60 kiloa alfa-PVP:tä Tullin haaviin
31.3.2026 08:36:08 EEST | Tulli | Tiedote
Tulli on paljastanut huumausaineiden maahantuonnin ja levityksen, jossa liettualaiset rikolliset toivat Suomeen suuria määriä alfa-PVP:tä. Takavarikoitujen huumausaineiden arvo katukaupassa olisi ollut jopa 12 miljoonaa euroa.

Tulli on paljastanut törkeän huumausainerikoksen, jossa maastokätköihin piilotettiin alfa-PVP:tä ja mefedronia. Tapaus paljastui Tullin analyysin perusteella, kun maahan saapui tammikuussa 2026 kaksi liettualaista henkilöä.
Tullin tiedonhankinnalla paikannettiin Sipoonkorven kansallispuistosta metsäalue, jossa epäillyt viettivät useita tunteja. Tulli teki alueella maastoetsinnän, jonka tuloksena paikannettiin kymmenen maastokätköä, ja joista takavarikoitiin yhteensä noin 60 kiloa alfa-PVP:tä. Takavarikoidusta määrästä olisi saatu noin 2,4 miljoonaa käyttöannosta ja jos huumausaine olisi päätynyt katukauppaan, olisi sen arvo voinut olla jopa 12 miljoonaa euroa. Maastoetsintään saatiin myös virka-apua Itä-Uudenmaan poliisilta.
– Kyseessä on poikkeuksellisen suuri alfa-PVP-takavarikko. Tietojemme mukaan kyseinen takavarikko on toistaiseksi suurin yksittäinen erä, joka Suomessa on saatu alfa-PVP:tä takavarikoitua. Kuten viranomaiset ovat toistuvasti ennakoineet, takavarikkomäärien on odotettu kasvavan jo jonkun aikaa. Kyseinen takavarikko kertoo vääjäämättömästi alfa-PVP:n lisääntyneestä käytöstä, kertoo tutkinnanjohtaja Riku Partanen.
Vuonna 2025 Tulli takavarikoi 10,6 kiloa alfa-PVP:tä, kun aiempina vuosina sitä takavarikoitiin alle puoli kiloa vuodessa.
Epäillyt piilottivat myös mefedronia maastokätköön
Esitutkinnan aikana selvisi, että rikoksesta epäillyt ovat käyneet Suomessa myös joulukuussa 2025, jolloin heidän epäillään kätkeneen erän mefedroni-nimistä huumausainetta Saloon. Laite- ja maastoetsinnän tuloksena Tulli takavarikoi maaliskuussa 2026 Salosta maastokätköstä noin neljä kiloa mefedronia. Alueelta paikannettiin myös lisää tyhjennettyjä maastokätköjä, joiden epäillään sisältäneen huumausaineita.
Takavarikoidusta mefedronista olisi saatu 20 000–40 000 käyttöannosta ja sen katukauppa arvo olisi ollut Tullin arvion mukaan noin 150 000 euroa.
Mefedroni on luokiteltu Suomessa huumausaineeksi vuonna 2011. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan mefedroni on keskushermoston kautta vaikuttava piriste, joka kuuluu synteettisten katinonien ryhmään ja sen toivottuihin vaikutuksiin liittyen sitä on verrattu kokaiiniin, amfetamiiniin tai MDMA:han. Yleisin käyttötapa on suun kautta nieltynä, mutta myös nenään nuuskaamista ja suonensisäistä käyttöä on raportoitu.
– Tämä rikoskokonaisuus vahvistaa myös Tullin käsitystä, että huumausaineita salakuljetetaan Suomeen usein suurissa erissä ja sen jälkeen ne jaetaan täällä pienempiin eriin jälleenmyyntiä varten. On erittäin tärkeää, että viranomaiset pystyvät puuttumaan toimintaan ennen kuin aineet ehtivät valua katumyyntiin, Partanen sanoo.
Esitutkinnan aikana on vangittu kaksi henkilöä ja he ovat edelleen vangittuina. Tulli on tehnyt esitutkinnan aikana yhteistyötä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Esitutkinta on loppusuoralla ja asian on tarkoitus siirtyä syyteharkintaan pääsiäisen jälkeen Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.
Kuvia ja videoita Tullin tekemästä huumausainetakavarikosta Tullin kuvapankissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riku Partanen, tutkinnanjohtaja
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta:
p. 0295 527 150
viestinta(at)tulli.fi
Kuvat
Linkit
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullin tilastot osoittavat risteilyalusten merkityksen Suomen Yhdysvaltojen tavaraviennille – kasvua 10,8 % vuonna 202512.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että vuonna 2025 Yhdysvallat oli Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 % verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 %. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.
Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät Tullissa – Tulli lomauttaa noin sata henkilöä itärajalta4.5.2026 16:00:10 EEST | Tiedote
Tulli on saanut päätökseen itärajan henkilöstön lomautuksia koskevat muutosneuvottelut. Lomautus tehdään toistaiseksi ja se koskee enintään 102 työntekijää. Lomautettavista työntekijöistä enintään 45 työskentelee Nuijamaan tullissa, 41 Imatran tullissa ja 16 itärajan pohjoisilla rajanylityspaikoilla.
Satamien turvallisuuden ja yritysten kilpailukyvyn välille on haettava toimiva tasapaino29.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden torjuminen Suomen satamissa on välttämätöntä kansallisen turvallisuuden takaamiseksi. Samaan aikaan, kun turvallisuutta parannetaan, on huolehdittava myös yritysten kilpailukyvyn säilymisestä. Satamaturvallisuutta parantava työryhmä keskusteli Tullin johdolla siitä, miten yritysten kilpailukyky voidaan huomioida satamaturvallisuutta kehitettäessä. Yhteistä näkemystä turvallisuuden vähimmäisvaatimuksista kartoitetaan satamatoimijoille tarkoitetulla kyselyllä.
EU:n 20. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty – ammoniakille tuontikiintiö23.4.2026 21:53:00 EEST | Tiedote
EU jatkaa paineen lisäämistä Venäjää kohtaan heikentämällä Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. EU:n Venäjän vastaisten pakotteiden 20. pakotepaketti on julkaistu. Uudet pakotteet tulevat voimaan 24.4.2026. Uusin paketti laajentaa jälleen tuonti- ja vientikieltolistoja, ja ammoniakin tuonnille asetetaan kiintiö.
Tulliuudistuksessa otettiin merkittävä askel kohti EU:n yhtenäisempää tullia16.4.2026 10:57:03 EEST | Tiedote
EU:n tullitoiminta yksinkertaistuu ja yhdenmukaistuu ennennäkemättömällä tavalla, kun tullitiedot annetaan jatkossa EU:n yhteiseen tullidatakeskukseen. Lisäksi EU:ssa sijaitsevissa tullivarastoissa on mahdollista tarkastaa entistä suurempia eriä EU:n ulkopuolelta tulevia verkkokauppalähetyksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


