Kuopion Haapaniemen Alko muuttaa uuden K-Citymarketin yhteyteen – upea keväinen juomavalikoima täyttää myymälän
5.5.2026 10:51:35 EEST | Alko Oy | Tiedote
Kuopion Haapaniemen Alkon myymälä muuttaa Saaristokadulle valmistuvaan K-Citymarketin kauppakeskukseen. Uusi sijainti tarjoaa Alkon asiakkaille sujuvaa asiointia kauppakeskuksen muiden palvelujen äärellä. Kevään juhlakausi ja lähestyvä kesäsesonki näkyvät myymälässä kesäisen valikoiman runsautena.

Haapaniemen Alkon myymälä muuttaa uuteen K-Citymarketin kauppakeskukseen.
“Uusi sijainti tuo meille mahdollisuuden rakentaa entistäkin toimivampi myymälä asiakkaille. Toimivat kulkuyhteydet sekä runsaat pysäköintitilat tekevät ostoskäynnistä sujuvan”, kertoo myymälän palvelupäällikkö Anne Martikkala.
”Odotamme innolla, että pääsemme toivottamaan asiakkaat tervetulleiksi uusiin tiloihin. Muutto osuu kevään juhlakauden kynnykselle ja uudessa myymälässä on keväistä valikoimaa mistä valita! Kaupan päälle asiakkaat saavat tietysti parhaat vinkit ruoan ja juoman yhdistämiseen sekä lämpimän palvelun tutuilta myyjiltä. Autamme mielellämme löytämään kuhunkin tilanteeseen sopivat juomat.”
Nykyinen Tehdaskadulla sijaitseva myymälä on avoinna tiistaihin 5. toukokuuta klo 18 saakka ja myymälä avautuu uudessa sijainnissa torstaina 7. toukokuuta klo 9.
Inspiraatiota valmistujaisiin ja muihin kevään juhliin
“Valmistujaiset ja muut kevään juhlat ovat monille vuoden kohokohtia. Oman juhlapöydän täydentäjiä löytyy Haapaniemen myymälän valikoimasta nyt reilusti”, Martikkala kertoo.
Vapun tunnelmaan sopivat monet kuplivat vaihtoehdot, kevyet ja raikkaat rosee- ja valkoviinit sekä monipuoliset alkoholittomat.
”Kuohuviinit ja samppanjat ovat itseoikeutettuja juhlajuomia. Ne sopivat paitsi alkumaljaksi, myös keväiseen ruokapöytään sekä suolaisen että makean kanssa nautittavaksi. Kuohuviinin pieni pullokoko on käytännöllinen, jos vappua viettää pienemmällä porukalla. Ja juhlistaa voi yhtä lailla alkoholittomalla kuohuviinillä.”
Kausijuomien valikoima juhlii kesää
Kesän kausijuomia on jo saapunut Haapaniemen myymälään.
”Valikoimaan kuuluu tänä vuonna erityisen monipuolinen kattaus kuohuviinejä, rosee‑ ja valkoviinejä, punaviinejä sekä trendikkäitä aromatisoituja viinijuomia. Tarjolla on sekä kevyitä ja raikkaita vaihtoehtoja että makeampia makuprofiileja, ja pakkauskokoja löytyy pienistä pulloista hanapakkauksiin", Martikkala sanoo.
Panimotuotteiden puolella korostuvat tänä vuonna värikkyys, raikkaus ja erilaiset juomasekoitukset. Perinteiset ja modernimmat oluttyylit ovat hyvin edustettuina, ja valikoima vastaa sekä kevään että loppukesän kysyntään. Myös väkevien juomien kausitarjonta painottuu kiinnostaviin trooppisiin ja marjaisiin makuihin.
”Kausituotteiden valikoima täydentyy porrastetusti kevään mittaan – uutuuksia tulee lisää kevään aikana. Toivotamme asiakkaat tervetulleeksi keväiseen myymäläämme myös uudessa sijainnissa!”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alkon mediapuhelin 020 711 5123 (arkisin klo 8–16), viestinta@alko.fi
Linkit
Alko haluaa tarjota asiakkailleen maailmanluokan palvelua. Monipuolinen ja uudistuva yli 11 000 tuotteen valikoima mahdollistaa nojatuolimatkat ympäri maailmaa asiakkaan omassa olohuoneessa. Asiakkaitamme palvelee monikanavainen palveluverkosto: 360 myymälää, yli 100 noutopistettä, verkkokauppa ja mobiilisovellus. Vuonna 2025 Alkon liikevaihto oli 1,0 miljardia euroa ja asiakaskäyntejä oli yli 43 miljoonaa.
Vastuullisuus on meille sydämen asia. Arjessamme se tarkoittaa muun muassa tinkimätöntä myynninvalvontaa, hankinnan läpinäkyvyyden kehittämistä, pakkausmateriaalien kierrätystä, tuoteturvallisuutta sekä hyvinvointia edistäviä hankkeita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Seinäjoen Nurmon Alko muuttaa uuteen liiketilaan – keväisiä juomia myymälä täynnä21.4.2026 09:39:18 EEST | Tiedote
Seinäjoen Nurmon Prisman Alkon myymälä muuttaa uuteen liiketilaan samassa kiinteistössä. Kevään juhlakausi ja lähestyvä kesäsesonki näkyvät myymälässä kuplivien, raikkaiden ja värikkäiden juomien runsautena.
Levin Alko muuttaa huhtikuussa20.4.2026 07:45:16 EEST | Tiedote
Kittilän Levin Alkon myymälä muuttaa uuden S-marketin yhteyteen. Myymälä on avoinna nykyisessä sijainnissa tiistaihin 21.4. saakka ja avataan uudessa sijainnissa torstaina 23.4.
Helsingin Munkkivuoren Alkon myymälä suljetaan ostoskeskuksen remontin vuoksi16.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Helsingin Munkkivuoren Alko suljetaan ostoskeskuksen peruskorjauksen alta ja palvelut keskitetään muihin alueen myymälöihin.
Uutta Alkon valikoimassa: suolaiset naposteltavat myyntiin huhtikuussa15.4.2026 07:17:00 EEST | Tiedote
Huhtikuusta puolivälistä alkaen on Alkon 30 myymälästä mahdollisuus ostaa pientä suolaista. Tuotekategoria tarjoaa asiakkaille helpon tavan yhdistää laadukas juoma ja siihen sopiva pieni suolainen, joka voi mukavasti kruunata juomahetken.
Asiakkaille yhä vastuullisemmin tuotettuja juomia – Alko tavoittelee juomien ilmastovaikutuksien vähentämistä14.4.2026 07:43:00 EEST | Tiedote
Alkon tieteeseen perustuvat ilmastotavoitteet on hyväksytty. Alkon asiakkaille tämä tarkoittaa yhä vastuullisemmin tuotettuja juomia, kevyempiä pakkauksia ja vähäpäästöisempiä kuljetuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme