Veronika Honkasalo: Ministeri Rydmanin perustelut synnytysten hintojen nostamiselle kertovat välinpitämättömyydestä
12.5.2026 10:19:17 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen asiakasmaksukorotuksien vaikutuksesta synnytysten hintaan. Orpon hallituksen kehysriihessä linjaamat asiakasmaksukorotukset voivat nostaa etenkin sektioon päätyvien synnytysten hintaa merkittävästi.

– Oikeistohallitus lupaa ohjelmassaan edistää lapsiperhemyönteistä politiikkaa “kaikilla tasoilla”, mutta nyt synnytysten kustannuksia ollaan nostamassa merkittävästi asiakasmaksukorotuksilla. Huoli syntyvyyden laskusta näyttää jäävän puheiden tasolle, Honkasalo sanoo.
Terveyskeskusmaksun, polikliniikkamaksun ja muiden maksukorotuksien ohella hallitus linjasi kehysriihessä säätävänsä uuden 257,20 euron leikkaus- ja toimenpidemaksun, joka veloitettaisiin hoitopäivämaksun lisäksi. Nykyään ensisynnyttäjistä noin neljännes synnyttää sektiolla, ja tästä perittäisiin jatkossa uusi asiakasmaksu.
– Kysyttäessä asiasta kyselytunnilla ministeri Rydman vastasi, että ”aika pienellä todennäköisyydellä omalle kohdalle osuisi ihan sen kaltaista maksukuormaa kuin mitä tuossa kuvailtiin”. Rydmanin perustelut synnytysten hintojen nostamiselle kertovat välinpitämättömyydestä ja ymmärtämättömyydestä, Honkasalo sanoo.
Honkasalo muistuttaa, että toivottu lapsiluku jää saavuttamatta muita useammin pienituloisilta ja matalammin koulutetuilta henkilöiltä. Lapsiperheiltä leikkaaminen ja vanhemmuuden kustannusten nostaminen uhkaa edelleen voimistaa tätä kehitystä.
– Turvallisen ja kohtuuhintaisen synnytyksen varmistaminen kaikille on välttämätön osa lapsiperhemyönteistä yhteiskuntaa, eikä tätä tulisi vaarantaa lyhytnäköisillä säästötoimilla, Honkasalo sanoo.
Yhteyshenkilöt
Veronika Honkasalokansanedustaja
Puh:040 555 9409veronika.honkasalo@eduskunta.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Pia Lohikoski: Työttömiä syyllistetään ja samalla rangaistaan aktiivisuudesta12.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikoski esittää työttömyysturvalain muuttamista niin, että epäselvä ja vaikeasti tulkittava “omassa työssä” työllistymisen käsite poistetaan laista. Lohikosken mukaan nykyinen laki jättää luovan alan tekijät ennakoimattomien ja kohtuuttomien tulkintojen armoille. Lohikoski järjestää aiheesta keskustelutilaisuuden huomenna keskiviikkona 13.5. Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa.
Pia Lohikoski ja Veronika Honkasalo: Ministeri Rantanen vaikuttaa vähättelevän äärioikeiston turvallisuusuhkaa6.5.2026 15:14:15 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustajat Pia Lohikoski ja Veronika Honkasalo vaativat sisäministeriltä ja poliisilta ryhtiliikettä äärioikeistolaisen väkivallan ehkäisemiseksi. Kirjallisessa kysymyksessään edustajat peräänkuuluttavat lisäksi toimia alaikäisten väkivaltaiseen äärioikeistolaiseen toimintaan rekrytoinnin kitkemiseksi.
Jessi Jokelainen: Hallitus kylvää suolaa peltoon ja ihmettelee, kun satoa ei tule6.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen arvostelee kovin sanoin Orpon hallituksen talouspolitiikkaa, joka typistää talouskasvun sen sijaan, että tukisi sitä. Jokelainen piti vasemmistoliiton ryhmäpuheen, kun eduskunta keskusteli julkisen talouden suunnitelmasta.
Minja Koskela: Hallituksen hyssyttelyselonteko ei pysty myöntämään tosiasiaa: Yhdysvaltoihin ei voi enää luottaa5.5.2026 14:45:00 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Minja Koskela arvosteli tänään eduskunnassa hallituksen päivitystä ulko- ja turvallisuuspoliittiseen selontekoon. Hän piti vasemmistoliiton ryhmäpuheenvuoron selonteosta käydyssä keskustelussa.
Laura Meriluoto: Aikuisten on puututtava syihin, jotka ajavat lapsia äärioikeiston pariin4.5.2026 12:03:59 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Laura Meriluoto on huolissaan siitä, että äärioikeistolaisuus on noussut viime kuukausina esiin kuopiolaisten lasten ja nuorten keskuudessa. Meriluodon mukaan aikuisten tehtävänä ei ole syyttää lapsia ja nuoria, vaan puuttua juurisyihin, jotka vahvistavat rasismia ja saavat yhä nuorempia hakeutumaan natsitunnuksia käyttävien porukoiden pariin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme