Pia Lohikoski ja Veronika Honkasalo: Ministeri Rantanen vaikuttaa vähättelevän äärioikeiston turvallisuusuhkaa
6.5.2026 15:14:15 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustajat Pia Lohikoski ja Veronika Honkasalo vaativat sisäministeriltä ja poliisilta ryhtiliikettä äärioikeistolaisen väkivallan ehkäisemiseksi. Kirjallisessa kysymyksessään edustajat peräänkuuluttavat lisäksi toimia alaikäisten väkivaltaiseen äärioikeistolaiseen toimintaan rekrytoinnin kitkemiseksi.

Tampereella vappupäivänä järjestetyssä Valkoinen vappu -tapahtumassa joukko Sinimustan liikkeen marssijoita hyökkäsi nuoren naisen kimppuun. Poliisi tutkii tapausta pahoinpitelynä.
Tapaus on herättänyt kysymyksiä poliisin toiminnasta ja kyvystä ennaltaehkäistä väkivaltaisuuksia mielenosoitusten yhteydessä.
– On erittäin vakavaa, että väkivaltaa ei kyetty estämään. Poliisin tehtävä on turvata kaikkien turvallisuus ja perusoikeudet, ei vain mielenosoittajien, Lohikoski sanoo.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International on todennut, että viranomaisen läsnäolo väkivaltaiseksi tiedetyn mielenosoittajaryhmän tuntumassa olisi voinut estää väkivaltaisuuksia ja rauhoittaa tilannetta.
Honkasalo kyseenalaistaa ministeri Rantasen asenteen viranomaisten uhka-arvioita kohtaan. Rantanen on äskettäin todennut Helsingin Sanomille, ettei halua arvioida onko äärioikeisto vai äärivasemmisto suurempi uhka Suomessa. Suojelupoliisin arvio on yksiselitteinen ja varoittaa jihadismin lisäksi äärioikeistolaisesta väkivallasta.
– Toivoisi, että poliisista vastaavan ministerin tilannekuva vastaisi vastuuviranomaisten tietoja. Väkivallan ennaltaehkäisyä ei voida tehdä tehokkaasti, jos keskitytään kiertelemään ja kaartelemaan asian ympärillä, Honkasalo sanoo.
– Äärioikeistolaisen väkivallan tiedetään olevan turvallisuusuhka, johon on suhtauduttava vakavasti. Tällä hetkellä en ole lainkaan varma, kuinka vakavasti ministeri asian ottaa, Lohikoski sanoo.
Ylen uutisoinnin mukaan vapun pahoinpitelytilanteen välittömässä läheisyydessä oli myös sinivalkoiseen huppuun pukeutunut marssija, jonka vaatetuksen on kerrottu vastaavan White Youth 03 -ryhmän Telegramissa julkaisemaa kuvaa. Ylen mukaan White Youth on Päijät-Hämeessä toimiva 15–18-vuotiaiden ryhmä, joka muistuttaa toimintatavoiltaan nuorille suunnattuja äärioikeistolaisia Active Club -kerhoja. Ryhmien toimintaan liittyy kamppailulajien harjoittelua.
– Alaikäisten rekrytointi väkivaltaiseen äärioikeistolaiseen toimintaan on hälyttävä ilmiö, johon viranomaisten on puututtava nykyistä määrätietoisemmin. Nuoria ei saa jättää äärioikeiston väkivaltaisten verkostojen vaikutuspiiriin. Tarvitsemme ennaltaehkäisyä, matalan kynnyksen tukea ja toimivaa exit-toimintaa, Honkasalo sanoo.
Yhteyshenkilöt
Pia Lohikoskikansanedustaja
Puh:050 362 9496pia.lohikoski@eduskunta.fiVeronika Honkasalokansanedustaja
Puh:040 555 9409veronika.honkasalo@eduskunta.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Laura Meriluoto: Oikeisto ei pidä moniäänisestä kansalaisyhteiskunnasta2.9.2026 10:46:30 EEST | Tiedote
Budjettiriihen jälkeen varmistui, että hallitus jatkaa sosiaali- ja terveysjärjestöiltä leikkaamista. Tällä hallituskaudella järjestöjen rahoituksesta leikataan noin puolet. Vasemmistoliiton kansanedustaja Laura Meriluoto varoittaa, että Orpon hallituksen linja uhkaa romuttaa suomalaisen kansalaisyhteiskunnan perustaa. Järjestöt ovat monelle suomalaiselle sekä arjen turvaverkko että keino saada äänensä kuuluviin.
Pia Lohikoski: Kunnilta leikkaaminen on valtava koulutusleikkaus2.9.2026 09:05:16 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Pia Lohikoski varoittaa, että hallituksen linja syventää kuntien talousahdinkoa ja iskee suoraan koulutuksen ytimeen. Hallitus on leikannut kuntien valtionosuuksia lähes 200 miljoonaa euroa.
Minja Koskela: Oikeistohallituksen budjettiesitys sulkee silmät todellisuudelta1.9.2026 20:28:01 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mukaan hallituksen tänään esittelemä budjettiehdotus on vahvasti irrallaan todellisuudesta.
Mai Kivelä: Ketkä olivat tietoisia Israel-pöytäkirjan allekirjoittamisesta?1.9.2026 12:02:36 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustajat tekivät hallitukselle yhteisen kirjallisen kysymyksen pöytäkirjasta, joka varmistaa Suomen ja Israelin puolustusyhteistyön kymmeneksi vuodeksi. Tarkoituksena on selvittää, keskusteltiinko päätöksestä hallituksen sisällä, vai toimiko puolustusministeri Häkkänen yksin.
Aino-Kaisa Pekonen: Joko Orpo ja Purra vihdoin puuttuvat työttömyyteen ja eriarvoisuuteen?31.8.2026 14:03:10 EEST | Tiedote
Orpon ja Purran hallituksen viimeinen budjettiriihi käydään tällä viikolla. Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen nostaa kolme suomalaisten kannalta tärkeää asiaa, joihin budjettiriihen tuloksissa kannattaa kiinnittää erityistä huomiota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme