Telian kuluttajaliiketoiminta käynnistää muutosneuvottelut toiminnan kehittämiseksi
8.4.2026 13:32:42 EEST | Telia Finland Oyj | Tiedote

Telian kuluttajaliiketoiminta käynnistää muutosneuvottelut osana toiminnan yksinkertaistamista ja kehittämistä. Neuvottelut koskevat koko kuluttajaliiketoiminnan yksikköä. Suunnitelluilla muutoksilla ei ole vaikutusta myymäläverkostoon tai asiakaspalveluun.
”Jatkamme strategiamme toteuttamista ja keskitymme vahvemmin ydinliiketoiminnalle tärkeisiin tekemisiin. Suunnittelemme muutoksia organisaation rakenteeseen, toimintatapoihin ja yksinkertaistamme toimintaamme”, sanoo Telian kuluttajaliiketoiminnan johtaja Tuula Heikkinen.
Telialla on EPSI Rating -tutkimuksen mukaan markkinoiden paras asiakastyytyväisyys matkapuhelin- ja tv-palveluissa sekä laajimmat aukioloajat ja nopeimmat vastausajat asiakaspalvelussamme. Jatkamme panostuksia asiakaskokemukseen, palvelukanaviin ja asiakkaille sopivien tuotteiden ja palveluiden kehittämiseen. Tekoälyn hyödyntäminen ja automaatio ovat tärkeässä roolissa arjen työssä ja prosesseissa.
Neuvottelujen piirissä on yhteensä noin 806 tehtävää. Muutosneuvotteluissa käsiteltävät suunnitelmat voivat johtaa arviolta enintään 90 tehtävän päättymiseen ja noin 34 uuden tehtävän avautumiseen.
Muutosneuvottelut pyritään käymään kolmen viikon neuvotteluaikaa noudattaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintä, Telia
Puh:02040 54000communications-fi@telia.fiLinkit
Telia on teknologiayhtiö, joka tarjoaa tietoliikenne-, IT- ja digipalveluita miljoonille kuluttaja- ja yritysasiakkaille sekä julkishallinnolle. Telialla on Suomessa noin 3000 työntekijää, ja asiakkaillamme on eri palveluissamme lähes 4,2 miljoonaa liittymää. Turvallisuus on kaiken toimintamme lähtökohta. Telia vahvistaa kriittistä infrastruktuuria investoimalla Suomeen vuosittain noin 200 miljoonaa euroa koko maan kattaviin tietoliikenneverkkoihin ja turvallisiin ICT-palveluihin.
Telia Finland on osa Telia Companya, joka toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa. Telia Companyn liikevaihto oli vuonna 2025 oli 7,3 miljardia euroa. Yhtiö on sitoutunut saavuttamaan nettonollapäästöt koko arvoketjussaan vuoteen 2040 mennessä.
Katso lisää: www.telia.fi/medialle, X: @teliafinland, LinkedIn: @Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Telia Finland Oyj
Puhelimen datankäyttö ulkomailla – huomioi nämä viisi asiaa lomamatkalla10.7.2026 08:34:54 EEST | Tiedote
Kesälomakausi vie useat suomalaiset ulkomaille ja mukana kulkee puhelin, jonka rooli lomailijan apurina on kasvanut. Telia muistuttaa, että pienellä ennakoinnilla puhelimen käyttö ulkomailla on sekä turvallista että vaivatonta.
Apple iPhone 17 nousi Telian kesäkuun myydyimmäksi puhelimeksi – kierrätyspuhelinten myynti kasvoi yli 50 prosenttia1.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Myydyimpien puhelinten tilastot jakautuvat tasaisesti Applen ja Samsungin kesken. Kärkikymmenikön ulkopuolella kierrätyspuhelinten myynti kasvaa vahvasti. Älykelloissa lasten kellopuhelimet pitävät pintansa läpi kesän.
Raivo Rosts nimitetty Telian kuluttajaliiketoiminnan johtajaksi25.6.2026 12:31:11 EEST | Tiedote
Raivo Rosts on nimitetty Telia Finlandin kuluttajaliiketoiminnasta vastaavaksi johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 3.8.2026 alkaen.
Telia estää kuukausittain lähes 5 miljoonaa siirtymää huijaussivustoille – suojaus laajenee mobiililaajakaistoihin11.6.2026 08:20:18 EEST | Tiedote
Telian puhelinliittymissä käytössä oleva suojaus estää asiakkaita siirtymästä tunnistetuille huijaus- ja haittasivustoille. Toimivaksi osoittautunut suojaus laajenee nyt mobiililaajakaistoihin ja uuteen Telia Rehti netti -liittymävalikoimaan
Telia toimii Nato Innovation Range -testaustoiminnan virallisena yhteyksien tarjoajana10.6.2026 12:16:59 EEST | Tiedote
Telia Finland toimii virallisena yhteyksien toimittajana NATO Innovation Rangen (NIR) Suomen testaustoiminnassa. Viimeisin testaustapahtuma on järjestetty 1.–10. kesäkuuta 2026 Joensuussa, Turussa, Oulussa ja Riihimäellä. Testaustoiminta tuo yhteen suomalaisen puolustus- ja turvallisuusteknologian yritykset, NATO:n ja kansainväliset liittolaiset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme