Juristiliitto tuomitsee yksittäisen käräjänotaarin maalittamisen
23.4.2026 16:24:51 EEST | Juristiliitto - Juristförbundet | Tiedote
Juristiliitto tuomitsee jyrkästi sen, että käräjäoikeuden yksittäinen notaari on joutunut sosiaalisessa mediassa järjestelmällisen häirinnän kohteeksi Elokapinaa koskeneen käräjäoikeuden ratkaisun vuoksi. Juristiliitto puolustaa oikeusalan ammattilaisten työturvallisuutta ja työrauhaa.
Oikeudellisia ratkaisuja saa kritisoida, mutta yksittäiseen lainkäyttäjään kohdistuva painostus, perättömien väitteiden levittäminen ja henkilöön käyvä kampanjointi eivät kuulu oikeusvaltioon.
– Tuomioistuinten tehtävä on ratkaista asiat riippumattomasti ja puolueettomasti. Oikeusvaltio edellyttää, että oikeusalan ammattilaiset voivat tehdä työnsä ilman henkilökohtaista painostusta tai pelkoa, toteaa Juristiliiton toiminnanjohtaja Jore Tilander.
Tyytymättömyys käräjäoikeuden ratkaisuun kuuluu käsitellä laillisilla muutoksenhakukeinoilla, ei sosiaalisessa mediassa yksittäistä henkilöä vastaan suunnatulla painostuksella. Käräjäoikeuden ratkaisuun voi hakea muutosta valittamalla, ja tätä varten on olemassa selvä oikeudellinen menettely.
– Jos yksittäisiin ratkaisijoihin kohdistuva maalittaminen normalisoituu, kyse ei ole vain yksittäisten oikeudenhoidon ammattilaisen asemasta. Kyse on tuomioistuinten riippumattomuudesta ja lopulta jokaisen oikeusturvasta, Tilander korostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne LaukkanenJohtaja, viestintä ja vaikuttaminen
Puh:040 588 1925janne.laukkanen@juristiliitto.fiJuristiliitto - Juristförbundet
Juristiliitto on kaikkien juristien ja oikeustieteen opiskelijoiden yhteinen etu- ja palvelujärjestö. Meitä on yhteensä jo 16 000! Rakennamme oikeudenmukaista Suomea, jossa oikeus kuuluu kaikille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Juristiliitto - Juristförbundet
Kehysriihen leikkaukset vaarantaisivat oikeusvaltion – seurauksena entistä pidemmät käsittelyajat17.4.2026 09:23:44 EEST | Tiedote
Kuluvalla vaalikaudella hallitus on kohdentanut oikeudenhoitoon määräaikaista lisärahoitusta ja toteuttanut myös oikeusprosesseja sujuvoittavia uudistuksia, jotka ovat olleet välttämättömiä oikeusvaltion toiminnan kannalta. Ensi viikon kehysriihessä oikeudenhoitoa uhkaavat kuitenkin miljoonaleikkaukset. Juristiliitto vaatii, että tällä vaalikaudella saavutettuja hyötyjä ei tuhota oikeudenhoitoon kohdistuvilla säästöillä. Toimiva oikeusvaltio on merkittävin yhteiskunnan kokonaisturvallisuutta vahvistava rakenne.
Liisa Aro Juristiliiton uudeksi toiminnanjohtajaksi24.3.2026 09:45:05 EET | Tiedote
Liisa Aro, OTM, s. 1974, on valittu Juristiliiton uudeksi toiminnanjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuun aikana.
Oikeusguru-kilpailun pääpalkinnot Helsinkiin ja Nurmoon – palkintona opiskelupaikka oikiksesta8.12.2025 15:37:04 EET | Tiedote
Lukiolaisten Oikeusguru-kilpailun on voittanut Eeli Kaijalainen, joka opiskelee Helsingissä Oulunkylän yhteiskoulun lukiossa. Kaijalainen ja kilpailussa toiseksi sijoittunut Lotta Suomela Nurmon lukiosta palkittiin oikeustieteen opiskelupaikoilla. Juristiliiton sekä Historian ja yhteiskuntaopin opettajien liiton HYOLin järjestämän kilpailun finaali ratkottiin tänään 8.12.2025 Helsingissä korkeimmassa hallinto-oikeudessa.
Budjettiriihestä ei lisäleikkauksia oikeushallintoon3.9.2025 14:22:29 EEST | Tiedote
Budjettiriihessä ei osoitettu suoria lisäleikkauksia oikeushallintoon. Juristiliitto on tähän tyytyväinen, sillä jo aiemmin puoliväliriihessä sovitut leikkaukset kurittavat myös oikeudenhoitoa, vaikka hallituksen leikkuri on koskettanut sitä vähemmän kuin useimpia muita hallinnon sektoreita. Nyt budjettiriihessä esitettiin eräiden tuomioistuinten ja ulosottolaitoksen toimintamenoihin yhteensä noin 1,1 miljoonan lisäystä käytettäväksi toimipaikkojen rahoitukseen.
Juristiliitto tyrmää yliopistoihin kohdistuvat säästöt7.8.2025 12:37:33 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön budjettiehdotuksen mukaan yliopistojen rahoituksesta ollaan säästämässä seuraavien vuosien aikana. Juristiliitto vastustaa esitystä. Oikeustieteellinen opetus ja tutkimus kamppailevat jo nyt riittämättömän rahoituksen puristuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme