Teknologiateollisuus ry

Kehysriihipäätökset kirittävät yritysten investointiaikeita, mutta vauhti lopahti kesken

22.4.2026 22:21:26 EEST | Teknologiateollisuus ry | Tiedote

Jaa

Teknologiateollisuus on tyytyväinen hallituksen kehysriihen investointeja ja kasvua vahvistaviin päätöksiin,  joskin hallituksella loppui yritysten T&K-toiminnan kiihdyttämisessä ja osaamistason nostossa vauhti kesken. Epävarman toimintaympäristön aiheuttamia huolia kotimaassa olisi syytä rauhoittaa tukemalla kunnianhimoisemmin vientialan yritysten investointiaikeita sekä kasvu- ja työllisyysodotuksia

Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto.
Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto. Liisa Takala Teknologiateollisuus ry

Hallitus pyrkii edelleen vahvistamaan Suomelle välttämätöntä kasvupolkua. Vientiyritykset ovat kertoneet aikovansa lisätä investointeja erityisesti digitalisaatioon, tekoälyyn sekä tutkimukseen ja kehitykseen (T&K). Myös kone- ja laiteinvestointien määrä on kasvamassa. Hallituksen kehysriihipäätökset antavat näille aikeille hieman lisävauhtia. 

Maailmanpoliittisen turvallisuustilanteen ja sinkoilevan kauppapolitiikan aiheuttaman epävarmuuden vuoksi riskit kasvun tyrehtymiselle ovat kuitenkin yhä suuret. Yritykset tarvitsevat luottamusta, vakautta ja pitkän aikavälin näkyvyyttä Suomen toimintaympäristöön, ja siten ratkaisuilla yritysten T&K-investointien tukemiseksi on suuri merkitys. 

Kasvun nopeuttamisen vaikuttavimpia keinoja ovat T&K-toiminnan lisääminen sekä siihen suuntautuvan lisärahoituksen kohdistaminen aiempaa enemmän yrityksille. Julkinen T&K-rahoitus pienentää yritysten riskejä ja vauhdittaa investointeja, mutta tässä hallituksella jäi vauhti puolitiehen. Sen sijaan positiivista on hallituksen aie selvittää pankkisääntelyn keventämistä, jotta yritysten kasvu ei jäisi kiinni rahoituksesta. 

– Investoinneista käydään nyt Euroopassa erittäin kovaa kilpailua. Julkinen rahoitus voi ratkaista, toteutuuko uusi tutkimus-, teknologia- tai tuotantoinvestointi Suomessa vai muualla. Lisäksi T&K-rahoituksen suuntaaminen jatkossa innovaatioiden kaupallistamiseen nopeuttaisi erityisesti pk-yritysten kasvua ja toisi uusia verotuloja valtiolle, muistuttaa Teknologiateollisuuden toimitusjohtaja Taina Susiluoto.  

Investointien lisäämiseksi tarvitaan vielä toimia 

Myönteistä on, että hallitus ilmoitti pitävänsä kiinni aiemmin tekemistään veropäätöksistä, kuten puhtaan siirtymän investointiverohyvityksestä. Kuitenkin toivottavaa myös jäi: Pk-yritysten investointien kannustamiseksi jatkossa tulisi vakinaistaa koneiden ja laitteiden korotetut poistot sekä laajentaa malli käytettyinä hankittuihin koneisiin ja laitteisiin. Tämä tukisi myös kiertotaloutta, kestävää siirtymää sekä yritysten mahdollisuuksia pidempiaikaiseen suunnitteluun investointeja tehtäessä.   

Hallitus lupaa toteuttaa säädösmuutokset, jotka mahdollistavat valtioneuvostolle mineraalialan hankkeita koskevien luvituspäätösten tekemisen kokonaisharkinnan perusteella. Tilannekatsaus kaivos- ja mineraalialan tilanteesta sekä erityisesti siihen sisällytettävät konkreettiset toimenpiteet toimialan tilanteen vahvistamiseksi ovat tarpeen sekä suomalaisen mineraalialan ekosysteemin että koko eurooppalaisen huoltovarmuuden kannalta. Tulevassa selvityksessä on tärkeää korjata kaivosmineraalivero sellaiseksi, että veron määrässä huomioitaisiin myös toiminnan kannattavuus.  

Myös hallituksen energiajärjestelmää koskevat kasvutoimet ovat kannatettavia. Ydinvoiman lisärakentamisen edistäminen yhdessä pienydinvoiman investointituen kanssa on tärkeä ratkaisu, jolla turvataan puhtaan ja toimitusvarman sähkön saatavuus yhteiskunnan eri sektoreille.  

Talouskasvuamme jarruttaa liian alhaiseksi jämähtänyt inhimillinen pääomamme.   Investointeja tarvitaan jatkossa myös Suomen osaamistason nostoon, sillä pienenä ja vientivetoisena maana ainoa menestymisen mahdollisuutemme perustuu innovaatioihin, huippuosaamiseen ja korkeaan tuottavuuteen. Koulutustason nosto on välttämätöntä pitkäjänteisen kasvun aikaansaamiseksi.  

– Hallitus on aivan oikein kiinnittänyt huomiota nuorten haasteisiin saada ensimmäinen työ- tai harjoittelupaikka. Kannustamme teknologiateollisuuden yrityksiä osallistumaan näihin tärkeisiin talkoisiin tarjoamalla nuorille vielä nykyistä enemmän näitä työmahdollisuuksia. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Teknologiateollisuus ry on elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen vaikuttajaorganisaatio, joka edistää Suomen keskeisimmän vientialan kilpailukykyä ja toimintaedellytyksiä. Suomalaisen teknologiateollisuuden päätoimialoja ovat elektroniikka- ja sähköteollisuus, kone- ja metallituoteteollisuus, metallien jalostus, suunnittelu ja konsultointi sekä tietotekniikka. Teknologiateollisuus vastaa 50 prosentista Suomen viennistä ja 65 prosentista tutkimus- ja kehitysinvestoinneista. Ala työllistää suoraan noin 330 000 ja välillisesti noin 700 000 suomalaista. Jatkuvasti kehittyvä ja ajassa elävä teknologiateollisuus luo perustan suomalaiselle hyvinvoinnille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Teknologiateollisuus ry

Kasvulle ei ole vaihtoehtoa – Teknologiateollisuus esittää seuraavalle hallitukselle viisi ratkaisua8.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote

Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on vahvistaa Suomen kestävää ja vientivetoista kasvua. Teknologian nopea kehitys ja kiristynyt kansainvälinen kilpailu ovat muuttaneet kasvun edellytyksiä perusteellisesti. Teknologiateollisuus esittää seuraavalle hallituskaudelle kasvun vauhdittamiseksi viisi ratkaisua, joilla vahvistetaan Suomen kykyä uudistua, houkutella investointeja sekä synnyttää uutta liiketoimintaa ja vientiä.

Teknologiateollisuus: Budjettiriihen kasvutoimet jäivät vaisuiksi – Investointien edellytyksiä on vahvistettava1.9.2026 20:59:11 EEST | Tiedote

Hallitus ei tehnyt viimeisessä budjettiriihessään uusia, merkittäviä kasvua tukevia päätöksiä. Suomen talous on viimein kääntymässä hyvään suuntaan. Siten kasvun edellytyksiä on vahvistettava määrätietoisesti myös jatkossa takaamalla investointeihin ja kansainvälistymiseen kannustava, kilpailukykyinen ja ennakoitava toimintaympäristö.

Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen – Teknologiateollisuuden tilaukset vahvistuivat5.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Kone- ja metallituoteteollisuuden henkilöstömäärä palasi kesäkuun 2026 lopussa korkeimmalle tasolleen finanssikriisin jälkeen. Myös koko teknologiateollisuuden uudet tilaukset, tilauskannat ja kysyntä vahvistuivat vuoden toisella neljänneksellä. Geo- ja kauppapoliittisesta epävarmuudesta huolimatta kasvun jatkumiselle on hyvät edellytykset.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye