Samsung nousi maaliskuun myydyimmäksi puhelimeksi Telialla – urheilukellot vahvassa vedossa kevään tullen
1.4.2026 08:00:00 EEST | Telia Finland Oyj | Tiedote
Maaliskuun myyntitilastot toivat selkeän käännöksen helmikuuhun verrattuna. Samsung Galaxy A56 5G nousi kuluttajamyynnin kärkeen, ja uusi lippulaivamalli Galaxy S26 Ultra teki vahvan sisääntulon listalle. Älykellojen listauksessa korostuu urheilukellojen suosio.

Apple hallitsi edelleen myyntitilastoa mallimäärissä viidellä eri puhelimella, mutta Samsung vei vakuuttavasti myydyimpien puhelinten kärkipaikan.
”Puhelinmarkkina elää tällä hetkellä nopeasti ja sijoitukset muuttuvat kuukausittain. Apple on edelleen suosiossa useilla malleilla, mutta Samsung nousi vahvasti maaliskuussa. Asiakkaat tekevät nyt tarkkoja valintoja sen mukaan, panostavatko huippumalliin vai hakevatko parasta tarjousta”, kertoo Telian laiteliiketoimintajohtaja Patrik Westerberg.
Listan kiinnostavimpiin nousijoihin lukeutuu Samsungin uusi lippulaivamalli Galaxy S26 Ultra, joka ponnisti suoraan sijalle seitsemän.
”Galaxy S26 Ultra on herättänyt paljon kiinnostusta heti julkaisustaan lähtien. Erityisesti asiakkaita ovat innostaneet laitteen kattavat tekoälyominaisuudet ja uusi sisäänrakennettu tietosuojanäyttö, joka suojaa tehokkaasti näytöllä näkyvän sisällön sivullisilta. Yksityisyys on selvästi tärkeää suomalaisille”, Westerberg sanoo.
Älykellojen myynnissä kevään tulo näkyi selvästi. Maaliskuussa kärkisijalle nousi Garmin Vivoactive 5, ja listalla nähtiin myös kaksi Polarin urheilukelloa.
”Kevään myötä moni suomalainen aktivoituu liikkumaan aktiivisemmin, ja tämä näkyy suoraan urheilukellojen suosiossa. Garminin ja Polarin kaltaiset brändit tarjoavat käyttäjille monipuolisen kumppanin kesän treeneihin”, Patrik Westerberg toteaa.
Maaliskuun myydyimmät puhelimet kuluttajille
1 (7) Samsung Galaxy A56 5G
2 (1) Apple iPhone 17 5G
3 (5) Apple iPhone 16 5G
4 (8) Apple iPhone 15 5G
5 (-) OnePlus Nord 5 5G
6 (2) Apple iPhone 17 Pro 5G
7 (-) Samsung Galaxy S26 Ultra 5G
8 (4) Samsung Galaxy A26 5G
9 (3) Apple iPhone 17 Pro Max 5G
10 (-) OnePlus Nord CE5 5G
Maaliskuun myydyimmät puhelimet yrityksille
1 (1) Samsung Galaxy A36 5G
2 (2) Samsung Galaxy A17 5G
3 (3) Samsung Galaxy A56 5G
4 (9) Samsung Galaxy Xcover7 5G
5 (4) Apple iPhone 17 5G
6 (6) Samsung Galaxy S25 5G
7 (7) Apple iPhone 16 5G
8 (5) Apple iPhone 16e 5G
9 (8) Apple iPhone 17 Pro 5G
10 (-) Samsung Galaxy A26 5G
Maaliskuun myydyimmät älykellot
1 (-) Garmin Vivoactive 5
2 (2) Apple Watch SE 3 GPS
3 (-) Honor Choice Watch 2i
4 (1) Apple Watch Series 11 GPS
5 (-) Polar Vantage M3
6 (-) Polar Ignite 3
7 (7) ZTE K2 Pro 4G
8 (8) Apple Watch Ultra 3 GPS-Cellular
9 (5) Apple Watch Series 11 GPS-Cellular
10 (6) Apple Watch SE 3 GPS-Cellular
*Suluissa edellisen kuukauden sijoitus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintä, Telia
Puh:02040 54000communications-fi@telia.fiKuvat

Linkit
Telia on teknologiayhtiö, joka tarjoaa tietoliikenne-, IT- ja digipalveluita miljoonille kuluttaja- ja yritysasiakkaille sekä julkishallinnolle. Telialla on Suomessa noin 3000 työntekijää, ja asiakkaillamme on eri palveluissamme lähes 4,2 miljoonaa liittymää. Turvallisuus on kaiken toimintamme lähtökohta. Telia vahvistaa kriittistä infrastruktuuria investoimalla Suomeen vuosittain noin 200 miljoonaa euroa koko maan kattaviin tietoliikenneverkkoihin ja turvallisiin ICT-palveluihin.
Telia Finland on osa Telia Companya, joka toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa. Telia Companyn liikevaihto oli vuonna 2025 oli 7,3 miljardia euroa. Yhtiö on sitoutunut saavuttamaan nettonollapäästöt koko arvoketjussaan vuoteen 2040 mennessä.
Katso lisää: www.telia.fi/medialle, X: @teliafinland, LinkedIn: @Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Telia Finland Oyj
Tekoäly vyöryi yritysten työkaluihin ja ohitti tietoturvakontrollit: ”Kiellot eivät pysäytä varjotekoälyä”30.3.2026 12:10:00 EEST | Tiedote
Tekoälyominaisuudet ja virtuaaliassistentit saapuivat yritysten käyttöön niin nopeasti, että ne toivat mukanaan uusia tietoturvaan liittyviä kysymyksiä. Erityisesti varjotekoäly muodostaa suurimman riskin.
Yhä useampi suomalainen ostaa käytetyn puhelimen – myynti kasvoi 86 prosenttia viime vuonna18.3.2026 09:12:37 EET | Tiedote
Viime vuosi osoittautui läpimurtovuodeksi kierrätyslaitteiden myynnissä. Telia ja Posti toteuttavat kierrätyksen yhteistyössä varmistaen, että jokainen laite käsitellään tietoturvallisesti.
Telia kasvattaa omistustaan Suomen johtavassa kuituoperaattorissa Valokuitusessa2.3.2026 08:48:50 EET | Tiedote
Telia on tehnyt sopimuksen omistuksensa kasvattamisesta 40 prosentista 49 prosenttiin kuituoperaattori Valokuitusessa. Vuonna 2020 perustettu Telian ja CapMan Infran yhteisyritys Valokuitunen on Suomen johtava kuituyhteyksiä (FTTH) tarjoava yritys. Yrityksen verkko kattaa yli 400 000 kotia yli 100 kunnassa Avoin Kuitu-toimintamallin kautta, jossa toimii Telian ohella lukuisia palveluntarjoajia. Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden 2026 toisella neljänneksellä noin 30 miljoonan euron hintaan.
Applen puhelimet hallitsivat Telian laitemyyntiä helmikuussa – yritysmarkkinoilla Samsung pitää pintansa2.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Helmikuun myyntitilastot paljastavat kaksi eri maailmaa. Kuluttajapuolella kuusi kymmenestä myydyimmästä puhelimesta oli Applen, mutta yritysmyynnissä Samsung vei kärkisijoitukset. Älykelloissa lasten kellopuhelinten suosio jatkuu tasaisena.
Näytönohjaimista tuli yllättäen hittituote Telialla – pelaaminen ja tekoäly kiihdyttäjinä24.2.2026 09:26:03 EET | Tiedote
Telian laitemyynnissä on havaittu viimeisten kuukausien aikana yllättävä ilmiö, kun näytönohjaimet ovat nousseet hittituotteeksi. Tuoteryhmä on erityisesti pelaajien ja tekoälyharrastajien kiinnostuksen kohteena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme