Akava: Määräaikaisten työsuhteiden sääntely heikentyy – valiokunnasta oikeansuuntaisia mutta riittämättömiä muutoksia
29.4.2026 14:36:21 EEST | Akava ry | Tiedote
Eduskunnan käsittelyssä oleva esitys sallisi määräaikaisen työsuhteen solmimisen ilman perustetta. Akava korostaa, että muutos heikentää työntekijöiden asemaa, lisää epävarmuutta työelämässä ja murentaa työoikeuden keskeisiä periaatteita. Valiokuntakäsittelyssä esitykseen tuli tärkeitä tarkennuksia, jotka eivät kuitenkaan poista esityksen keskeisiä ongelmia, Akava huomauttaa.
Keskeinen valiokuntakäsittelyssä tehty muutos rajaa ilman perustetta solmittavien määräaikaisten työsopimusten määrää: tällainen määräaikainen työsopimus olisi mahdollista solmia saman työnantajan kanssa vain kerran vuoden aikana. Tämä rajaus vähentää väärinkäytön riskiä ja on askel oikeaan suuntaan.
– Arviomme on, että muutokset eivät poista esityksestä sen keskeisiä ongelmia. Perustellun syyn vaatimuksesta luopuminen heikentää työntekijän suojaa ja lisää perusteettomien määräaikaisuuksien ketjuttamisen riskiä. Tämä voi johtaa vakituisen työn korvaamiseen määräaikaisuuksilla ja epävarmuuden pitkittymiseen ilman hyväksyttävää syytä, sanoo Akavan työmarkkinajohtaja Ville Kopra.
– Korostamme, että muutos heikentää työelämän ennakoitavuutta ja tasapainoa sekä siirtää riskiä työnantajilta työntekijöille. Sääntelyn väljentyminen voi lisätä tilanteita, joissa määräaikaisuutta käytetään ilman todellista tarvetta, Kopra jatkaa.
– Vastustamme perusteettomien määräaikaisuuksien mahdollistamista lakiehdotuksen mukaisesti, sillä näemme sen tuovan raskaus- ja perhevapaasyrjintää mukanaan. Muutoksella heikennetään myös nuorten ja ulkomaalaistaustaisten työntekijöiden asemaa työmarkkinoilla, Kopra toteaa.
Akava pitää valitettavana, että esityksen keskeisiä ongelmia ei tunnistettu riittävän varhaisessa vaiheessa.
– On harmillista, että työministeri Marttinen ei valmisteluvaiheessa arvioinut esityksen keskeisiä sudenkuoppia. Lainsäädännön valmistelussa olisi pitänyt varmistaa jo alun perin, ettei työntekijöiden suojaa heikennetä perusteettomasti, Kopra sanoo.
Akava vaatii, että lainsäädäntöä arvioidaan uudelleen ja että määräaikaisten työsuhteiden käytön perusteluvelvollisuus palautetaan seuraavalla vaalikaudella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Kopratyömarkkinajohtaja
Puh:+358408261358ville.kopra@akava.fiAkava ry
Akava on korkeakoulutettujen ja korkeakouluopiskelijoiden palkansaajakeskusjärjestö. Edustamme 35 jäsenliittoa, joissa on yli 600 000 jäsentä. Tavoitteenamme on hyvä ja tuottava työelämä, joka perustuu korkeaan osaamiseen. Sen avulla voimme saavuttaa vahvan työllisyyden ja luoda vastuullista talouskasvua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Työmarkkinakeskusjärjestöjen yhteiset vaaliviestit: Vahvistuva EU on koko Suomen etu8.5.2026 10:07:48 EEST | Tiedote
Maailmanpolitiikan kriisiaikoina Eurooppa on Suomelle tärkeämpi kuin koskaan. Työmarkkinakeskusjärjestöt esittävät, että maamme tuleva hallitus ajaisi EU-politiikassaan merkittäviä integraatioloikkia, joilla Euroopasta tehtäisiin taloudellisesti, teknologisesti, puolustuksellisesti ja demokratia-arvoiltaan entistä vahvempi.
Akava: Nopeampi väylä pysyvään oleskelulupaan vahvistaisi Suomen kasvua6.5.2026 11:38:17 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee Akavan mielestä kunnianhimoisempaa ja ennakoitavampaa maahanmuuttopolitiikkaa talouskasvun turvaamiseksi. Akava esittää, että nopeampaan pysyvän oleskeluluvan saamiseen luodaan uusi pisteytykseen perustuva väylä, joka täydentää nykyistä järjestelmää ja helpottaa kansainvälisten osaajien juurtumista Suomeen.
SAK, Akava ja STTK: Kesäduunari-info avataan 5.5. – maksutonta neuvontaa kesätyöntekijöille koko kesän ajan29.4.2026 08:13:18 EEST | Tiedote
Kesäduunari-info avataan jälleen tiistaina 5.5.2026. Maksuton neuvontapalvelu vastaa kesätyöntekijöiden kysymyksiin elokuun loppuun asti. Palvelun tarjoavat palkansaajien keskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK.
Kutsu medialle: Ratkaisuja kansainvälisten osaajien sitouttamiseen, mediatilaisuus 6.5.27.4.2026 13:42:33 EEST | Kutsu
Akava esittelee tilaisuudessa mallin, joka mahdollistaa kotoutumisen ja työllistymisen kannalta potentiaalisimmille osaajille nopeamman väylän pysyvän elämän ja uran rakentamiseen Suomessa.
Akava: hallitus epäonnistuu sairauspoissaolojen puolittamisessa22.4.2026 21:32:34 EEST | Tiedote
Akava on pettynyt siihen, että hallitus ei tehnyt päätöstä psykososiaalisen kuormituksen asetuksen säätämisestä. Se olisi vähentänyt mielenterveysperusteisia kustannuksia ja edistänyt työllisyyttä. Hallituksen kehysriihessään päättämät työllisyys- ja kasvutoimet jäivät Akavan mielestä kovin pieniksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme