Lyhytvuokraustoimintaan tulossa selventävää sääntelyä – puutteitakin vielä jää
30.4.2026 15:11:32 EEST | Kiinteistöliitto | Tiedote
Kiinteistöliitto pitää hyvänä sitä, että lyhytvuokraustoimintaan liittyvät pahimmat epäselvyydet asumisen ja lyhytvuokrauksen välisestä rajanvedosta korjaantuvat, kun asia määritellään lain tasolla. Hallitus antoi 30.4. esityksensä rakentamislaista, johon on kirjattu lyhytvuokraustoimintaan liittyvää sääntelyä.
Hallituksen esityksen mukaan lyhytvuokraus asunnossa on sallittua, kunhan ei ylitetä 90 vuorokauden rajaa kalenterivuodessa. Esityksen mukaan lyhytaikaiseksi katsotaan vuokrasuhde, joka kestää yhtäjaksoisesti alle 28 päivää. Asunnossa itse asuvan omistajan lyhytvuokrausta ei rajoiteta.
”Pidämme perusteltuna sitä, ettei oman asunnon lyhytvuokrausta rajoiteta. Kun omistaja on kirjoilla asunnossa, hän myös pääsääntöisesti käyttää asuntoa itse. Arviomme mukaan lyhytvuokraus on silloin hyvin satunnaista ja vähäistä”, toteaa Kiinteistöliiton johtava lakiasiantuntija Virpi Hienonen.
Kiinteistöliiton mielestä lakiesityksessä on kannatettavaa myös rajoitusten kuntakohtaisuus, jonka myötä kunta voi nostaa 90 vuorokauden rajaa 180 vuorokauteen vuodessa.
”Lyhytvuokraus ei ole aiheuttanut ongelmia läheskään kaikilla paikkakunnilla, joten pidämme järkevänä sitä, että rajoitusta voidaan täsmentää kuntakohtaisesti. Samoin pidämme perusteltuna sitä, että rajoitus ei koske loma-asuntojen vuokrausta, eikä asunnon vuokrausta asemakaava -alueen ulkopuolella”, Hienonen sanoo.
Ammattimainen majoittaja samalla viivalla satunnaisen majoittajan kanssa
Kiinteistöliiton mielestä lakiesitys jättää vielä myös toivomisen varaa esimerkiksi ammattimaisen majoitustoiminnan määrittelyn osalta. Sama 90 vuorokauden rajoitus koskee yhden sijoitusasunnon omistavaa satunnaista majoittajaa kuin ammattimaista majoitustoimintaa harjoittavaa. Kiinteistöliiton kanta on, että ammattimaista majoitustoimintaa harjoittavilla ei tulisi olla oikeutta käyttää taloyhtiön asuntoja lyhytvuokraukseen.
Lakiesityksen puutteeksi jää myös lyhytvuokraustoiminnan valvonnan hankaluus. Lyhytvuokraajalla ei olisi edelleenkään velvollisuutta ilmoittaa vuokraustoiminnasta taloyhtiölle, mutta pyynnöstä olisi esitettävä omat muistiinpanonsa lyhytvuokrausta koskevista vuorokausista rakennusvalvonnalle.
”Taloyhtiön kannalta tilannetta selkeyttäisi se, että lyhytvuokraajalla tai rakennusvalvonnalla olisi velvollisuus esittää lyhytvuokrausta koskevat muistiinpanot myös taloyhtiölle”, Virpi Hienonen toteaa.
Lyhytvuokraustoiminnan valvonnan näkökulmasta Kiinteistöliitto pitää tärkeänä myös sitä, että lyhytvuokraajille säädettäisiin rekisteröitymisvelvollisuus. Sen avulla saataisiin kattavasti tieto kaikista lyhytvuokraajista ja lyhytvuokrauksessa olevista kohteista. Monessa EU-maassa tällainen rekisteröintivelvollisuus on jo nyt.
”Jäämme tarkkailemaan, miten pykälät käytännössä toimivat. Todennäköistä on, että lainsäädäntöä joudutaan edelleen kehittämään”, Virpi Hienonen sanoo.
Lakimuutosesitys etenee eduskunnan käsiteltäväksi. Kun eduskunta on hyväksynyt lain, siirtyy se presidentin vahvistettavaksi. Lain on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian, lukuun ottamatta lyhytvuokrauksen vuorokausirajaa ja lyhytvuokrausta harjoittavan muistiinpanovelvollisuutta, jotka tulisivat voimaan vuoden 2027 alusta.
Yhteyshenkilöt
Virpi Hienonenjohtava lakiasiantuntija
Puh:09 1667 6361virpi.hienonen@kiinteistoliitto.fiTietoja julkaisijasta
Vuonna 1907 perustetun Kiinteistöliiton muodostavat 23 alueellista yhdistystä ja valtakunnallinen toimialajärjestö, Suomen Vuokranantajat ry. Kiinteistöliittoon kuuluu noin 30 000 taloyhtiötä, joissa asuu yhteensä lähes kaksi miljoonaa ihmistä.
Kiinteistöliitto on kiinteistönomistajien edunvalvoja, kiinteistöalan asiantuntijaorganisaatio ja alan johtava vaikuttaja. Jäsenillä on käytössään alan tuorein tieto ja kiinteistöalaan erikoistuneiden asiantuntijoiden palvelut. Lue lisää Kiinteistöliiton valtakunnallisista ja alueellisista palveluista www.kiinteistoliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistöliitto
Aurinkosähköjärjestelmät yleistyvät hiljalleen taloyhtiöissä29.4.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Viisi prosenttia taloyhtiöistä kertoo, että yhtiössä on oma aurinkosähköjärjestelmä. Tiedot selviävät Kiinteistöliiton energia- ja ilmastoaiheisesta kyselystä. Vuonna 2022 aurinkosähköjärjestelmä oli kahdella prosentilla kyselyyn vastanneista taloyhtiöistä.
Normaalia elämää ei voi taloyhtiössä rajoittaa28.4.2026 09:08:00 EEST | Tiedote
Taloyhtiössä arkeen kuuluvat monenlaiset elämisen äänet, joita ei voi säännöillä suitsia. Mutta miten normaalit elämisen äänet määritellään, eli mitä asukkaiden pitää sietää, ja mitä voidaan pitää häiritsevänä?
Tupakointikielloista päättäminen siirtyisi kunnan viranomaiselta taloyhtiöille27.4.2026 12:22:13 EEST | Tiedote
Tupakkalain muutosta koskeva lakiluonnos on lausuntokierroksella 10.6.2026 saakka. Sosiaali- ja terveysministeriö esittää tupakkalakiin asuntoyhteisöjen tupakointikieltosääntelyä koskevia merkittäviä muutoksia. Jatkossa tupakkalain 79 §:n mukaisista kielloista ei tarvittaisi kunnan viranomaisen päätöstä, vaan taloyhtiö voisi itse päättää parveke- ja käyttöpihatupakointikielloista sekä asuintilan sisäosaan määrättävästä tupakointikiellosta. Kiellot koskisivat myös poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita sekä sähkötupakkaa.
Kiinteistöliitto pitää hallituksen korjausrakentamista kirittäviä toimia tarpeellisina23.4.2026 12:22:35 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallitus päätti 22.4. päättyneessä kehysriihessä useista toimista, joilla edistetään korjausrakentamista Suomessa. Suomen Kiinteistöliitto pitää päätöksiä tervetulleina ja tarpeellisina. Korjausrakentamisen määrä on Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometrin ja tilastojen mukaan laskenut kolmena vuotena peräkkäin. Heikentynyt taloustilanne ja nousseet markkinakorot ovat nostaneet tummia pilviä vuoden 2026 korjausrakentamisen näkymiin. Samaan aikaan asuinrakennusten vuotuinen korjaustarve on yhdeksän miljardin luokkaa.
Taloyhtiöiden parhaiksi valittiin haasteiden eteen joutunut puheenjohtaja sekä taloutensa hyvin hoitanut ikäihmisten yhtiö pienellä paikkakunnalla21.4.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Vuoden taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja -palkinnon on saanut As Oy Forssan Linikkalankatu 13:n Laura Leiviskä. Vuoden taloyhtiöteoksi on puolestaan valittu As Oy Iisalmen Vapaaherttua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme