Kysely: Valtaosa suomalaisista huolissaan konflikteista – lähes jokainen arvostaa avustusjärjestöjen työtä
5.5.2026 05:00:00 EEST | Pelastakaa Lapset ry | Tiedote
Sotien ja konfliktien lisääntyminen herättää suomalaisissa laajaa huolta, mutta luottamus avustusjärjestöihin säilyy vahvana. Pelastakaa Lasten tuoreen kyselyn mukaan 82 prosenttia on huolissaan sotien ja konfliktien lisääntymisestä, ja lähes yhdeksän kymmenestä (87 %) pitää järjestöjen työtä kriisialueilla tärkeänä. Noin kaksi kolmasosaa katsoo, että valtion tuki humanitaariselle työlle tulisi pitää vähintään nykyisellä tasolla.

Verianin huhtikuussa 2026 Pelastakaa Lapsille toteuttama kysely piirtää ajantasaisen kuvan suomalaisten näkemyksistä maailmantilanteesta sekä lasten asemasta kriiseissä. Kyselytutkimukseen vastasi 1 018 täysi‑ikäistä mannersuomalaista.
Huoli sotien ja konfliktien lisääntymisestä on yleistä kaikissa vastaajaryhmissä, mutta naiset ovat miehiä selvästi huolestuneempia. Ero ryhmien välillä on 15 prosenttiyksikköä (89 % vs. 74 %).
Ikäryhmittäin suurinta huolta maailmantilanteesta kantavat kaikkein nuorimmat vastaajat, 18–29-vuotiaista huolissaan on 87 prosenttia. Nuorimmassa ikäluokassa korostuu myös lasten auttamisen tärkeys (94 %).
Pelastakaa Lasten pääsihteeri Kaisa Leikola pitää kyselyn tuloksia merkittävinä lasten näkökulmasta.
– Sodissa ja konflikteissa lasten arki ja turvallisuus järkkyvät. Koulunkäynti keskeytyy, perheet joutuvat pakenemaan kodeistaan ja lapset altistuvat väkivallalle, menetyksille ja jatkuvalle pelolle. Kyselyn tulokset osoittavat, että suomalaiset tunnistavat lasten erityisen hauraan aseman ja pitävät heidän tukemistaan tärkeänä, Kaisa Leikola sanoo.
Lähes kaikki suomalaiset pitävät avustusjärjestöjen työtä kriisialueilla tärkeänä
Kysely osoittaa vahvaa luottamusta avustusjärjestöjen tekemään humanitaariseen työhön. Suomalaisista 87 prosenttia pitää avustusjärjestöjen tekemää työtä kriisialueilla tärkeänä. Naisvastaajista avustusjärjestöjen työtä tärkeänä pitää lähes kaikki (94 %).
Lähes puolet vastaajista (49 %) arvioi, että suomalaisilla on velvollisuus auttaa kriisien ja konfliktien keskellä eläviä lapsia. Hieman yli kolmannes (34 %) arvioi, että velvollisuus auttaa riippuu tilanteesta. Kielteisesti auttamisvelvollisuuteen suhtautuu vain 13 prosenttia vastaajista.
Kyselyssä tarkasteltiin myös näkemyksiä Suomen valtion roolista kriisialueilla elävien lasten tukemisessa. Noin kaksi kolmasosaa suomalaisista (69 %) katsoo, että valtion nykyinen tukitaso on sopiva tai että sitä tulisi lisätä. Avun vähentämisen kannalla on vain 16 prosenttia suomalaisista.
– Tämä osoittaa, että kriisialueiden lasten hyvinvointi ei ole suomalaisille toissijainen asia edes tällä hetkellä vallitsevassa vaikeassa taloustilanteessa. Laaja tuki lasten auttamiselle kertoo siitä, että lapset nähdään ensisijaisesti lapsina, eikä kriisien osapuolina, Leikola sanoo.
Pelastakaa Lapset on yksi suurimmista humanitaarista työtä tekevistä kansalaisjärjestöistä, joka toimii yli 100 maassa. Vuonna 2025 järjestö tavoitti humanitaarisella avulla 13,6 miljoonaa lasta ja 10,4 miljoonaa aikuista.
Pelastakaa Lasten kyselytutkimus
Pelastakaa Lasten kyselytutkimuksen toteutti Verian huhtikuussa 2026. Tiedonkeruu toteutettiin ajalla: 3.–8.4.2026. Kyselyyn vastasi 1 018 yli 18‑vuotiasta mannersuomalaista. Aineisto on painotettu vastaamaan väestöä iän, sukupuolen ja asuinalueen mukaan. Tulosten luottamusväli on kokonaisotoksen osalta +- 3,1 %-yksikköä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa LeikolaPääsihteeriPelastakaa Lapset ry
kaisa.leikola@pelastakaalapset.fiTuuli ValoViestinnän asiantuntijaPelastakaa Lapset ry
Kansainväliset teemat, kehitysyhteistyö, humanitaarinen apu
Liitteet
Pelastakaa Lapset ry
Pelastakaa Lapset on maailman johtava sitoutumaton lapsijärjestö ja lastensuojelun ammattilainen. Turvaamme jokaisen lapsen oikeuden elämään, suojeluun, oppimiseen ja osallisuuteen Suomessa ja maailmalla. Meillä on yli sadan vuoden kokemus lapsen oikeuksien edistämisestä. Tuomme lapset ja aikuiset yhteen rakentamaan pysyvästi parempaa tulevaisuutta. Koska lasten tulevaisuus alkaa nyt.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pelastakaa Lapset ry
Ebolaepidemia uhkaa erityisesti pieniä lapsia Kongon demokraattisessa tasavallassa16.6.2026 06:49:00 EEST | Tiedote
Ainakin 52 lasta, mukaan lukien 16 taaperoa ja vauvaa, on sairastunut ebolaan sen jälkeen, kun epidemia julistettiin Kongon demokraattisessa tasavallassa. Yhteensä 19 lapsen kuolema on vahvistettu.
Yli 10 000 suomalaista vaatii EU:lta toimia lasten suojelemiseksi verkossa8.6.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
10 255 ihmistä vaatii Euroopan unionia ryhtymään viipymättä toimiin lasten suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta. Tällä hetkellä EU:ssa puuttuu lainsäädäntö, jonka avulla verkossa voitaisiin havaita lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Pelastakaa Lapset luovutti vetoomuksen Euroopan komission digikomissaari Henna Virkkuselle.
Lasten aliravitsemus uhkaa lisääntyä nopeasti Sudanissa1.6.2026 02:01:00 EEST | Tiedote
Tilanteen pelätään pahenevan lähikuukausien aikana. Yli kolme vuotta jatkunut sota on romahduttanut maataloustuotannon, varoittaa Pelastakaa Lapset.
Kongon demokraattinen tasavalta: Joka neljäs ebolaan kuollut on lapsi28.5.2026 09:42:00 EEST | Tiedote
Kongon demokraattisessa tasavallassa ebolaan kuolleista vähintään neljännes on lapsia. Viruksen pelätään levinneen yhteisöissä kuukausia huomaamatta, ja tapausmäärien arvioidaan olevan selvästi virallisia lukuja suurempia. Pelastakaa Lapset kehottaa kiireellisiin toimiin lasten suojelemiseksi.
Pelastakaa Lapset ebolaepidemiasta: Olemme tilanteesta jäljessä – ilman yhteisiä ponnisteluja tämä kriisi pahenee19.5.2026 19:58:00 EEST | Tiedote
Kongon demokraattisessa tasavallassa kamppaillaan aikaa vastaan ebolaepidemian saamiseksi hallintaan. Romahtaneen terveydenhuollon myötä tauti havaittiin viiveellä ja keinot taudin leviämisen estämiseksi ovat rajalliset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme