Törkeä rahanpesuepäily Helsinki-Vantaalla – 100 000 euroa käteistä matkalaukuissa
30.3.2026 08:27:00 EEST | Tulli | Tiedote
Tulli on tutkinut tullitarkastuksessa paljastunutta käteisrahan ja arvotavaroiden salakuljetusyritystä. Matkatavaroihin oli kätketty noin 100 000 euron arvosta käteistä, jonka epäillään olevan rikollisesta toiminnasta peräisin. Tapausta on tutkittu törkeänä rahanpesurikoksena.

Alkuvuonna 2026 Helsinki-Vantaan lentoasemalla tehtiin tullitarkastus kahdelle henkilölle, jotka olivat matkustamassa Pariisista Helsinki-Vantaan kautta Hong Kongiin. Tullitarkastuksessa toisen epäillyn nimiin merkityistä kahdesta matkalaukusta löytyi 100 000 euroa käteistä piilotettuna matkatavaroihin. Epäillyillä oli yhteensä seitsemän matkalaukkua, joihin oli pakattu noin 290 000 euron edestä arvotavaraa kuten koruja, merkkivaatteita ja kelloja.
– Meillä on syytä epäillä, että epäillyiltä löytyneet varat eivät ole peräisin laillisesta lähteestä, ja että rahat on pyritty kierrättämään laillisen maksujärjestelmän läpi. Sillä on ollut tarkoitus peittää rahojen tosiasiallinen alkuperä. On myös syytä epäillä, että arvotavaroiden hankinnalla on pyritty häivyttämään laittoman rahan alkuperää. Epäillyt eivät ole pystyneet kertomaan rahojen alkuperää tai esimerkiksi, miten rahat liittyvät heihin, kertoo tutkinnanjohtaja Veli Loikkanen.
Esitutkinnan aikana on selvinnyt, että epäillyt ovat matkustaneet eri puolilla Eurooppaa ja hankkineet arvotavaroita. Lähtiessään Pariisista paluumatkalle Kiinaan he kätkivät vastaanottamansa käteisen rahan arvotavaroiden sisälle. Esitutkinnan perusteella on syytä epäillä, että epäillyt ovat toimineet osana järjestäytynyttä ryhmää, jonka tavoitteena on ollut siirtää huomattava määrä käteistä rahaa Euroopan unionin ulkopuolelle.
Vähintään 10 000 euron käteisvarojen viennistä EU:n ulkopuolelle on ilmoitettava Tullille
Käteisvarojen kuljettaminen ei ole kiellettyä mutta lainsäädäntö edellyttää, että Euroopan unionin ulkopuolelle vietävistä vähintään 10 000 euron käteisvaroista on ilmoitettava viranomaiselle. Käteisvarailmoitus pitää antaa aina siinä maassa, missä poistuu EU-alueelta. Tapauksen rahaerästä ei ollut tehty vaadittavaa ilmoitusta Tullille. Tulli valvoo EU:n ulkorajan yli kulkevaa käteisliikennettä rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämiseksi.
Tulli on tehnyt esitutkinnan aikana kansainvälistä yhteistyötä Europolin ja usean Euroopan maan kanssa. Epäillyt ovat Kiinan kansalaisia ja he ovat tutkintavankeudessa. Käteinen raha ja arvotavarat ovat takavarikossa. Esitutkinta on valmistumassa ja asia siirtyy syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle maaliskuun lopussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli Loikkanen, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta:
p. 0295 527 150
viestinta(at)tulli.fi
Kuvat
Linkit
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli valvoo jatkossa myös junaliikennettä Torniossa6.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tullivalvonta Torniossa laajenee, kun junaliikennöinti Suomen ja Ruotsin välillä alkaa 10.8.2026. Jatkossa Suomen tulli valvoo myös junalla maahan saapuvien matkustajien tuomisia. Haaparannalla tullivalvontaa tekee Ruotsin tulli.
EU:n 21. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty24.7.2026 08:55:42 EEST | Tiedote
Euroopan unioni on asettanut uusia pakotteita, jotka heikentävät Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. Uusi pakotepaketti laajentaa entisestään tuonti- ja vientikieltolistoja. Pakotteet tulevat voimaan heti eli 23.7.2026.
Tullivalvontalaitteita uusitaan Torniossa – asennustöitä tehdään neljässä kohteessa9.7.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Tulli uusii valvontalaitteitaan Torniossa heinäkuusta alkaen. Uusilla valvontalaitteilla parannetaan Tullin kykyä suojata yhteiskuntaa ja laillista kauppaa. Asennustöistä aiheutuu tilapäistä haittaa liikenteelle, mutta vaikutusten arvioidaan jäävän vähäisiksi.
Tulli valvoo tehostetusti lemmikkien rajanylityksiä Torniossa 11.–12.7.20266.7.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Viikonloppuna 11.–12.7.2026 on odotettavissa tavallista enemmän lemmikkien rajanylityksiä Torniossa, koska Suomessa Keminmaalla ja Ruotsissa Piteåssa järjestetään koiranäyttelyt. Tulli valvoo lemmikkien maahantuloehtojen täyttymistä tällöin tehostetusti Torniossa.
Kesällä Tullimuseoon – tule muistelemaan itärajan jännittäviä vaiheita3.7.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Suomenlinnassa sijaitseva Tullimuseo tarjoaa kesälomareissulle mielenkiintoisen vierailukohteen. Ilmaisessa Tullimuseossa pääset tutustumaan Tullin vaiherikkaaseen historiaan. Toukokuussa avattu uusi teemanäyttely käsittelee Suomen itärajan vaiheita vuodesta 1944 alkaen sekä rajan yli kulkenutta kauppaa ja salakuljetusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




