Yrittäjägallup: Pk-yritysten rahoituksen saanti lievästi parantunut – ”Tämä ei ole vielä sitä, mitä pankit ovat lupailleet”
27.4.2026 08:35:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Pk-yritysten rahoituksen saatavuus on helpottunut lievästi syksystä, ilmenee Yrittäjägallupista. Edelleen noin joka viides pk-yritys kertoo rahoituksen vaikeutuneen viimeisen vuoden aikana, mutta 59 prosenttia arvioi tilanteen pysyneen ennallaan – lokakuussa osuus oli 51 prosenttia. Rahoitus estää yhä lähes puolet hankkeista ainakin osittain, ja osa yrityksistä ei pysty vastaamaan kysynnän kasvuun. Kehysriihessä hallitus teki päätöksen rahoituksen vauhdittamiseksi.

”Tämä ei ole vielä sitä, mitä pankit ovat lupailleet. Muutos on niin vähäinen, ettei pankkien ilmoittama halu keventää luottopolitiikkaa näy vielä yritysten arjessa”, Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen sanoo.
Yhtenä parantumisen syynä voi olla valtion erityisrahoitusyhtiö Finnveran mikroyrityksille uudelleen avaama kasvurahoitus.
”Suurimmissa pk-yrityksissä ja erityisesti teollisuudessa rahoitushaasteet ovat edelleen merkittäviä. Myös alkutuotannossa ongelmat ovat suuria, mutta Finnveran laajentuva rooli voi jatkossa helpottaa tilannetta”, Malinen sanoo.
Rahoitushaasteet kohdistuvat eniten vähintään viiden henkilön mikroyrityksiin ja sitä suurempiin pk-yrityksiin. Teollisuus ja alkutuotanto raportoivat suurimmista vaikeuksista.
Hankkeita toteutuu hieman aiempaa enemmän
Hankkeita jää nyt hieman aiempaa harvemmin kokonaan toteutumatta, mutta rahoitus estää edelleen lähes puolet hankkeista ainakin osittain. Yli yhdeksän henkilön pk-yrityksissä pullonkaulat näkyvät erityisen selvästi.
”Positiivista on, että yhä harvempi yritys joutuu tinkimään kasvusta rahoitusongelmien vuoksi. Silti noin kolmannes yrityksistä kertoo, ettei rahoitusvaikeuksien vuoksi kykene vastaamaan kysynnän kasvuun. Kun talous alkaa elpyä, rahoituksen saatavuus voi olla kasvu este”, Malinen sanoo.
Yksi viidestä yrityksestä arvioi edelleen, että rahoitusongelmat ovat hidastaneet kasvua. Yrityksistä 71 prosenttia raportoi, etteivät rahoitushaasteet hidasta kasvua, kun lokakuussa 2025 vastaava luku oli 65 prosenttia.
Kehysriihessä kirjaus kasvurahoitukselle
Kehysriihessä tehtiin tärkeä päätös pienten yritysten rahoituksen saannin parantamiseksi. Rahoituslainsäädäntöä muutetaan siten, että rahoitusjärjestelmä tukee nykyistä paremmin pk-yritysten kasvua investointeja ja kilpailukykyä.
”Hallitus voi ensivaiheessa poistaa yritysrahoituksen kannalta haitallisen tai tarpeettoman kansallisen lisäsääntelyn. Rahoitusvaikeuksien taustalla ei ole kuitenkaan pelkkä sääntely, vaan vahvasti myös pankkien oma luottopolitiikka ja perusteeton riskin kaihtaminen. Jos pankit eivät tee muutoksia näissä, lainsäädännön muutoksilla ei ole suurta vaikutusta”, Malinen sanoo.
Pidemmällä aikavälillä on tärkeää, että Suomi vaikuttaa kunnianhimoisesti EU:ssa käynnissä olevan finanssialan sääntelyn selkeyttämiseen siten, että siitä saadaan kokonaisuus, joka antaa alalle paremmat mahdollisuudet tukea yritysten ja talouden kasvua.
Pankkikilpailua tarvitaan
OP on edelleen selvästi pk-yritysten pääpankki 47 prosentin osuudella. Yrittäjägallupin mukaan Nordean osuus on kasvanut kolmella prosenttiyksiköllä lokakuusta samalla, kun OP:n osuus on vastaavasti pienentynyt. Oma Säästöpankin osuus on kahdeksan prosenttia ja Dansken viisi.
”Pankkikilpailu on äärimmäisen tärkeää yritysten kilpailukykyisen rahoituksen turvaamiseksi”, Malinen korostaa.
Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 1.–9.4.2026. Siihen vastasi 1 059 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,8 prosenttiyksikköä suuntaansa. Tutustu tuloksiin lisää tästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri Malinenjohtava ekonomisti
Puh:050 434 5952petri.malinen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Alustatyötä on voitava tehdä myös yrittäjänä8.7.2026 20:43:49 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantaisessa työryhmässä valmisteltu luonnos alustatyölaiksi on lähetetty lausuntokierrokselle tänään. Lailla pannaan täytäntöön EU:n alustatyödirektiivi. – Direktiivi ei tee alustatyöstä automaattisesti työsuhteista. Suomen Yrittäjille on tärkeää, että alustatyötä on mahdollista tehdä jatkossakin yrittäjänä, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työnantajille esitetty laiminlyöntimaksu on monin tavoin ongelmallinen6.7.2026 11:41:57 EEST | Tiedote
Työnantajille esitetään uutta laiminlyöntimaksua tilanteisiin, joissa työaika-asiakirjoissa on puutteita. Esitys perustuu ministerivaliokunnan linjaukseen, jonka tarkoituksena on erityisesti työperäisen hyväksikäytön torjunta. Suomen Yrittäjät pitää esitysluonnosta osittain ongelmallisena. – Muutos alentaisi sanktiokynnystä myös tilanteissa, joissa työntekijöille ei ole aiheutunut minkäänlaista vahinkoa. Se myös kohtelisi yrityksiä epäyhdenvertaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Työelämägallup: Merkittävä muutos – enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalakia6.7.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalain säätämistä, osoittaa Työelämägallup. Työelämässä olevista 58 prosenttia katsoo, että Suomeen tulisi säätää lailla vähimmäispalkka. Eri mieltä on 16 prosenttia, ja 26 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Minimipalkka selkeyttäisi työelämän pelisääntöjä ja toisi turvaa esimerkiksi nuorille, Suomen Yrittäjät perustelee.
Yrittäjät: Kesälomia kannattaa siirtää3.7.2026 08:26:10 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tukee vahvasti opetusministerin ehdotusta koulujen kesälomien siirtämisestä. Yrittäjät olisi myös valmiita siirtämään lomia niin, että elokuu olisi kokonaisuudessaan kesäkuukausi. Tänään päättyy lausuntoaika opetusministerin muistiosta, jossa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.
Työelämägallup: Lainsäädäntö rauhoitti työmarkkinoita – lakkoja ei koeta enää yhtä liiallisiksi2.7.2026 11:21:52 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista noin kolmannes (31 %) on sitä mieltä, että Suomessa on liikaa lakkoja. Eri mieltä on 56 prosenttia ja 13 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Lakkojen määrää liiallisena pitävien osuus on laskenut viime kesästä, 38 prosentista 31 prosenttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme