Eläkekatto saa kansalta vahvan tuen – kaksi kolmesta suomalaisesta kannattaa
8.4.2026 14:58:54 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote
Verianin tekemän mielipidekyselyn mukaan eläkkeille asetettava katto saa selkeän kannatuksen. Kyselyn mukaan lähes kaksi kolmesta vastaajasta kannattaa eläkekaton käyttöönottoa.

-Kansalaisten selkeä kannatus eläkekatolle kertoo, että ihmisten huoli eläkejärjestelmän kestävyydestä ja oikeudenmukaisuudesta on aito, Kaikkonen kuvaa.
Eläkekatto saa kannatusta laajasti yli puoluerajojen.
Kaikkosen mukaan eläkekatossa kysymys on ennen kaikkea oikeudenmukaisuudesta. Keskustan esittämässä mallissa ei puututa maksussa oleviin eläkkeisiin. Tulevaisuudessa eläkekatto toimisi rajana ja vahvistaisi kokemusta järjestelmän kohtuullisuudesta.
Eläkekaton tasosta ja toteuttamistavasta olisi perusteltua käydä keskustelua. Esimerkinomaisesti Kaikkonen on maininnut yli 10 000 euron kuukausittaiset lakisääteiset eläkkeet.
-Eläkekatolla ei maamme talousongelmia vielä ratkaistaisi, mutta sillä olisi myös periaatteellinen merkityksensä, Kaikkonen päättää.
Keskustan tilaamaan ja Verianin toteuttamaan kyselyyn vastasi yhteensä 1335 henkilöä. Kyselyaineisto liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti KaikkonenKeskustan puheenjohtaja, kansanedustaja
antti.kaikkonen@eduskunta.fiKalle Pykypuheenjohtajan erityisavustaja
Puh:+358 44 974 2747kalle.pyky@keskusta.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on 120-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.
Keskusta päivitti sisäisen turvallisuuden ohjelmansa: Suomalaisia on varoitettava drooniuhkasta viipymättä, selkeästi ja kohdennetusti19.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Droonit muodostavat Suomelle uudentyyppisen ja vaikeasti ennakoitavan turvallisuusuhkan. Viime viikkojen tapahtumat ovat osoittaneet tämän suomalaisille ikävällä tavalla.
Keskusta kysyy kansalta, pitääkö viiden sentin kolikoista luopua18.5.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Keskustan puoluekokoukselle ennätysmäärä aloitteita.
Keskustan Uusi Suunta Suomelle -ohjelma: “Tavoitteemme on, että Suomi on vuonna 2030 maailman turvallisin maa”18.5.2026 08:11:26 EEST | Tiedote
“Keskustan visiossa Suomi on maa, jossa voi nukkua yönsä rauhassa ja jossa toivo ja mahdollisuudet ovat aina pelkoa ja uhkia suurempia.” “Tavoitteenamme on, että Suomi on vuonna 2030 maailman turvallisin maa.” “Keskustan Suomi 2030 on maa, joka on lopulta päättänyt olla enemmän kuin osiensa summa – maa, jossa ihmiset kokevat kulkevansa samaan suuntaan, rinnakkain, eivät toisiaan vasten.” Näillä sanoilla Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen summaa puolueen Uusi Suunta Suomelle -ohjelmaa, joka kokoaa Keskustan ratkaisuesitykset Suomen suurimpiin tulevaisuuskysymyksiin.
Antti Kaikkonen: Vauhtia viranomaistiedotukseen!15.5.2026 07:39:01 EEST | Tiedote
Tänään perjantaiaamuna Uudenmaan alueella raportoitiin mahdollisesta miehittämättömästä ilma-aluksesta. Viime kuussa drooneja putosi lähelle asutusta Kaakkois-Suomessa. Keskustan puheenjohtaja, ex-puolustusministeri Antti Kaikkosen mukaan viranomaisten on parannettava tiedotustaan.
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy Keskustaan14.5.2026 12:10:24 EEST | Tiedote
Liike Nyt -puolueen pitkäaikainen vaikuttaja ja varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy Keskustan riveihin. Peitsaro tavoittelee vuoden 2027 eduskuntavaaleissa kansanedustajan paikkaa Keskustan ehdokkaana Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme