Laakko – Nieminen – Jäntti: SCREAM CRY EXORCISE
7.4.2026 14:14:08 EEST | Kiasma-teatteri | Tiedote
Huhtikuussa saa ensi-iltansa Tarleena Laakon, Virpi Niemisen ja Julia Jäntin hirviömäinen teos SCREAM CRY EXORCISE. Teos on on osa Kiasman Nelivärinen uni -näyttelyn esitysohjelmistoa, ja se valittiin mukaan avoimen haun kautta.

SCREAM CRY EXORCISE (suom. huuda itke manaa) on demoninen pienoisspektaakkeli elämän hirviömäisyydestä.
Hirviömäisyys on jotain odottamatonta, joka muuntuu ja venyy. Sen sijaan että karkottaisimme sen, mikä meitä riivaa, antaudumme riivauksen valtaan. Kenties demonien puoleen kääntyminen, niiden syleily ja esiin kutsu voi muuttaa kulttuuria, josta ne nousevat? Esityksen tunnuslause on “too possessed to be depressed”. Teos leikkii pienen spektaakkelin ihmeillä, kotikutoisella magialla ja riivaavilla rytmeillä. Näyttämöllä nähdään Pie Kär ja Asta Honkamaa.
Esityskielet: suomi ja englanti. Esitys on suunnattu aikuisyleisölle.
Teos on Laakko-Jäntti-Niemisen työstämän Hirviömäisen esityssarjan toinen osa. Ensimmäinen osa EAT PREY LOVE sai kantaesityksensä Mad Housessa Helsingissä vuonna 2024.
TYÖRYHMÄ: Tarleena Laakko, Julia Jäntti, Virpi Nieminen, Jenni Räsänen, Nicolas “Leissi” Rehn, Pie Kär & Asta Honkamaa
SCREAM CRY EXORCISE -esitykset
Ti 21.4. 18.00
To 23.4. 18.00
Pe 24.4. 18.00
La 25.4 15.00
Su 26.4. 15.00
Ti 28.4. 18.00
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni PajulaTuottaja
Puh:+358 407253819sanni.pajula@kiasma.fikiasma.fi/teatteriKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiasma-teatteri
URB 26 -festivaalin ohjelmisto on julkistettu4.5.2026 15:11:44 EEST | Tiedote
27. kertaa järjestettävä kaupunkitaiteen ja -kulttuurin festivaali tuo Helsinkiin tanssia, yhteisöllistä koreografiaa ja kokeellista musiikkia. Festivaalipäivät ovat 3.-7.6.2026
Nykytanssivierailu: Elle Sofe Company22.4.2026 13:44:40 EEST | Tiedote
Saamelainen nykytanssiteos Vástádus eana / The Answer is Land jatkaa Kiasman Entiset ainoat – saamelaisen taiteen aika -näyttelyn esitysohjelmistoa. Vain yksi esitys keskiviikkona 13.5. klo 18.
Radouan Mrizigan: Atlas / The Mountain3.3.2026 08:24:02 EET | Tiedote
Koreografi Radouan Mrizigan ritualistinen tanssiesitys vie yleisön matkalle Atlasvuorille. Vain yksi esitys!
Samuli Niittymäki: Krispi Fraid.28.1.2026 10:53:06 EET | Tiedote
Niittymäen uusin näyttämöensi-ilta on fyysinen komedia mainoselokuvan muuttumisesta absurdiksi painajaiseksi. Esitykset Kiasma-teatterissa 27.2.-8.3.2026
Kiasma-teatterin kevätkausi keskittyy kahteen toisiaan täydentävään teemaan.8.1.2026 10:46:25 EET | Tiedote
Kiasma-teatterin tämän vuoden ohjelmistossa nähdään Entiset ainoat -näyttelyyn liittyviä saamelaisia nykyesityksiä. Nelivärinen uni -kokoelmanäyttelyyn liittyvä esitysohjelmisto puolestaan liudentaa toden ja kuvitellun rajoja. Keväällä nähdään myös Ania Nowakin vierailuesitys ja elokuvaohjelmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme