Henkirikoksia tehtiin alkuvuonna edellisvuotista enemmän – myymälävarkauksien aalto jatkuu
23.4.2026 08:01:59 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Poliisin tietoon tuli tammi-maaliskuussa 23 henkirikosta, mikä on neljä enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Myös henkirikoksen yrityksissä nähtiin alkuvuonna selvää kasvua.
Tiedot selviävät Tilastokeskuksen rikos- ja pakkokeinotilastosta.
”Kahden edellisen vuosineljänneksen aikana henkirikoksia on tullut tietoon kaikkiaan 47. Taso on korkea, jos sitä vertaa esimerkiksi vuoteen 2023, jolloin koko vuonna tehtiin 57 henkirikosta”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kimmo Haapakangas sanoo.
Tapon, murhan tai surman yrityksiä tilastoitiin alkuvuonna kaikkiaan 122.
”Tämä on suurin luku koko tilaston historiassa. Vuodentakaiseen verrattuna henkirikoksen yritysten määrä kasvoi peräti kolmanneksella. Neljännesvuosikohtainen luku on ollut yli sadan jo neljä kertaa peräkkäin, kun esimerkiksi 2010-luvulla keskiarvo oli 80:n paikkeilla”, Haapakangas kertoo.
Myös pahoinpitelyjen määrässä oli kasvua tammi-maaliskuussa. Pahoinpitelyjä tuli poliisin tietoon reilut 11 000. Tämä oli noin 7 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
”Erityisesti yksityisasunnossa tapahtuneiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi. Niitä tuli tietoon miltei 14 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna. Myös pahoinpitelyrikosten kokonaismäärässä on havaittavissa pidemmällä aikavälillä kasvua. Taso näyttää vakiintuneen yli 10 000 pahoinpitelyyn neljännestä kohden, kun 2010-luvulla oltiin selvästi alle 9 000:ssa.”
Myymälävarkauksia jälleen runsaasti etenkin Helsingissä
Myymälävarkauksien määrä pysytteli korkealla myös tammi-maaliskuussa. Näpistyksiä ja muita myymälävarkauksia tuli tietoon yhteensä noin 19 600. Kasvua vuodentakaiseen oli 18 %.
”Myymälävarkauksissa on nähty viime aikoina hyvin poikkeuksellista kehitystä. Viimeisen 12 kuukauden aikana myymälävarkauksia on tullut tietoon lähes 81 000. Taso on miltei kaksinkertaistunut 2010-lukuun verrattuna. Muissa varkausrikoksissa ei ole havaittavissa samanlaista kasvua”, Haapakangas toteaa.
Tammi-maaliskuussa noin 30 % kaikista myymälävarkauksista tilastoitiin Helsingin poliisilaitoksen alueella. Helsingin osuus pysyi samana kuin kahtena edellisenäkin neljänneksenä, mutta kasvoi vuodentakaisesta noin viidellä prosenttiyksiköllä.
”Kahden vuoden takaiseen verrattuna näpistysten ja muiden myymälävarkauksien määrä on kasvanut koko maassa 46 %, mutta vain Helsingissä, Ahvenanmaalla ja Sisä-Suomen poliisilaitoksen alueella kasvua on ollut keskimääräistä enemmän. Helsingissä määrä on lisääntynyt jopa 138 prosenttia ja Sisä-Suomessa 47 prosenttia. Ahvenanmaalla varkauksia tulee tietoon niin vähän, ettei niistä ole mielekästä esittää muutosprosentteja.”
Merkittävä poikkeus alueiden joukossa on Oulu, jossa myymälävarkauksien määrä on laskenut selvästi vuoden 2024 tasosta.
“Kahden vuoden takaiseen verrattuna tietoon tulleiden myymälävarkauksien määrä on laskenut Oulun poliisilaitoksen alueella peräti neljänneksellä”, Haapakangas kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo HaapakangasYliaktuaari
Puh:029 551 3252kimmo.haapakangas@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Kotimaisia kieliä puhuvien määrä laski alle viiden miljoonan – väkiluku supistui rekisterisiivouksen vuoksi23.4.2026 08:08:44 EEST | Tiedote
Kotimaisia kieliä eli suomea, ruotsia tai saamea puhuvien määrä Suomessa alitti ennakkotietojen mukaan maaliskuussa viiden miljoonan rajan.
Ulosottovelkojen määrä kasvoi vuonna 202514.4.2026 08:01:35 EEST | Tiedote
Ulosottovelkojen kokonaismäärä kasvoi vuonna 2025 edellisvuoteen verrattuna, vaikka ulosottovelallisten määrä väheni. Vuoden lopussa avointen ulosottovelkojen yhteismäärä oli kahdeksan miljardia euroa. Tämä oli noin 13 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
Suomessa syntyneitä ulkomaalaistaustaisia nyt yli 100 0001.4.2026 08:02:36 EEST | Tiedote
Toisen polven ulkomaalaistaustaisten määrä Suomen väestössä ylitti 100 000 henkilön rajan vuonna 2025. Lisäksi Ukrainan kansalaiset nousivat suurimmaksi ulkomaiden kansalaisten ryhmäksi.
Tilasto vahvistaa: Polttonesteet kallistuivat selvästi maaliskuussa, kevyt polttoöljy eniten31.3.2026 08:02:51 EEST | Tiedote
Iranin sodan vaikutukset näkyivät selkeästi huoltoasemilla maaliskuussa. Polttonesteiden hinnat nousivat, mikä kiihdytti kuluttajahintojen nousuvauhtia edelliskuusta.
Palvelualojen liikevaihto kasvoi edelleen helmikuussa, mutta edelliskuuta vaimeammin31.3.2026 08:02:13 EEST | Tiedote
Palvelualojen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi vuoden 2026 helmikuussa 3,1 % vuodentakaiseen verrattuna. Kaikki palvelualojen päätoimialat olivat kasvussa. Nopeinta liikevaihdon kehitys oli hallinto- ja tukipalvelutoiminnan alalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme