Kalevi Sorsa -säätiö

Ennustelaskelma: Suomi on jäämässä kauas korkeakoulutavoitteesta – koulutuksen tasa-arvon lisääminen voi oikaista suunnan

14.4.2026 08:30:00 EEST | Kalevi Sorsa -säätiö | Tiedote

Jaa

Kalevi Sorsa -säätiön tänään julkaisemassa analyysissä tarkastellaan koulutusasteen kehitystä sekä koulutustavoitteiden saavuttamisen edellyttämiä toimia. Suomi on jäämässä kauas Orpon hallituksen tavoitteesta nostaa korkeakoulutettujen nuorten aikuisten osuus lähelle 50 prosenttia vuoteen 2030 mennessä. Nykykehityksellä korkeakoulutettujen osuus on ainoastaan 43 prosenttia vielä vuonna 2040. Skenaariolaskelmat osoittavat, että tavoitteisiin voidaan päästä vain lisäämällä koulutuksen tasa-arvoa.

Analyysin kirjoittaja Aapo Hiilamo.
Analyysin kirjoittaja Aapo Hiilamo. Kuva: Tilda Hopia

Korkeakoulutuksen lisäämisestä on kaavailtu ratkaisua Suomen tuottavuuden kasvattamiseen ja talouden ongelmiin. Korkeakoulutettujen nuorten aikuisten osuus on kuitenkin nyt noin 39 prosenttia eli viisi prosenttiyksikköä alle EU-maiden keskiarvon. Väestötieteen tohtori Aapo Hiilamo ennustaa analyysissään, miten koulutusrakenne kehittyy vuosina 2026–2040.

– Suomessa on asetettu kovia tavoitteita korkeakoulutettujen osuuden lisäämisestä. Ne ovat kuitenkin täyttä toiveajattelua, jos politiikka ei muutu. Nykykehityksellä korkeakoulutettujen osuus jää 10 prosenttiyksikköä 50 prosentin tavoitteesta vuonna 2030, ja osuus on vain 43 prosenttia vielä 2040, Hiilamo sanoo.

Hiilamon laskelmat pohjaavat opetushallinnon tilastopalvelu Vipusen aineistoihin koulutusrakenteesta ja valmistuneiden määrästä. Skenaariolaskelmissa hän arvioi myös sitä, miten tasa-arvon lisääminen koulutuksessa vaikuttaisi korkeakoulutettujen osuuteen (ks. kuvio).

– Tavoite 50 prosentin korkeakoulutusasteesta voisi toteutua, jos peruskoulun varaan jäävien osuus puolittuisi. Julkisuudessa on kuitenkin esitetty vaatimuksia koulutusasteen nostosta jopa 70 prosenttiin. Se vaatisi monipuolisia toimia, joilla nostettaisiin muun muassa miesten kouluttautuminen ainakin samalle tasolle kuin naisilla nyt, Hiilamo arvioi.

Hiilamo esittää myös toimia, joilla korkeakoulutettujen osuutta voisi kasvattaa. Hän korostaa, että heikommin koulutettujen ryhmien koulutusasteiden kasvattaminen ei ole helppoa.

– Koulutusasteen nostossa on kuitenkin onnistuttu aiemmin, ja esimerkiksi oppivelvollisuusiän nosto vie oikeaan suuntaan. Korkeakouluihin pääsemiseen pitäisi luoda uusia reittejä. Konkreettinen uudistus olisi ammattikoulujen ja -korkeakoulujen yhteisten koulutuskampusten lisääminen. Myös opinto-ohjausta pitäisi kehittää, Hiilamo toteaa.

Väestötieteen tohtori Aapo Hiilamon julkaisu Koulutusloikan askelmerkit: Analyysi koulutusasteen kehityksestä sekä koulutustavoitteiden saavuttamisen edellyttämistä toimista on saatavilla Kalevi Sorsa -säätiön verkkosivuilta. Säätiön oikeudenmukaisen ekologisen siirtymän tutkimukseen on saatu rahoitusta Palkansaajasäätiöltä, Kuluttajaosuustoiminnan säätiöltä ja Riihi säätiöltä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Skenaarioiden selitteet: Oletuskehitys = Kehitys jatkuu nykytilanteen mukaisena (ennusteen nk. perusura). / Korkea 2v aiemmin = Korkeakoulusta valmistutaan jatkossa kaksi vuotta nopeammin. / Kieliryhmien tasa-arvo = Muiden kieliryhmien valmistumistodennäköisuus kasvaa ruotsinkielisten tasolle. / Peruskoulun varaan puolittuminen = Peruskoulun varaan jäävien osuus puolittuu jatkossa. / Sukupuolten tasa-arvo = Miesten valmistumistodennäköisyys kasvaa naisten tasolle. / Yhdistetty = Kaikki neljä edeltävää muutosta toteutuvat samanaikaisesti.
Skenaarioiden selitteet: Oletuskehitys = Kehitys jatkuu nykytilanteen mukaisena (ennusteen nk. perusura). / Korkea 2v aiemmin = Korkeakoulusta valmistutaan jatkossa kaksi vuotta nopeammin. / Kieliryhmien tasa-arvo = Muiden kieliryhmien valmistumistodennäköisuus kasvaa ruotsinkielisten tasolle. / Peruskoulun varaan puolittuminen = Peruskoulun varaan jäävien osuus puolittuu jatkossa. / Sukupuolten tasa-arvo = Miesten valmistumistodennäköisyys kasvaa naisten tasolle. / Yhdistetty = Kaikki neljä edeltävää muutosta toteutuvat samanaikaisesti.
Aapo Hiilamo / Kalevi Sorsa -säätiö
Lataa

Liitteet

Linkit

Kalevi Sorsa -säätiö

Kalevi Sorsa -säätiö on sosialidemokraattinen ajatuspaja. Se edistää oikeudenmukaista ekologista siirtymää tuottamalla julkaisuja, tapahtumia ja puheenvuoroja julkiseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kalevi Sorsa -säätiö

Perintöveron korvaaminen myyntivoittoverolla kasvattaisi useimpien verotusta ja antaisi varakkaimmille pysyvän hyödyn16.3.2026 09:35:41 EET | Tiedote

Kokoomuksen ehdottama perintö- ja lahjaveron poisto sekä perityn omaisuuden myyntivoittojen korkeampi verotus johtaisi useimmilla perinnönsaajilla verojen nousuun. Sen sijaan varakkaimmat suvut saisivat pysyvän hyödyn, kun heidän omaisuuttaan lahjoitettaisiin perillisille välittömästi uudistuksen jälkeen. Uudistus uhkaisi perintö- ja lahjaveron yli miljardin euron vuosittaisia verotuottoja.

Laskelma: Maahanmuuton osuus viimeaikaisesta työttömyyden kasvusta pieni20.1.2026 07:15:00 EET | Tiedote

Maahanmuuttoa on esitetty Suomen viimeaikaisen työttömyysasteen kasvun syyksi. Uusi analyysi osoittaa, että syyt löytyvät muualta. Vuoden 2024 lopulta alkaen työttömien määrän kasvusta 21 prosenttia johtui ulkomaalaisista. Työttömien työnhakijoiden määrän kasvussa ulkomaalaisten osuus oli vain 9 prosenttia. Perimmäinen syy työttömyyden kasvuun on heikko talouskehitys, joka on näkynyt myös nuorten työttömyyden nousuna.

Uusi raportti: Marjanpoimintatyö Suomessa on ajanut satoja thaimaalaisia velkaloukkuun14.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Kalevi Sorsa -säätiön tänään julkaistu raportti osoittaa, että Thaimaasta Suomeen tulleiden marjasiirtolaisten hyväksikäyttö on jatkunut viime vuosiin saakka. Esiin nousseet ongelmat ovat johtaneet niin oikeuskäsittelyihin kuin lakimuutoksiin. Satojen poimijoiden kokemuksiin perustuva raportti kuitenkin osoittaa, että uusimmatkin muutokset ovat riittämättömiä korjaamaan alan perustavanlaatuisia ongelmia. Raportti suosittaa ratkaisuiksi muun muassa yritysvastuusääntelyn laajentamista sekä rekrytointimaksujen perimisen rajoittamista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye