Hanna Sarkkinen: Hallituksen on vastattava suomalaisten työttömyyskriisiin viimeisessä kehysriihessään
20.4.2026 09:00:00 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Orpon hallituksen viimeinen kehysriihi käydään tällä viikolla. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Hanna Sarkkinen korostaa tarvetta konkreettisille toimille Suomen työttömyyskriisiin vastaamiseksi ja suomalaisten taloudellisen ahdingon helpottamiseksi.

– Suomessa on koko Euroopan pahin työttömyyskriisi ja pitkäaikaistyöttömien määrä lähestyy 1990-luvun laman ennätystä. Työttömille suomalaisille hallitus on tarjonnut lähinnä leikkauksia, selittelyä nukkuvista naapureista ja nuorisoseteliä, jota juuri kukaan nuori ei ole vielä päässyt käyttämään. Nyt tarvitaan toimia, jotka vastaavat työttömyystilanteen vakavuuteen, Sarkkinen painottaa.
Vasemmistoliitto on esittänyt useita toimia, joilla Suomen työttömyystilannetta voisi parantaa. Esimerkisi suojaosien palauttaminen sosiaaliturvaan mahdollistaisi myös silpputöiden vastaanottamisen.
– Suojaosien palauttamisen lisäksi tarvitaan muitakin toimia pitkäaikaistyöttömyyden kasvun pysäyttämiseksi. Pitkäaikaistyöttömille tulisi säätää työtakuu, eli oikeus palkkatuettuun työhön 12 kuukauden työttömyyden jälkeen, Sarkkinen sanoo.
Hallitus on toistuvasti väittänyt, ettei Suomen suhdanne- tai työttömyystilanne johdu hallituksen talouspolitiikasta. Leikkauksilla kuitenkin on haitallinen vaikutus talouteen, eli leikkaukset vaikuttavat kysyntään ja talouskasvuun negatiivisesti.
Sarkkisen mukaan tässä tilanteessa tarvittaisiin kohdennettua elvytystä talouden syöksykierteen estämiseksi. Erityisen vaikeassa tilanteessa on Suomen rakennusala, joka on myös koko talouden keskeinen moottori. Talouskasvua ja työllisyyttä tulisikin nyt tukea kohdennetuilla rakennusalan elvytystoimilla.
– Nyt jos koskaan olisi hyvä aika tukea korjausrakentamista. Monien suomalaisten varallisuus on kiinni asunnoissa, jotka kaipaavat kipeästi remonttia. Tukemalla 10 % määräaikaisella investointikannusteella asunto-osakeyhtiöiden korjausremontteja valtio saisi yksityistä rahaa liikkeelle ja rakennusalan rattaat pyörimään. Sillä olisi positiivinen vaikutus työllisyyteen, talouskasvuun ja sitä kautta myös julkiseen talouteen, Sarkkinen sanoo.
Vasemmistoliiton kartoittamat työllisyystoimet ja rakennusalan tukitoimet olisi mahdollista rahoittaa perumalla Orpon hallituksen kaavailema, lähes miljardin euron yhteisöveroale. Ensi vuonna hallitus paikkaa tätä lähes miljardin euron rahareikää vippaamalla Valtion eläkerahastosta. Siitä eteenpäin yhteisöveron itserahoitus on toiveajattelun varassa.
– Nyt viimeistään Orpo ja Purra saisivat vastata kysymykseen: onko sitä rahaa vai eikö ole? Jos ei ole, niin sitten yhteisöveron alennus on peruttava, Sarkkinen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Hanna Sarkkinenkansanedustaja
Puh:050 512 2606hanna.sarkkinen@eduskunta.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Minja Koskela: Perussuomalaiset laittoivat laskun oikeistohallituksen tuhlailusta suomalaisille vanhuksille17.4.2026 14:13:49 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela tyrmää hallituksen esittämät korotukset vanhuspalveluiden asiakasmaksuihin. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitteli tänään 100 miljoonan euron leikkaukset, joilla korotetaan mm. vanhusten ympärivuorokautisen hoidon ja kotihoidon asiakasmaksuja.
Johannes Yrttiaho: Esitys sormenjälki- ja kuvarekisterien avaamisesta on vedettävä eduskunnasta16.4.2026 14:04:49 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi torstaina lausunnon hallituksen esityksestä, jolla passirekisterin, henkilökorttirekisterin ja Maahanmuuttoviraston rekisterien biometrisiä tietoja, eli sormenjälkiä ja kasvokuvia, voitaisiin niiden alkuperäisestä käyttötarkoituksesta poiketen käyttää laajasti muun muassa rikostorjunnassa ja sotilas- ja siviilitiedustelussa. Valiokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti valiokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen.
Timo Furuholm: On häpeällistä, että uutta vammaislakia käytetään säästötoimena16.4.2026 09:16:00 EEST | Tiedote
Vammaisjärjestöjen kattojärjestö Vammaisfoorumin tuore selvitys paljastaa, että vammaispalveluissa on vakavia puutteita. Lisäksi selvityksen mukaan hyvinvointialueet vaikuttavat käyttävän uutta vammaislakia säästötoimena leikkaamalla vammaisten palveluista: henkilökohtaista apua ja ympärivuorokautista apua on korvattu kotihoidon käynneillä. Vasemmistoliiton kansanedustaja Timo Furuholm pitää tätä häpeällisenä toimintana ja on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
Johannes Yrttiaho: Oikeistohallituksen politiikassa lepo ja palautuminen kuuluvat vain niille, joilla on varaa maksaa15.4.2026 17:03:49 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho arvostelee hallitusta pienituloisille tarkoitettujen tuettujen lomien lopettamisesta. Hän puhui eduskunnan keskustelussa vasemmistoliiton välikysymyksestä hallitukselle. Välikysymyksen aiheena oli hallituksen toiminta köyhyys- ja elinkustannuskriisissä.
Pia Lohikoski: Orpon tietämättömyys suojaosista on paljastavaa15.4.2026 16:34:10 EEST | Tiedote
Lapsiperheköyhyys ei ainoastaan lisäänny vaan se myös syvenee. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Pia Lohikoski kurmuutti pääministeri Orpoa yksinhuoltajaperheiden tilanteesta ja suojaosista vasemmistoliiton välikysymyskeskustelussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme