Eläkekatto saa kansalta vahvan tuen – kaksi kolmesta suomalaisesta kannattaa
8.4.2026 14:58:54 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote
Verianin tekemän mielipidekyselyn mukaan eläkkeille asetettava katto saa selkeän kannatuksen. Kyselyn mukaan lähes kaksi kolmesta vastaajasta kannattaa eläkekaton käyttöönottoa.

-Kansalaisten selkeä kannatus eläkekatolle kertoo, että ihmisten huoli eläkejärjestelmän kestävyydestä ja oikeudenmukaisuudesta on aito, Kaikkonen kuvaa.
Eläkekatto saa kannatusta laajasti yli puoluerajojen.
Kaikkosen mukaan eläkekatossa kysymys on ennen kaikkea oikeudenmukaisuudesta. Keskustan esittämässä mallissa ei puututa maksussa oleviin eläkkeisiin. Tulevaisuudessa eläkekatto toimisi rajana ja vahvistaisi kokemusta järjestelmän kohtuullisuudesta.
Eläkekaton tasosta ja toteuttamistavasta olisi perusteltua käydä keskustelua. Esimerkinomaisesti Kaikkonen on maininnut yli 10 000 euron kuukausittaiset lakisääteiset eläkkeet.
-Eläkekatolla ei maamme talousongelmia vielä ratkaistaisi, mutta sillä olisi myös periaatteellinen merkityksensä, Kaikkonen päättää.
Keskustan tilaamaan ja Verianin toteuttamaan kyselyyn vastasi yhteensä 1335 henkilöä. Kyselyaineisto liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti KaikkonenKeskustan puheenjohtaja, kansanedustaja
antti.kaikkonen@eduskunta.fiKalle Pykypuheenjohtajan erityisavustaja
Puh:+358 44 974 2747kalle.pyky@keskusta.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on 120-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Kaikkoselta kolmen kohdan korjaussarja työttömyyden hillitsemiseksi2.4.2026 09:40:08 EEST | Tiedote
Suomen työttömyystilanne on Euroopa unionin huonoin. Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen toivoo Orpon hallitukselta rivakoita toimia työttömyystilanteen korjaamiseksi.
Keskustan puoluesihteeri Orpolle: Seiso jämäkkänä, äläkä tanssi perussuomalaisten pillin mukaan31.3.2026 14:08:36 EEST | Tiedote
Keskustan puoluesihteerin Antti Siika-ahon mielestä pääministeri Petteri Orpon ja kokoomuksen täytyy panna hallituskumppani-perussuomalaiset viimeistään nyt ruotuun, jotta hallitus säilyy toimintakykykyisenä.
Olga Oinas-Panuma: Vastavalmistuneille nuorille on taattava työpaikka26.3.2026 13:02:07 EET | Tiedote
Eduskunnan nuorin kansanedustaja, Keskustan Olga Oinas-Panuma on erittäin huolestunut nuorten työttömyystilanteesta. Syykin on selvä. Suomessa on Euroopan korkein työttömyys ja se runtelee ankarimmin työelämään tulevia nuoria. Oinas-Panumalla on tähän ratkaisu.
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Kauman esitys on otettava vakavasti – kokoomuksen on syytä kuunnella24.3.2026 11:29:06 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ehdotti aikaisemmin tällä viikolla työttömyysturvan suojaosan palauttamista. Keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kempin mukaan Kauman avaus on tärkeä ja ansaitsee tulla kuulluksi myös hallituksen sisällä.
Keskustan Siika-aho: Kokoomuksen ja SDP:n johdolla Suomelle käy aina huonosti20.3.2026 11:59:28 EET | Tiedote
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-ahon mukaan seuraavan vaalikauden tärkein tehtävä on pelastaa suomalaiset. Syöksykierre, johon Orpon hallitus on Suomen ajanut, on saatava poikki.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme