POWER laajentaa verkostoaan Pohjois-Savoon – Iisalmen Gigantti siirtyy POWER-ketjuun 1.5.2026
28.4.2026 16:18:52 EEST | Power Finland Oy | Tiedote
POWER laajentaa verkostoaan Iisalmessa, kun Gigantti-myymälä siirtyy POWER-brändin alle 1.5.2026. Kauppiasvetoinen liike jatkaa toimintaansa entisellä paikallaan, ja asiakkaille muutos näkyy erityisesti uudistuneena ilmeenä sekä aiempaa laajempana tuotevalikoimana.

Iisalmen Gigantti-kauppiasmyymälä siirtyy POWER-brändin alle 1. toukokuuta 2026 alkaen. Myymälä jatkaa toimintaansa kauppiasvetoisena POWER-myymälänä. Asiakkaille muutos näkyy ennen kaikkea uutena ilmeenä ja aiempaa laajempana valikoimana.
Iisalmen myymälän omistaa Duka Oy, ja se on toiminut paikkakunnalla Gigantti-myymälänä 15 vuoden ajan. Myymälän vuosittainen liikevaihto on noin 4,9 miljoonaa euroa, ja se on Iisalmen talousalueen merkittävin elektroniikan ja kodinkoneiden vähittäiskauppias, työllistäen 10 henkilöä.
”Olemme erittäin iloisia siitä, että Iisalmen kauppias liittyy POWER-perheeseen. Tämä on osa pitkäjänteistä kasvustrategiaamme, jossa omien myymälöiden ja kauppiasvetoisten myymälöiden toimiva yhdistelmä on aivan keskeisessä roolissa. Muutoksen myötä olemme jälleen yhden askeleen lähempänä asiakkaitamme”, POWER Finlandin toimitusjohtaja Juha-Mikko Saviluoto kertoo.
POWER kehittää myymäläverkostoaan aktiivisesti sekä saavutettavuuden, asiakaskokemuksen että liiketoiminnallisten tavoitteiden näkökulmasta.
”Iisalmen myymälällä on alueellaan erinomainen maine, ja se tunnetaan laadukkaasta asiakaspalvelusta. Se sopii arvoiltaan ja toimintatavoiltaan POWERiin erittäin hyvin. On hienoa saada osaava tiimi osaksi meidän joukkuettamme, tekemään kauppaa POWER-brändin väreissä”, Saviluoto sanoo.
Myös Iisalmen myymälässä ollaan uudistuksesta innoissaan.
”Odotamme muutosta innolla. POWER on kasvanut Suomen markkinassa vakuuttavalla tavalla, ja on hienoa päästä mukaan tähän kehitykseen. Vaikka moni asia uudistuu, kaikkein tärkein pysyy ennallaan: sama tuttu henkilöstö, samat kasvot tiskillä ja sama asiakaslähtöinen toimintamalli, joka on toiminut Iisalmessa hyvin jo vuosia. Olemme rakentaneet hyvää myymälää pitkäjänteisesti, ja se sama työ jatkuu nyt POWERin tukemana, myymäläpäällikkö Marja Juntunen toteaa”.
Aikataulu
- Brändinmuutos käynnistyy 1.5.2026.
- Myymälän ovet avataan asiakkaille uuden brändin alla keskiviikkona 6.5.2026.
- Viralliset avajaiset tarjouskampanjan muodossa järjestetään perjantaina 15.5.2026.
Lisätietoja medialle
Juha-Mikko Saviluoto, toimitusjohtaja, POWER Finland Oy
Sähköposti: juha-mikko.saviluoto@power.fi
Puhelinnumero: 040 047 3378
Marja Juntunen, myymäläpäällikkö
Puhelinnumero: 050 413 4053
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha-Mikko SaviluotoToimitusjohtajaPower Finland Oy
Puh:040 047 3378etunimi.sukunimi@power.fiPower Finland Oy
Power Finland kuuluu pohjoismaiseen Power International AS -konserniin, joka toimii Suomessa, Norjassa, Tanskassa ja Ruotsissa. Konsernin liikevaihto on yli 2 miljardia euroa, mikä tekee meistä yhden Pohjoismaiden merkittävimmistä kodinelektroniikan toimijoista.
Power-ketjun toiminta perustuu äärimmäiseen kustannustehokkuuteen ja laajaan valikoimaan tunnettuja brändejä. Tavoitteenamme on tarjota asiakkaillemme markkinoiden kilpailukykyisimmät hinnat kaikissa kanavissamme – siksi myymälöissämme on aina sama halpa hinta kuin Power.fi-verkkokaupassa. Suomessa Powerilla on kattava, yli 40 myymälän verkosto, joka yhdessä vahvan verkkokaupan ja Ruotsissa sijaitsevan pohjoismaisen keskusvaraston kanssa takaa nopeat toimitukset.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Power Finland Oy
POWER vahvistaa asemaansa – kuusi myymälää liittyy ketjuun4.3.2026 12:00:00 EET | Tiedote
POWER vahvistaa asemaansa Suomessa, kun yrittäjä Mikko Nguyenin omistamat kuusi Gigantin myymälää siirtyvät osaksi POWER-verkostoa. Myymälät sijaitsevat Järvenpäässä, Kotkassa, Salossa, Klaukkalassa, Porvoossa ja Lohjalla. Tämän myötä myymälät jatkavat huhtikuun alusta alkaen POWER kauppiasmyymälöinä.
Olympialaiset muuttavat olohuoneet kisakatsomoiksi – Jättiruudut ja teräväpiirto mullistavat suomalaisten katselukokemuksen6.2.2026 14:14:14 EET | Tiedote
Olympialaiset ovat aina näkyneet ruudulla, mutta ruutu on muuttunut: Olympialaiset ovat seuranneet suomalaista arkea jo vuosikymmeniä. Kun ensimmäiset kisat nähtiin televisiosta, kokoonnuttiin pienten mustavalkoruudun ääreen tarkasti valittuna ajankohtana. Värilähetykset, myöhemmin litteät näytöt, HD-kuva ja suuremmat ruutukoot ovat tuoneet kisat askel askeleelta lähemmäs katsojaa. Tänä päivänä olympialaisia ei enää vain katsota, vaan ne koetaan. Tämä näkyy suoraan kodinelektroniikan markkinadatassa: kuluttajat päivittävät nyt televisioitaan yhä suurempiin kokoluokkiin, päästäkseen osaksi aitoa kisatunnelmaa.
Tutkimus paljastaa joululahjojen palautusrumban todelliset syyt19.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Powerin tuoreen joulututkimuksen mukaan valtaosa lahjapalautuksista johtuu väärästä mallista, tuplalahjasta tai siitä, ettei lahja vastannut saajan tarpeita. Laatuongelmat ovat palautusten syynä vain harvoin. Tutkimukseen vastasi 300 suomalaista kuluttajaa marraskuussa 2025.
Suomalaisten jouluostoskäyttäytyminen on muuttunut: tutkimus paljastaa 4 muutosta ja yllättävän trendin15.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Powerin tuore joulututkimus paljastaa, että suomalaisten lahjaostaminen on muuttunut monikanavaiseksi ja joustavaksi. Käytettyjen ja uusien lahjojen yhdistäminen on noussut selväksi trendiksi, ostokset painottuvat viimeisiin päiviin ennen joulua ja lahjoissa suositaan arkea keventäviä laitteita. Kyselyyn vastasi 300 suomalaista marraskuussa 2025.
Nämä 7 teknologialahjaa ovat suomalaisten joulutoivelistan kärjessä8.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomalaiset valitsevat tänä jouluna lahjoja, joista on iloa ja konkreettista hyötyä arkeen. Powerin tuore joulututkimus paljastaa, että teknologialahjat koetaan “varmaksi valinnaksi”, ja toivelistojen kärjessä korostuvat käytännölliset, arkea helpottavat laitteet. Kyselyyn vastasi 300 suomalaista kuluttajaa marraskuussa 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme