadan dollarin raja-arvon barrelilta.
”Rajuin vaikutus maailmanmarkkinahintojen nousulla on ollut lämmitysöljyn ja dieselin hintaan. Lämmitysöljyn kuluttajahinnat nousivat huhtikuussa edellisvuoteen verrattuna 72 prosenttia ja dieselin 36 prosenttia”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kristiina Nieminen sanoo.
”Dieselin kallistuminen näkyy myös tankkauspisteellä: hinta on nyt ensimmäistä kertaa ylittänyt bensiinin litrahinnan.”
95-oktaanisen bensiinin hinta on noussut samana aikana keskimäärin 16 % ja 98-oktaanisen hinta 15 %.
Sähkön kuluttajahinnat puolestaan laskivat maaliskuulta huhtikuulle 21 %, mikä johtuu normaalista kevään kausivaikutuksesta.
”Kun lämmitysmäärät pienenevät ja samanaikaisesti vesi- ja tuulivoiman tuotanto lisääntyy, sähkön hinta tyypillisesti laskee”, Nieminen toteaa.
Suomessa astui huhtikuun alussa voimaan virvoitusjuomavero. Sokerittomien juomien vero on 20 senttiä litralta, kun taas sokerillisten juomien vero on porrastettu sokeripitoisuuden mukaan 27–59 senttiin litralta.
Virvoitusjuomaveron nousun myötä sokerillisten virvoitusjuomien kuluttajahinnat nousivat 10 % maaliskuulta huhtikuulle ja sokerittomien juomien hinnat 4 %. Energia- ja hyvinvointijuomien hinnat nousivat sokerillisissa juomissa 4,7 % ja sokerittomissa juomissa 1,8 %.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kristiina NieminenYliaktuaari
Puh:029 551 2957kristiina.nieminen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Opastinsilta 12
00520 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä nousi ennätykseen vuonna 20259.6.2026 08:02:55 EEST | Tiedote
Viranomaisten tietoon viime vuonna tulleissa pari- ja lähisuhdeväkivaltarikoksissa oli kaikkiaan 15 500 uhria, mikä oli viidenneksen enemmän kuin vuonna 2024.
Vieraskieliset perheet yleistyneet – ukrainalaisia perheitä jo lähes 7 0001.6.2026 08:04:20 EEST | Tiedote
Suomessa 8 % kaikista perheistä oli vuonna 2025 sellaisia, joissa ainoa vanhempi tai molemmat puolisot olivat vieraskielisiä. Osuus on sama kuin vuotta aiemmin. Pitkällä aikavälillä kasvu on kuitenkin ollut reipasta. Vuonna 1995 vieraskielisiä perheitä oli vain 1 % kaikista perheistä.
Suomen talous ampaisi laajaan kasvuun tammi-maaliskuussa – yhtenä syynä puolustusinvestoinnit29.5.2026 08:02:40 EEST | Tiedote
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 % edellisen vuosineljänneksen tasolta. Kysyntää kasvattivat investointien, viennin sekä yksityisen kulutuksen kasvu.
Pahoinpitelystä epäilty yhä useammin alaikäinen – naisuhrien määrä kasvoi voimakkaasti vuonna 202527.5.2026 08:07:14 EEST | Tiedote
Pahoinpitelyrikoksiin syylliseksi epäiltyjen alaikäisten määrä nousi vuonna 2025 jälleen uuteen ennätykseen. Alle 18-vuotiaita epäiltyjä oli lähes 7 500, mikä oli noin 17 % enemmän kuin vuonna 2024.
Kasvihuonekaasupäästöt laskivat vuonna 2025 – maankäyttösektori oli jälleen päästölähde22.5.2026 08:01:08 EEST | Tiedote
Suomen kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt ilman maankäyttö, maankäytön muutokset ja metsätalous -sektoria (LULUCF) olivat viime vuonna 36,5 miljoonaa CO₂-ekvivalenttitonnia. Kokonaispäästöt laskivat 2,7 miljoonaa tonnia eli 7 % vuodesta 2024.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme