SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Hallitus jätti työntekijät yksin - kehysriihessä ei puututtu työperäiseen hyväksikäyttöön

23.4.2026 10:36:32 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallituksen kehysriihi ei sisältänyt käytännössä lainkaan toimia työntekijöiden hyväksikäytön kitkemiseksi, arvostelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Kansanedustaja Timo Suhosen (sd.) mukaan tämä on vakava epäonnistuminen tilanteessa, jossa työperäinen hyväksikäyttö on kasvanut useilla aloilla, esimerkiksi telakka- ja rakennusteollisuudessa.

”On käsittämätöntä, että hallitus ei tehnyt riihessä mitään konkreettista työntekijöiden hyväksikäytön estämiseksi. Ilmiö on tiedossa ja tunnistettu, mutta toimet puuttuvat,” Suhonen sanoo.

Suhosen mukaan erityisen haavoittuvassa asemassa ovat nuoret ja ulkomaalaistaustaiset työntekijät, joita käytetään hyväksi alipalkkauksella, kohtuuttomilla työehdoilla ja epävarmoilla työsuhteilla.

”Suomeen ei saa muodostua “maan tapaa”, jossa työntekijöiden oikeuksia poljetaan järjestelmällisesti. Rehellisesti toimivat yritykset kärsivät ja työntekijät maksavat hinnan,” Suhonen painottaa.

Hallituksen kehysriihessä painotettiin työllisyyttä ja työvoiman saatavuutta, mutta Suhosen mukaan uskottava työllisyyspolitiikka edellyttää myös työelämän pelisääntöjen valvontaa.

”On ristiriitaista puhua työvoimapulasta ja samaan aikaan katsoa läpi sormien hyväksikäyttöä aloilla, joilla työvoimaa jo on. Työn pitää olla reilua ja lain mukaista, muuten koko järjestelmän uskottavuus murenee,” Suhonen toteaa.

Suhonen vaatii hallitukselta konkreettisia toimia, kuten alipalkkauksen kriminalisoinnin ja ammattiliittojen kanneoikeuden käyttöönoton pikaista valmistelua, valvonnan vahvistamista ja tehokkaampia keinoja puuttua väärinkäytöksiin.

”Nyt hallitus seuraa sivusta, kun työntekijöitä käytetään hyväksi. Se ei ole hyväksyttävää,” Suhonen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Saku Nikkanen: Hallitus leikkaa lähes 400 miljoonaa euroa hyvinvointialueilta17.6.2026 09:17:58 EEST | Tiedote

Hallintovaliokunta sai eilen 16.6. valmiiksi mietintönsä hyvinvointialueiden rahoituslakiin esitetyistä muutoksista. SDP:n hallintovaliokunnan jäsenet vaativat vastalauseessaan esityksen hylkäämistä. Hallitus perustelee muutoksia tarpeella kehittää rahoitusmallia vastaamaan paremmin hyvinvointialueiden erilaisia olosuhteita, palvelutarpeita ja alueellisia haasteita. Samalla esitys kuitenkin vähentää hyvinvointialueiden rahoitusta lähes 400 miljoonalla eurolla.

SDP:n Joona Räsänen: Käänne taloudessa ja työllisyydessä jää seuraavan hallituksen vastuulle16.6.2026 14:28:41 EEST | Tiedote

-Hallituspuolueet ovat pitkin kevättä leijuneet ilmassa hehkuttaen puheissaan Suomen talouden käännettä, mutta valtiovarainministeriön uusi talousennuste vetää jalat tukevasti takaisin maanpinnalle. Työttömyys on lähtenyt uudelleen nousuun, velkaantuminen jatkuu ja talouden ripeämpi kasvu siintää jälleen ensi vuodessa. Positiivinen käänne taloudessa ja työllisyydessä jääkin seuraavan hallituksen vastuulle, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye