Halpatuontilähetysten hillitsemiseksi tulee kolmen euron tullimaksu
25.5.2026 08:03:00 EEST | Tulli | Tiedote
Heinäkuusta alkaen yksityishenkilöiden EU:n ulkopuolelta tilaamille halpatuontilähetyksille tulee tullimaksu, joka on yleensä kolme euroa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Loppuvuonna maksettavaksi tulee lisäksi käsittelymaksu. Maksut otetaan käyttöön koko EU:ssa halpatuontilähetysten hillitsemiseksi.
1.7.2026 lähtien tullimaksu tulee maksettavaksi myös enintään 150 euron verkkokauppaostoksista, jotka saapuvat EU:n ulkopuolelta. Näiden lähetysten tullimaksu on yleensä kolme euroa, ja se täytyy maksaa lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Yhdeksi tavaraeräksi voi tullauksella ilmoittaa keskenään samanlaiset tuotteet, joilla on sama tullinimike ja alkuperämaa.
– Jos lähetyksessä on esimerkiksi kolme paitaa ja kymmenet sukat, paidat ilmoitetaan omana tavaraeränään ja sukat omana tavaraeränään, jolloin lähetyksessä on kaksi tavaraerää eli tullimaksu on kuusi euroa, tulliylitarkastaja Antti Hästbacka sanoo.
Jos lähetyksessä on kolme samanlaista paitaa, mutta asiakas kuitenkin tullaa tuotteet kolmena erillisenä tavaraeränä, tässä tapauksessa asiakas joutuu maksamaan kolmen euron sijaan kolminkertaisen tullimaksun eli yhdeksän euroa.
– Kolmen euron tullimaksun sijaan tullimaksu voi määräytyä tavaran tullinimikkeen ja tullausarvon mukaan, jos tavaralle myönnetään tullietuus. Tullausarvo on summa, joka koostuu yleensä tavaran ostohinnasta ja kuljetuskustannuksista, Hästbacka sanoo.
Tällä hetkellä tullimaksu täytyy maksaa vain yli 150 euroa maksavista verkkokauppaostoksista, jotka tulevat EU:n ulkopuolelta. Näiden lähetysten tullimaksun suuruus määräytyy jatkossakin pääosin tavaroiden tullinimikkeiden ja tullausarvon perusteella kuten tälläkin hetkellä.
1.7.2026 lähtien tullimaksu tulee maksettavaksi myös yritysten tilaamista enintään 150 euroa maksavista tavaroista. Näiden tavaroiden tullimaksun suuruus määräytyy tavaroiden tullinimikkeiden ja tullausarvon mukaan.
Loppuvuonna halpatuontilähetyksille on tarkoitus tulla myös käsittelymaksu
Marraskuussa 2026 on tarkoitus ottaa käyttöön myös käsittelymaksu, joka täytyy maksaa kaikista EU:n ulkopuolelta tulevista verkkokauppaostoksista ostoksen arvosta riippumatta. Käsittelymaksu maksetaan tullauksen yhteydessä. Tulli viestii asiasta tarkemmin, kun lainsäädäntötyö etenee.
Muutoksissa on kyse EU:n asetuksesta (EU 2026/382), jolla puututaan EU:n ulkopuolelta tilattavien halpatuontilähetysten määrän merkittävään kasvuun ja sen seurauksiin ympäristölle ja kuluttajille. Muutokset ovat osa laajempaa EU:n tulliuudistusta, joka toteutetaan vaiheittain. Tulli viestii uudistuksen yksityiskohdista sitä mukaa kun se etenee.
Lue lisää verkkosivuiltamme: Tullimaksu tulee – myös alle 150 euron paketeista täytyy maksaa tullimaksua 1.7.2026 alkaen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tulliylitarkastaja Antti Hästbacka
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Viranomaisten pankkitietojen tiedustelu tehostui4.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tullin ylläpitämässä pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmässä (PMJ) otettiin 1. kesäkuuta käyttöön onnistuneesti uusi toiminnallisuus. Nyt viranomaiset voivat tehdä saldo- ja tilitapahtumatietojen kyselyitä pankki- ja maksutilien valvontajärjestelmän avulla. Päivitys parantaa tietosuojaa ja tietoturvaa, ja keskittäminen tuo kustannussäästöjä. PMJ:llä on tärkeä rooli myös harmaan talouden ja rahanpesun torjunnassa.
Pienet ja keskisuuret yritykset vetivät tavaraviennin kasvuun vuonna 2025 – suuryritysten vienti väheni3.6.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Tullin tilastoista selviää, että Suomen tavaravienti kasvoi vuonna 2025 pienten ja keskisuurten yritysten vahvan kehityksen ansiosta. PK-yritysten vienti kasvoi peräti 46,3 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna, kun samaan aikaan suurten yritysten vienti laski 2,8 prosenttia. Suomen tavaravienti on kuitenkin edelleen keskittynyt suurimpien yritysten varaan: viiden suurimman yrityksen osuus tavaraviennin kokonaisarvosta oli noin 19 prosenttia ja kymmenen suurimman noin 30 prosenttia.
Suuri määrä laittomasti maahantuotuja savukkeita Tullin haaviin – alkuvuoden haltuunottomäärät ennätyslukemissa28.5.2026 08:22:00 EEST | Tiedote
Tulli on tutkinut savukkeiden laitonta maahantuontia Vantaalla helmi-maaliskuussa 2026. Laillisten kylmäkuljetusten mukana tuotiin Suomeen laittomasti jopa kahdeksan miljoonaa savuketta. Tapausta on tutkittu törkeinä veropetoksina.
Esitutkinta törkeästä säännöstelyrikoksesta valmistui20.5.2026 08:33:00 EEST | Tiedote
Tullin maaliskuussa aloittama esitutkinta törkeästä säännöstelyrikoksesta on valmistunut. Esitutkinnan perusteella epäillään, että suomalaisyhtiö on vienyt pakotteiden vastaisesti Venäjälle 135 kuorma-autoa ja 29 perävaunua vuosina 2022–2023.
Tullin tilastot osoittavat risteilyalusten merkityksen Suomen Yhdysvaltojen tavaraviennille – kasvua 10,8 % vuonna 202512.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että vuonna 2025 Yhdysvallat oli Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 % verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 %. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme