Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Otto Andersson asettuu ehdolle eduskuntavaaleissa

30.3.2026 10:12:43 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote

Jaa

RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Otto Andersson asettuu ehdolle kevään 2027 eduskuntavaaleissa Uudenmaan vaalipiirissä.

– On suuri kunnia saada edustaa uusmaalaisia ja työskennellä Suomen puolesta eduskunnassa. Tätä työtä haluan todella mielelläni jatkaa. Seuraava vaalikausi tuo mukanaan monia suuria kysymyksiä, jotka edellyttävät kestäviä ratkaisuja. Isoista haasteista huolimatta meidän on onnistuttava luomaan tulevaisuudenuskoa vauvasta vaariin, Andersson sanoo.

Anderssonin mukaan kasvu, talous ja työllisyys sekä sosiaali- ja terveydenhuolto kuuluvat seuraavan vaalikauden tärkeimpiin poliittisiin kysymyksiin.

– On tärkeää ymmärtää, ettei Suomea nosteta pelkästään leikkauksilla tai veronkorotuksilla. Hyvinvoinnin ja palveluiden turvaamiseksi tarvitsemme enemmän työpaikkoja, lisää menestyviä yrityksiä ja uusia investointeja Suomeen. Velkajarrun lisäksi tarvitsemme siksi vahvan kasvuvaihteen, Andersson sanoo.

- Koulutus on aina ollut Suomen menestyksen avain. Pienen tyttären isänä ajattelen, että vaikeista ajoista huolimatta meidän on uskallettava panostaa laadukkaaseen varhaiskasvatukseen ja koulutukseen. Meidän on myös luotava paremmat mahdollisuudet yhdistää työ ja perhe-elämä.

– Hoito ja hoiva-palvelut ovat aihe, josta keskustelen kaikkein eniten kohdatessani ihmisiä turuilla ja toreilla. On aivan selvää, että seuraavan vaalikauden aikana meidän on uudistettava hyvinvointialueiden rahoitus ja korjattava myös muita sote-uudistuksen puutteita. Jokaisella tulee olla oikeus turvalliseen vanhuuteen ja jokaisen tulee päästä lääkäriin, kun on sairas, Andersson sanoo.

Andersson muistuttaa, että nykyinen turvallisuustilanne vaatii suurta päättäväisyyttä.

– Suomen ja suomalaisten turvallisuutta on vaalittava. Meidän on kaikissa tilanteissa turvattava Suomen puolustus. Samalla on tärkeää varmistaa maamme omavaraisuus. Kyse on muun muassa monipuolisesta energiantuotannosta sekä siitä, että jatkamme työtä kannattavamman kotimaisen maatalouden puolesta, Andersson sanoo.

Andersson korostaa, että suuret yhteiskunnalliset kysymykset voidaan ratkaista vain toimivalla poliittisella yhteistyöllä. MTV:n helmikuussa 2025 tekemässä tutkimuksessa Otto Andersson valittiin kollegoidensa toimesta Suomen yhteistyökykyisimmäksi kansanedustajaksi.

– Juuri nyt politiikassa tarvitaan yhteistyökykyä enemmän kuin koskaan. Meidän tulisi välttää kahtiajakautumista ja sen sijaan rakentaa luottamusta yhteiskunnassa. Minulle politiikka on ratkaisujen löytämistä yhteistyön kautta, ei uhkakuvien maalaamista tai vastakkainasettelun luomista sosiaalisessa mediassa, Andersson sanoo.

Otto Andersson on kotoisin Loviisasta. Hän on puolustusvaliokunnan ja valtiovarainvaliokunnan jäsen. Andersson on toiminut RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajana kesäkuusta 2023 lähtien. Aluevaaleissa 2025 Andersson oli koko Suomen suurin suhteellinen ääniharava.

Lisätietoja:
Otto Andersson, puh 050 363 3112

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Wickström & Sundell: Kvinnor ska inte behöva åka till Sverige för att få vård för forlossningsskador28.3.2026 13:34:40 EET | Pressmeddelande

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström och Svenska Kvinnoförbundets ordförande Pia Sundell vill att lagstiftningen kring eftervård efter förlossning ses över. De är oroade över att kvinnor från Finland söker sig till Sverige för att få vård efter förlossningen. Samtidigt erbjuder flera andra länder mer omfattande service för kvinnor efter förlossning.

Wickström & Sundell: Naisten ei pidä joutua matkustamaan Ruotsiin saadakseen hoitoa synnytysvaurihoihin28.3.2026 13:34:40 EET | Tiedote

RKP:n kansanedustaja Henrik Wickström ja RKP:n Naisjärjestön puheenjohtaja Pia Sundell haluavat, että synnytyksen jälkeistä hoitoa koskeva lainsäädäntö tarkistetaan. He ovat huolissaan siitä, että Suomesta lähdetään Ruotsiin saamaan synnytyksen jälkeistä hoitoa. Samalla useat muut maat tarjoavat naisille laajempia palveluja synnytyksen jälkeen.

Henriksson: ”Delseger för arbetet med skattegränsen”27.3.2026 09:20:11 EET | Pressmeddelande

— Det är glädjande att se att det hårda arbetet med att säkra förenklingarna av den åländska skattegränsen i EU-lagstiftningen ser ut att ge resultat. Igår har man i förhandlingarna mellan parlamentet och rådet nått en preliminär överenskommelse där Ålands intressen beaktas och de förenklingar som finns idag kan bevaras, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye