Metsäluonnon tuhoamiselle on asetettava rajat – tällainen on Vihreiden metsälakipaketti
18.5.2026 13:31:34 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Nykyinen metsälaki ei tunnista metsien luonnontilan tai hiilinielujen taantumista eikä ota huomioon Suomen metsien ratkaisevaa roolia ilmastokriisin torjunnassa ja luontokadon pysäyttämisessä. Siksi Vihreät esittää laajaa uudistusta metsä- ja vesilakeihin.

Vihreät huomauttaa, että metsät ovat merkittävä osa ratkaisua Suomen pyrkiessä vastaamaan ekologisiin haasteisiin. Se onnistuu kuitenkin vain, mikäli metsiä käytetään kestävästi. Siksi metsien käyttöä ohjaavaa sääntelyä on päivitettävä niin, että se on linjassa viimeisimpään tietoon metsien, luonnon ja hiilinielujen tilasta.
– Metsätalouden euromääräinen arvonlisä on laskenut, ja samalla metsäluonto voi yhä huonommin ja hiilinielut ovat lähes olemattomat. Tarvitsemme suunnanmuutoksen ja politiikkaa, joka katsoo metsää uusin silmin, Vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko toteaa.
– Metsiämme tulee käyttää niin, että luonto ja ilmasto huomioidaan ja jätämme perinnöksi tuleville sukupolville resilientin metsäluonnon, joka pärjää ilmastokriisin mukanaan tuomissa uusissa haasteissa, kuten metsätuhoissa. Vain monimuotoiset ja elinvoimaiset metsät tuottavat taloudellista arvoa tulevaisuudessa, Pitko jatkaa.
Vihreät muun muassa ehdottaa, että avohakkuista tehdään luvanvaraisia ja avohakkuut turvemailla sekä liito-oravien elinalueilla kiellettäisiin täysin. Lisäksi Vihreät haluaa, että metsien puuston tiheydestä kasvatushakkuissa säädettäisiin laissa tarkemmin.
– On käynyt selväksi, että vapaaehtoiset toimet ja sertifikaatit eivät riitä turvaamaan talousmetsien monimuotoisuutta. Siksi tarvitsemme velvoittavaa sääntelyä siitä, paljonko lahopuuta ja lehtipuita on metsään jätettävä. Monimuotoinen metsä kestää paremmin niin sään ääri-ilmiöitä kuin tuholaisiakin ja on näin myös metsänomistajan turva, Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo toteaa.
– Hallituksen esitys lintujen pesimäaikaisten hakkuiden kieltämiseksi on valitettavasti täysin riittämätön suojaamaan lintujen pesintää, eikä se asiantuntijoiden mukaan täytä EU:n lintudirektiivin vaatimuksia. Selkein ja yksinkertaisin ratkaisu niin lintujen kuin metsänomistajien ja metsän käsittelijöiden oikeuksien ja velvollisuuksien kannalta on kieltää hakkuut kaikissa metsissä lintujen pesimäaikana, Elo jatkaa.
Metsälain ohella myös vesilaissa on merkittäviä puutteita. Suomen luontoon kaivetut lähes 1,5 miljoonaa kilometriä ojia aiheuttavat valtavan vaikutuksen vesistöille ja vesiluonnolle.
– Vesien suojelu tapahtuu maalla. Metsätaloudella, erityisesti metsien ojituksilla on merkittävä vaikutus vesistöjen tummumiseen ja rehevöitymiseen. Merkittävä osa ojituksista on täysin turhia tai niillä on hyvin vähäinen vaikutus puuston kasvuun. Sen sijaan vesistövaikutukset ovat dramaattiset. Siksi esitämme uudisojitusten kieltoa ja että kunnostusojituksista tehdään luvanvaraisia, päättää Krista Mikkonen.
Vihreiden metsälakipakettiin voit tutustua täällä.
Yhteyshenkilöt
Jenni PitkoVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3168jenni.pitko@eduskunta.fiKrista MikkonenKansanedustaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiTiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiIida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän suunnittelija (Vihreä eduskuntaryhmä)
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kouluruokailusuositus ei toteudu eikä sitä valvota – useissa kouluissa syödään hätäisesti jo klo 10. Vihreiden Mari Holopainen vaatii opetusministeri Adlercreutzilta toimia22.9.2026 13:21:29 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen (vihr.) vaatii kirjallisessa kysymyksessään hallitusta selvittämään, kuinka monessa Suomen peruskoulussa kouluruokailusuosituksen mukainen vähintään 30 minuutin ruokailuaika ei toteudu. Holopainen esittää myös, että selvitetään, kuinka suuri osuus oppilaista saa lounaan suosituksen mukaisesti klo 11-12 välisenä aikana. Hän edellyttää myös konkreettisia toimia niiden koulujen tilanteen korjaamiseksi, joissa suositus ei toteudu.
Tynkkynen vihreiden ryhmäpuheenvuorossa: pitäisikö budjettikirjan kannessa olla lastensuojelunuoren kuva?22.9.2026 11:33:01 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Hallituksen ja vihreiden välillä vallitsee perustavanlaatuinen arvoero, kuvasi vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen. Ryhmäpuheenvuorossa hän arvosteli ankarasti hallituksen talouspolitiikan linjaa – ja kysyi inhimillisyyden perään.
Virta vetoaa SDP:hen: Ihmisoikeuksien puolustajia tarvitaan nyt vastapainoksi Orpon hallituksen linjattomuudelle21.9.2026 19:09:30 EEST | Tiedote
Vasemmistoliitto on ilmoittanut tukevansa Vihreiden esittämää epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäselle tämän Israel-vierailun vuoksi. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu nyt myös SDP:tä mukaan rintamaan.
Vihreiden Diarra hallituksen aborttimaksuista: ”Naisten oikeuksilla ei ole tälle hallitukselle mitään arvoa”21.9.2026 13:08:34 EEST | Tiedote
Hallitus on antamassa eduskunnalle esityksen terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista. Esitys vapauttaa raskauteen liityviä toimenpidemaksuja, mutta mediatietojen mukaan omasta pyynnöstä tehtäviin abortteihin voisi liittyä noin 257 euron maksu. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vaatii hallitusta luopumaan aborttimaksusta.
Vihreiden Hyrkkö: Talouden ennustaminen on kuin ennustaisi teelehdistä tulevaisuutta, jos ympäristökriisien vaikutuksia ei tunnisteta21.9.2026 11:08:54 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kritisoi valtiovarainministeriön ennusteita niiden kyvyttömyydestä tunnistaa ympäristökriisien väistämätön vaikutus myös talouden kehittymiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme