KUTSU MEDIALLE: Ruoka vahvistaa Suomea – Elintarvikepäivä kokoaa alan Finlandia-talolle 5.5.2026
24.4.2026 09:32:06 EEST | Elintarviketeollisuusliitto ry | Kutsu
Ruoka kytkeytyy vahvasti turvallisuuteen, talouteen, hyvinvointiin ja arjen valintoihin. Tänä keväänä kytkökset ovat ajankohtaisempia kuin koskaan.
Mikä on ruuan rooli tulevaisuuden Suomessa? Millaisia ratkaisuja alalla rakennetaan juuri nyt? Miten ruoka vahvistaa Suomea?

Vastauksia on tarjolla ruoka-alan odotetuimmassa vuosittaisessa tapahtumassa Elintarvikepäivässä, joka kokoaa satoja alan asiantuntijoita, yritysjohtajia ja päättäjiä ruuan moninaisen merkityksen pariin.
Päivän teemassa pureudutaan konkreettisesti siihen, miten ruoka-ala rakentaa Suomen vahvuutta. Aihetta tarkastellaan useista näkökulmista ja elävän elämän yritysesimerkein.
- Voimaa vientiin, viennistä voimaa: Miten suomalainen ruoka löytää kasvua kansainvälisiltä markkinoilta?
- Vahvuudeksi osaaminen: Kilpailukyky syntyy ihmisistä. Mistä osaajat tulevat ruoka-alalle?
- Merkittävät merkinnät: Ymmärtääkö kuluttaja ruokaa koskevan tiedon? Miten tieto ohjaa kuluttajan valintoja?
- Keksinnöistä kasvua: Innovaatiot vauhdittavat uudistumista, mutta missä syntyy seuraava suomalainen ruokainnovaatio?
- Hyvällä ravitsemuksella vahvaksi: Miten ruoka voi aidosti parantaa suomalaisten hyvinvointia?
- Kestävyyttä datalla: Data tuo läpinäkyvyyttä ja kilpailuetua, mutta miten se ratkaisee ruokajärjestelmän kestävyyshaasteita?
Kiinnostuitko?
Elintarvikepäivä tarjoaa mahdollisuuden tehdä juttuja nopeasti ja ajankohtaisesti! Median edustajat (edellytämme lehdistökorttia) ovat lämpimästi tervetulleita tapahtumaan maksutta. Ilmoittautuminen vaaditaan.
Elintarvikepäivä on livetilaisuus eikä sitä striimata tai tallenneta. Kasvokkaiset kohtaamiset ovat päivän ydintä asiantuntijapuheenvuorojen, tapahtuman monipuolisen näyttelyalueen ja herkullisen ruuan lisäksi.
Elintarvikepäivä 2026
🗓️ Tiistai 5.5.2026
⏰ Ohjelma alkaa klo 9.00, päätösbuffet klo 16.30
📍 Finlandia-talo, Helsinki
🌐 Katso ohjelma ja puhujat www.elintarvikepäivä.fi
➡️Ilmoittaudu pikaisesti tästä linkistä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marleena TanhuanpääJohtajaETL
Elintarvikelainsäädäntö, ravitsemus, t&k, Elintarvikepäivä, Elintarvikkeiden Tutkimussäätiö
Hannele Mayer-PirttijärviViestintäpäällikköETL
Puh:040 757 2379hannele.mayer-pirttijarvi@etl.fiTietoa julkaisijasta
Elintarviketeollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.
Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.
Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 44 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.
Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry
Budjettiriihessä vauhditettava yritysten, ei kustannusten kasvua13.8.2026 10:17:51 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) vaatii hallitukselta budjettiriihessä päätöksiä, jotka vauhdittavat yritysten kasvua, kannustavat investointeihin, tukevat puhdasta siirtymää ja turvaavat toimivat elintarvikemarkkinat. Samalla on vältettävä uusia kustannuksia, jotka heikentäisivät suomalaisen ruoka-alan kilpailukykyä.
Uusia asiantuntijoita Elintarviketeollisuusliittoon4.8.2026 10:49:51 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliittoon (ETL) on nimitetty kaksi uutta asiantuntijaa: Antti Vaaja neuvottelujohtajaksi ja Kati Sinda johdon assistentiksi.
Afrikkalainen sikarutto ei vaaranna ruokaturvallisuutta31.7.2026 10:18:04 EEST | Tiedote
Ruokaviraston mukaan Suomessa Virolahdella on todettu villisiassa afrikkalaista sikaruttoa (African swine fever, ASF). Afrikkalainen sikarutto on lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä eläintauti. Se ei vaaranna elintarviketurvallisuutta eikä tartu ihmisiin.
ETL varoittaa suomalaisesta ylitulkinnasta viherpesudirektiivin toimeenpanossa3.7.2026 09:49:34 EEST | Tiedote
Elintarviketeollisuusliitto (ETL) pitää tärkeänä, että vihreän siirtymän kuluttajansuojadirektiivin kansallisessa toimeenpanossa tunnistetaan yritysten arjen todellisuus. Heinäkuun alussa vahvistettu kuuden kuukauden siirtymäaika ei tuo teollisuudelle riittävää helpotusta, jos yritysten käytännön realiteetit eivät näy viranomaisten ohjeistuksessa ja valvonnassa.
Suomalaiset toivovat kohtuuhintaista ruokaa ja turvaa kotimaiselle tuotannolle2.7.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset haluavat päättäjien pitävän ruuan hinnan kohtuullisena ja turvaavan kotimaisten elintarvikkeiden saatavuuden. Tämä käy ilmi Elintarviketeollisuusliiton (ETL) teettämästä kansalaiskyselystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme