Maanomistajan omaisuudensuoja ei toteudu riittävästi – lakiin tarvitaan korjauksia
5.5.2026 12:33:05 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK kritisoi uutta yhdyskuntakehittämislain lakiluonnosta, joka jättää maanomistajan omaisuudensuojan liian heikoksi. MTK:n mukaan esitys ylläpitää nykytilaa, jossa pakkolunastusta voidaan käyttää liian kevyin perustein ja maanomistajan asema jää turvattomaksi. Lainsäädäntöä on muutettava.

Nykyinen sääntely mahdollistaa pakkokeinojen käytön liian matalalla kynnyksellä ilman varmuutta niiden viimesijaisuudesta. Yhdyskuntarakentamistarve on myös mahdollistanut lunastusten laajan tulkinnan “yleiseksi tarpeeksi”. Tämä heikentää maanomistajan asemaa ja luo pakkolunastusuhkaa jopa vapaaehtoisiin maakauppoihin.
Vaikka lunastuslain korvausperusteita on uudistettu, MTK:n mukaan se ei riitä, vaan omaisuudensuojaa on vahvistettava myös yhdyskuntakehittämislaissa. MTK vaatii, että lunastus säädetään selkeästi viimesijaiseksi keinoksi, yleisen tarpeen määritelmää täsmennetään ja lakiin lisätään lunastusten jälkiseuranta. Maanomistajalla tulee olla oikeus valvoa, toteutuuko lunastuksen perusteena ollut hanke.
MTK:n juristi Jenni Hunnakko korostaa, että mitään muuta perusoikeutta ei ole hyväksyttävää rikkoa taloudellisen voiton vuoksi, eikä omaisuudensuojan pitäisi olla poikkeus.
- Lunastusten taustalla nähtävät taloudelliset motiivit lisäävät maanomistajien kokemaa epäoikeudenmukaisuutta ja heikentävät koko lunastusjärjestelmän uskottavuutta kansalaisten silmissä, sanoo Hunnakko.
Suomen tulee noudattaa Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ratkaisukäytäntöjä ja varmistaa ihmisoikeussopimusten mukainen toimintaympäristö. Omaisuudensuoja on keskeinen perusoikeus, ja MTK edellyttää lainvalmistelulta aktiivisia toimia eikä jättä ratkaisuvaltaa liian laajasti kuntien maapolitiikkaan.
Sääntelyn tulee olla tarkkarajaista ja ennakoitavaa. MTK:n mukaan pakkokeinojen viimesijaisuutta on korostettava, ja kuntien lunastus- ja korvausvelvollisuutta sekä niiden rajoja on ajanmukaistettava maanomistajan aseman vahvistamiseksi.
Pakkolunastuksen ei tulisi olla mahdollista tilanteissa, joissa hanke voidaan toteuttaa olennaisilta osin samanlaisena ilman pakkolunastusta.
- Kuntien aluekehittäminen elinkeinoelämän, teollisuuden ja asumisen tarpeisiin ei aina edellytä kunnan maaomistusta. Myöskään julkishallinnollisten rakennusten ei tarvitse sijaita kunnan omistamalla maalla toteutuakseen, muistuttaa Hunnakko.
MTK korostaa, että omaisuudensuojan määrätietoista parantamista on jatkettava, sillä se lisää luottamusta yhteiskuntaan ja tukee investointeja, yrittäjyyttä ja työllisyyttä.
Lisätietoja:
Jenni Hunnakko, juristi, ympäristö, MTK, 050 301 5638
Juho Ikonen, asiantuntija, maankäyttö maankäyttö ja kaavoitus, MTK, 050 567 4103
Avainsanat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n Hemmilä: Ruokamarkkinoiden reagoitava nopeasti Iranin sodan synnyttämään kustannuskriisiin28.4.2026 12:51:10 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK) puheenjohtaja Tero Hemmilä vaatii koko ruokaketjussa nopeita toimia Iranin sodan aiheuttaman kustannuskriisin hillitsemiseksi maataloudessa. Hallituksen kehysriihi ei tarjonnut ratkaisuja tilanteeseen, joka heijastuu jo suoraan kotimaiseen ruoantuotantoon. Sen takia markkinoiden on reagoitava.
Jokakeväinen puheenaihe: miksi lantaa levitetään?23.4.2026 12:29:44 EEST | Tiedote
Kevät tuo tullessaan valon, sulavat pellot ja monille myös tutun tuoksun. Lannan haju jakaa mielipiteitä, mutta yleensä se viipyy ilmassa vain hetken. Sitä vastoin vaikutukset ulottuvat pitkälle kasvukauteen ja koko ruoantuotantoon. Peltojen lannoitus onkin yksi kevään olennaisimmista – ja myös positiivisimmista – maatalouden merkeistä.
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Metsänhoitoyhdistykset uudistavat puukaupan ja metsänomistamisen palveluita22.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys-ketjussa kehitetään palveluja niin, että ne vastaavat entistä paremmin tämän päivän metsänomistajien tarpeisiin. Uudistusten ytimessä ovat metsänomistajan tavoitteet. Metsänhoitoyhdistyksissä halutaan varmistaa, että jokainen metsänomistaja saa aiempaa paremmin tietoa erilaisista vaihtoehdoista, niiden vaikutuksista ja siitä, mikä ratkaisu sopii juuri omaan tilanteeseen.
Kehysriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsät20.4.2026 10:03:12 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK vaatii hallitukselta kehysriihen yhteydessä konkreettisia päätöksiä maatalouden kriisin ratkaisemiseksi, huoltovarmuuden vahvistamiseksi ja metsätalouden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Iranin sodan seuraukset vaativat päättäjiltä nopeita toimia, elinkeinojen elinvoima pitkää sitoutumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

