Barona tukee ilman kesätyöpaikkaa jääviä – maksuton Plan B- oppimispaketti vahvistaa työelämätaitoja
23.4.2026 08:00:00 EEST | Barona | Tiedote

Työelämäyhtiö Barona tarjoaa maksuttoman Plan B -oppimiskokonaisuuden kaikille, jotka eivät saaneet kesätyöpaikkaa ja haluavat vahvistaa omia työelämätaitoja.
Barona on vastaanottanut maaliskuun loppuun mennessä noin 20 000 kesätyöhakemusta. Samana ajanjaksona kesätyöpaikkoja on ollut haettavana hieman yli 900. Työpaikkoja avataan haettavaksi edelleen ja yhteensä tälle vuodelle odotetaan yli tuhatta kesätyöpaikkaa.
Hakijamäärät ovat kasvaneet monilla aloilla, ja suuri joukko nuoria tulee jäämään ilman kesätyöpaikkaa. Tärkeiden ensimmäisten työelämäkokemusten sijaan työnhakija saattaa kohdata isonkin pettymyksen ja epäonnistumisen tunteen.
Plan B on käytännönläheinen oppimispaketti, jonka avulla nuori voi käyttää aikaa kesällä osaamisen kehittämiseen ja työelämävalmiuksien vahvistamiseen. Tavoite on antaa konkreettisia työkaluja työnhakuun, hyvinvointiin ja oman osaamisen tunnistamiseen ja sanoittamiseen.
“Kesätyöpaikan saaminen on monelle nuorelle ensimmäinen askel työelämään. Jos paikkaa ei tulekaan, pettymys voi olla valtava. Emme halua jättää nuoria yksin näiden tunteiden kanssa, vaan antaa työkaluja päästä eteenpäin”, sanoo Baronan kehityspäällikkö Teemu Junkkarinen.
Suomenkielinen Plan B -oppimiskokonaisuus koostuu neljästä teemasta:
- Työnhaun starttipaketti: Käytännön vinkit työnhakuun, hakemuksiin ja työnantajien kohtaamiseen.
- Oman osaamisen tunnistaminen ja sanoittaminen: Työkaluja ja esimerkiksi hissipuheen harjoittelua.
- Arjen taidot ja hyvinvointi: Käytännön keinoja hyvinvointia lisäävien tekojen havainnointiin.
- Luovuus ja unelmointi: Harjoituksia oman suunnan hahmottamiseen esimerkiksi unelmakartan avulla.
Kokonaisuus on suunnattu kaikille ilman kesätyöpaikkaa jääneille, riippumatta siitä, ovatko he hakeneet töitä Baronan kautta. Oppimispaketin suorittaminen edellyttää ainoastaan profiilin luomista Baronan urapalveluun.
Yritykset voivat tarjota nuorille muutakin kuin työpaikan
Baronalla Plan B -kokonaisuus nähdään myös laajempana keskustelunavauksena siitä, millaisin eri keinoin yritykset ja työnantajat voivat tukea nuoria tilanteessa, jossa työpaikkoja on rajallisesti.
“Kaikki eivät voi saada kesätyöpaikkaa, mutta kaikki voivat saada esimerkiksi mahdollisuuden oppia jotain hyödyllistä. Yrityksillä on tärkeä rooli ja vaikuttamisen paikka siinä, että nuoret eivät jää yksin kesätyöpettymyksen kanssa. Voimme tarjota työkaluja työnhakuun, auttaa tunnistamaan omaa osaamista ja antaa suuntaa tulevaisuuden suunnitteluun. Näkisin mielelläni enemmänkin vastaavia avauksia suomalaisessa työelämässä”, Junkkarinen sanoo.
Lue lisää Plan B -oppimiskokonaisuudesta täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teemu Junkkarinen, kehityspäällikkö, Barona
050 520 7969
teemu.junkkarinen@barona.fi
Riikka Mantere, viestintäasiantuntija, Barona
050 363 3939
riikka.mantere@barona.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Barona
Myönteinen signaali työmarkkinoilla: Baronan kesätyöpaikat lisääntyneet 7 %23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Työelämäyhtiö Baronan tuore rekrytointidata viittaa siihen, että kesätyömarkkina ei ole heikentynyt viime vuodesta. Avoimien kesätyöpaikkojen määrä on jopa hienoisessa kasvussa viime vuoteen verrattuna. Baronalla avattiin ajanjaksolla 1.11.2025–31.3.2026 kesätyöpaikkoja yhteensä 909, kun vastaavalla ajalla vuotta aiemmin paikkoja oli 847. Kasvua viime vuodesta on seitsemän prosenttia. Myös toimeksiantojen määrä on pysynyt lähes edellisvuoden tasolla. ”Kesätyöpaikkojen määrä ei synkistä ennusteista huolimatta ole laskenut, vaan näyttäisi siltä, että kokonaismäärä on tarkastelujaksolla hienoisessa kasvussa. Tämä on myönteinen signaali tilanteessa, jossa työmarkkinoiden kehitykseen on liittynyt paljon epävarmuutta”, toteaa Baronan kehityspäällikkö Teemu Junkkarinen. Vientivetoisessa Suomessa teollisuus on usein toiminut veturina markkinakäänteelle. Muut alat ovat usein seuranneet pienellä viiveellä perässä. “Jos tarkastellaan työpaikkatilannetta kokonaisuutena, niin varsinkin teollisuudes
Barona lanseeraa Plugon: logistiikkapalvelu verkkokaupalle ilman kiinteitä kuluja16.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Barona tuo markkinoille uudenlaisen palvelun verkkokaupan varastologistiikkaan. Plugo on helppo, nopea ja kustannustehokas logistiikkapalvelu, joka skaalautuu verkkokaupan tarpeiden mukaan. Uusi palvelu on herättänyt suurta kiinnostusta, asiakkuuksia on solmittu jo kymmenkunta. Verkkokaupan suosio on viime vuosina ollut merkittävässä kasvussa. Kaupan liiton mukaan kotimainen verkkokauppa kasvoi viime vuonna Suomessa 5,3 prosenttia. Kaikkiaan suomalaiset tekivät viime vuonna ostoksia verkosta noin 5,6 miljardilla eurolla. Suomalaisilta verkkokauppiailta on puuttunut helppo, uusinta teknologiaa hyödyntävä ja skaalautuva logistiikkapalvelu. Plugo hoitaa kaikki varastointiin ja kotiinkuljetukseen liittyvät vaiheet, aina rahtisopimuksista pakkausmateriaaleihin asti. “Halusimme luoda Amazon-tason logistiikkapalvelun ja tuoda sen aivan jokaisen verkkokauppiaan saataville. Oli kyse sitten aloittelevasta verkkokauppiaasta tai toimintansa jo vakiinnuttaneesta toimijasta, Plugo tarjoaa myynnin vo
Asiantuntija kertoo: Näin tunnistat milloin työn imu kääntyy uupumukseksi2.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Työelämäyhtiö Baronan hyvinvointitiimi vastaanottaa kuukausittain lähes 3 000 yhteydenottoa työntekijöiltä, joista jo noin 200 liittyy jaksamiseen, kuormitukseen tai mielenterveyteen. Uupumuksen taustalla on usein vahva työn imu ja halu tehdä oma työnsä hyvin. Missä vaiheessa innostus alkaa kääntyä itseään vastaan? Barona kokosi käytännön havaintojensa pohjalta merkit, joista työn imun muuttumisen kuormitukseksi voi tunnistaa ajoissa. Työn imu kuvaa tilaa, jossa työ tuntuu merkitykselliseltä, siihen uppoutuu helposti ja energiaa riittää tekemiseen. Se on työhyvinvoinnin kannalta arvokas voimavara. Samaan aikaan juuri tämä innostus voi kuitenkin hämärtää rajoja työn ja palautumisen välillä. “Työn imu ei itsessään ole ongelma, päinvastoin. Haaste syntyy silloin, kun palautumiselle ei jää tilaa tai rajoja ei enää huomata. Kuormitus ei synny kerralla, vaan kasautuu huomaamatta pienistä toistuvista asioista. Yksi työviesti illalla ei vielä soita hälytyskelloa, mutta jos siitä tulee tapa, pa
Baronan asiantuntija varoittaa työnhakijoita: Tunnista rekrytointihuijaukset13.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Haastavassa työmarkkinatilanteessa liikkeellä on valtavasti työnhakijoita. Työelämäyhtiö Barona vastaanotti vuonna 2025 lähes 280 000 työhakemusta. Määrä on pysynyt korkealla useamman vuoden ajan. Suomen työttömyyslukemat ovat niin ikään ennätyskorkealla. Baronan asiantuntija-alojen seniorikonsultti Arja Martikainen varoittaa, että myös erilaisten rekrytointihuijausten määrä on kasvussa. Huijaustekniikat monipuolistuvat ja kehittyvät: ”Tietojenkalastelua harjoittavat tahot osaavat hyödyntää sitä, että työnhaussa luovutetaan aina vähintään jonkin verran omia tietoja eteenpäin. Näihin yritetään päästä käsiksi luomalla esimerkiksi huijaussivuja ja keksittyjä työpaikkailmoituksia tunnettujen työnantajien nimissä.” Tekoäly antaa huijareille lisää työkaluja lähestyä työnhakijoita monikanavaisesti, sekä hyvin uskottavasti jopa erittäin laadukkaalla suomen kielellä. Martikainen on erityisen huolissaan nuorista työnhakijoista, joita kesätyökauden kynnyksellä on liikkeellä paljon. ”Jokaisen työn
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme