Lidl Suomi

Lidl ja Janakkalan kunta tuovat lapsille maksuttoman lounaan puistoon – kasviksia lautasille ja töitä nuorille

18.5.2026 11:31:51 EEST | Lidl Suomi | Tiedote

Jaa

Janakkalassa kokeillaan kesäkuussa uutta tapaa tukea lapsiperheitä: Tervakoskella ja Turengissa tarjotaan lapsille maksuton puistolounas. Hanke on Lidlin, kunnan ja Mannerheimin lastensuojeluliiton yhteinen vastaus vähäisen kasvisten syönnin haasteisiin.

Suomessa lasten ruokatottumukset ovat kansallisesti merkittävä kysymys. Nyt vain yksi prosentti leikki-ikäisistä syö riittävästi kasviksia. Samalla Suomi on tilastojen mukaan Euroopan kolmanneksi lihavin kansa. Tarve terveellisten elämäntapojen ja ruokavalion tukemiseen korostuu etenkin pikkulapsiperheiden ja teini-ikäisten arjessa. Lidl päätti tarttua haasteeseen, ja sai koottua upean verkoston, jossa on mukana kaupunki ja järjestöjä.

Maksuton puistoruokailu järjestetään arkipäivisin 2.–18. kesäkuuta kello 12 Tervakosken Seuratalolla ja Turengin kunnantalolla. Lidl toimittaa ruokailuihin monipuolisen kattauksen kotiruokaa, dippikasviksia ja hedelmiä. Roskien ja hävikin minimoimiseksi osallistujia pyydetään tuomaan omat astiat mukaan. Avajaispäivänä 2. kesäkuuta Lidl jakaa osallistujille eväsrasioita. 

– Haluamme auttaa Janakkalan lapsiperheiden arkea tarjoamalla terveellistä kotiruokaa lapsille kesäloman ensimmäisillä viikoilla. Puistoruokailu on hieno perinne, ja samalla asiantuntevien kumppaneiden kanssa voimme tarjota matalan kynnyksen tavan tutustua kasviksiin leikin ja yhdessäolon kautta, sanoo Lidlin aluejohtaja Akseli Mäkisalo.

Käytännön järjestelyissä auttavat Janakkalan kunnan palkkaamat kesätyöntekijät, mikä tekee hankkeesta tärkeän nuorten työllistäjän alueella.

Leikkiä, yhdessäoloa ja makukouluja

Ruokailun lisäksi puistoissa panostetaan yhdessäoloon ja oppimiseen. Ruokailun oheisohjelmasta vastaa Mannerheimin Lastensuojeluliitto (MLL).

Erityisohjelmaa järjestetään kolmena teemapäivänä (2.6., 8.6. ja 15.6.), jolloin paikalla vierailevat myös Lidlin porkkana- ja tomaattimaskotit. Ruokakasvatus Ruukku ry tuo puistoihin Makukoulun, jossa lapset pääsevät tutustumaan makujen maailmaan leikkien ja tehtävien avulla.

Puistoruokailukausi huipentuu hankkeen lopuksi järjestettäviin yhteisiin juhannusjuhliin.

– Tämä on erinomainen esimerkki siitä, miten kunta, yritykset ja järjestöt voivat yhdessä luoda alueellista hyvinvointia ja vastata kansallisiin haasteisiin paikallistasolla. Samalla voimme tarjota nuorille kesätöitä, kertoo nuorisotoimen päällikkö Sanna Laine Janakkalan kunnalta.

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:

Lidlin viestintä, p. (09) 2345 6400, media@lidl.fi
Janakkalan kunta, nuorisotoimen päällikkö Sanna Laine, p. 0500 625 259, sanna.laine@janakkala.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5750 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Lidlin kesän jäätelöuutuudet – valikoimassa trendikkäitä jäätelösuupaloja, proteiinia ja perinteisiä makuja22.5.2026 10:28:53 EEST | Tiedote

Tulevan kesäsesongin jäätelöuutuudet saapuivat Lidlin pakastealtaisiin. Kauden kiinnostavimpiin uutuuksiin lukeutuvat kätevän kokoiset Ice Cream Bites -jäätelöherkkupalat, jotka sopivat niin jaettavaksi kuin pieneen makeannälkään. Lisäksi suositusta Keksis-jäätelöstä tulee tarjolle kaksi uutuutta: täyteläinen banaani-Keksis sekä vaniljanmakuinen proteiini-Keksis.

Takaisinveto: Kuivatuissa viikunoissa liikaa okratoksiinia21.5.2026 11:19:22 EEST | Tiedote

Lidl vetää myynnistä erän Aleston kuivattuja viikunoita. Tuote-erässä on todettu raja-arvon ylittävä määrä okratoksiini A:ta. Jos matalia pitoisuuksia okratoksiini A:ta sisältävää elintarviketta kulutetaan pienissä määrissä, se ei yleensä aiheuta haitallisia terveysvaikutuksia. Pitkäaikainen altistus voi kuitenkin olla terveydelle haitallista. Okratoksiini on hometoksiini, jota voi muodostua esimerkiksi kuivattuihin hedelmiin kosteissa olosuhteissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye